Jedyny taki chodnik. Oczyszcza powietrze
2 lipca 2019
Informacje o remontach chodników właśnie przestały być synonimem nudy. Drogowcy zaczęli wykorzystywać nową technologię produkcji cementu.
- Rozpoczęliśmy prace związane z remontem chodnika w ciągu Czecha i Sejmikowej - donosi Zarząd Dróg Miejskich. - W sumie, na odcinku od Kajki do Wydawniczej powstanie ponad 2 tys. m2 nowego, antysmogowego trotuaru.
Idzie nowe
O co chodzi? Otóż zastosowany do produkcji betonowych płyt cement zawiera domieszkę nanometrycznego dwutlenku tytanu. Gdy ich powierzchnia jest dobrze nasłoneczniona, zachodzą pewne reakcje chemiczne, skutkujące pochłanianiem m.in. szkodliwego dla człowieka dwutlenku azotu. Rozkładane substancje są neutralizowane, a potem, wraz z wodą deszczową, odprowadzane do gleby. Jak zaznacza ratusz, koszty wykonania takiego betonu są wyższe tylko o kilkanaście procent.
- Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę - zapowiedział w kwietniu prezydent Rafał Trzaskowski. - To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami.
Testy na Woli
Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu na rondzie Daszyńskiego. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili serię testów laboratoryjnych, które potwierdziły deklarowane parametry użytkowe płyt. Średni poziom redukcji szkodliwych tlenków w warunkach laboratoryjnych dochodził do 70%, zaś w przestrzeni miejskiej - ok. 30%. Największy poziom redukcji był na poziomie ok. 50 cm od powierzchni terenu.
(dg)