Jednokierunkowa Uczniowska? Konsultacje przed nami
29 marca 2018
Ważne informacje dla mieszkańców Henrykowa i Wiśniewa, w szczególności rodziców dowożących dzieci do szkoły na Podróżniczej. Powstał nowy, dość rewolucyjny projekt organizacji ruchu na osiedlu.
Jeden kierunek dla samochodów na Uczniowskiej i Marchołta, piesi bezpieczni dzięki wyniesionym przejściom - tak wygląda Henryków zgodnie z przygotowaną na zlecenie białołęckiego ratusza koncepcją. Projekt całkiem nowej organizacji ruchu powstał po protestach kierowców, którym nie spodobało się tzw. esowanie, zastosowane na Podróżniczej i Krokwi.
Chaos na kółkach. Kiedy zlikwidują słupki?
Czy da się zapewnić bezpieczeństwo na drodze, a jednocześnie nie zezłościć kierowców?
W wybranych miejscach jezdnia została zwężona za pomocą słupków i wygrodzeń, zmuszających kierowców do ustąpienia pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka. W czerwcu ubiegłego roku ratusz przeprowadził w sprawie esowania ankietę, a teraz przygotował zupełnie inną koncepcję.
Tempo 30
Wszystkie skrzyżowania równorzędne, mało znaków drogowych, wyniesione skrzyżowania - tak wyglądają w całej Europie tzw. strefy Tempo 30, czyli tereny objęte ograniczeniem prędkości do 30 km/h. W Warszawie bardzo często brakuje w nich jednego z trzech elementów, czyli fizycznego uspokojenia ruchu. Tak jest np. na Odolanach, gdzie za wprowadzenie strefy "Tempo 30" uznano w tym roku ustawienie nowych znaków drogowych.
Na Henrykowie ma być inaczej. Częścią projektu organizacji ruchu są wyniesione skrzyżowania, m.in. Podróżniczej z Uczniowską, Marchołta z Dziatwy, Podróżniczej z Krokwi czy Krokwi z Pasieki. Na Uczniowskiej i Marchołta obowiązywałby jeden kierunek dla aut - na pierwszej w stronę Dziatwy, na drugiej do Podróżniczej. Rowery mogłyby nadal korzystać z tych ulic w obu kierunkach.
Przed nami konsultacje
Z projektem można się zapoznać na stronie urzędu dzielnicy.
Spotkanie konsultacyjne z udziałem projektanta, przedstawicieli Biura Polityki Mobilności i Transportu oraz Urzędu Dzielnicy Białołęka odbędzie się 11 kwietnia o 18.00 w Szkole Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej 11.
Uwagi można też przesyłać do 17 kwietnia na adres bialoleka.konsultacje@um.warszawa.pl.
(dg)
.