REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

środowisko

Ile kopciuchów jest jeszcze w Wawrze?

  25 listopada 2022

Ile kopciuchów jest jeszcze w Wawrze?
źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Uchwała antysmogowa wprowadza coraz to nowe restrykcje dla mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy węglem. Ile jeszcze tzw. kopciuchów działa w Wawrze i co się robi, aby stale zmniejszać ich liczbę?

REKLAMA

Sezon grzewczy wystartował, a wraz z nim wyczuwalny w powietrzu gryzący dym. W ostatnim czasie tematem wymiany pieców w Wawrze zainteresowała się radna Sandra Spinkiewicz. Zapytała, ile budynków ogrzewanych jest tzw.

kopciuchami, ile z tych budynków odwiedzili edukatorzy i ile z nich podłączonych jest do sieci gazowej.

REKLAMA

Smog w Wawrze

Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej warszawskiego ratusza informuje, że skupia szczególną uwagę na dzielnicach, w których występuje największa liczba kopciuchów. Dowodem jest uruchomienie w październiku punktu doradztwa energetycznego w Wawerskim Ośrodku Wsparcia przy ul. Żegańskiej 2C, w którym mieszkańcy mogą zasięgnąć porady od doradcy energetycznego. Punkt jest otwarty w poniedziałki w godz. 13:00-19:00, wtorki w godz. 8:00-12:00, soboty w godz. 8:00-20:00 i niedziele w godz. 8:00-20:00.

Eksperci dzielą się wiedzą z zakresu doradztwa technicznego w kontekście modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków i stosowania odnawialnych źródeł energii. Poinformują również o możliwościach uzyskania dotacji na sfinansowanie tych inwestycji z pieniędzy samorządowych lub w ramach innych programów.

Urzędnicy rozważają możliwość zatrudnienia edukatorów jeszcze w 2023 roku, gdyż - jak pokazują statystyki - jest jeszcze nad czym pracować, aby dostosować się do nowych norm uchwały antysmogowej. Na terenie Wawra zostało zidentyfikowanych 2470 kopciuchów, a więc kotłów na paliwo stałe oraz kominków rekreacyjnych. Według stanu na koniec września edukatorzy odwiedzili 1939 adresów. Ile z osób dało się przekonać na wymianę pieca? Tego nie podano. Zgodnie z przeprowadzoną pod koniec 2021 roku inwentaryzacją źródeł ciepła w Wawrze do sieci gazowej podłączonych jest zaledwie 896 adresów.

REKLAMA

Po co nam uchwała antysmogowa?

Zanieczyszczenie powietrza, głównie drobnymi pyłami, wpływa na przedwczesne zgony, zwiększa możliwość zachorowania na wiele groźnych chorób jak nowotwory, a także może prowadzić do bezpłodności czy obumarcia płodu. Ponadto leczenie chorób wywołanych przez smog pociąga za sobą wysokie koszty leczenia. Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza powodującymi powstawanie smogu są stare piece i kotły, w których spalane jest najgorsze jakościowo paliwo.

- Spalanie paliw złej jakości powoduje wysoką emisję do powietrza substancji mających negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także na stan środowiska naturalnego. Dlatego zaistniała konieczność wprowadzenia uchwały antysmogowej. Wymiana przestarzałych kotłów i stosowanie paliw dobrej jakości wpłynie na znaczną poprawę czystości powietrza, a także zdrowia mieszkańców - czytamy na stronie internetowej mazowieckiego samorządu.

Co narzuca uchwała?

Już od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach m.in. węgla brunatnego, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm, paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna). Uchwała od 1 stycznia 2023 roku wprowadza jeszcze większe restrykcje, np. nie będzie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas: 3, 4 lub 5. Ponadto nie będzie wolno eksploatować kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach, dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora, na której znajduje się instalacja. Zaś od 1 października 2023 r. w granicach administracyjnych Warszawy nie wolno będzie stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Jeszcze większe ograniczenia są przewidziane od 1 stycznia 2028 r., kiedy to nie będzie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4.

(db)

.

Komentarze (7)

# agenda 2030

25.11.2022 10:56

Lewackie "zielone" bzdury nie mające podstaw w badaniach naukowych.

# Wredny Kocur

25.11.2022 12:48

Ekoterroryści powinni masowo rzucić się do wulkanów, ku chwale ludzkości, za naszą i waszą z nadzieją, że je zapchają redukując emisję gazów cieplarnianych. Gdyby chociaż jeden im się udało, to cała ludzkość miała by na dobre 20 lat przepustkę na smrodzenie ile wlezie.

# Dym

25.11.2022 18:00

Mogą edukatorzy finansować i wymieniać piece zamiast opowiadać koszopały !

REKLAMA

 swojak

26.11.2022 15:05

Mam sąsiada, który "przepala" drewnem w piecu, choć ma piec gazowy. Robi to tak nieudolnie, że cała ulica spowita jest szarym śmierdzącym dymem. Oczywiście nie ma szans, aby otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie. Wpada dym do środka. Jest dylemat - przewietrzyć mieszkanie i wąchać dym przez pół dnia, albo niewietrzyć. Wzywałem SM do kontroli i niestety gość ma kocioł 3 klasy i ma prawo zatruwać okolicę. Moim zdaniem powinien być przepis, że jeżeli masz ogrzewanie na gaz, to nie masz prawa używać kotłów na paliwo stałe.

# tutejszy

26.11.2022 19:59

@swojak - jeżeli głosujesz na partię X, Y czy Z nie masz żadnych praw, głupoty.. to jak sakazać kierowcy jazdy na rowerze, czy lewym uzywać prawej ręki
Wszystko robić z głową i szacunkiem dla życia.
Ekoterroryzm -również w Wawrze - to tylko i wyłącznie pomysł na wspólny biznes partii i patodeveloperki.

# Wwa

27.11.2022 14:17

Swojak napisał o debilach. Karłach o małym mózgu. Odpornym na wiedzę. Pozostałe wpisy to żenada.

REKLAMA

# Marek_W

28.11.2022 20:32

Podobna sytuacja w domkach pomiędzy Żółwią a Księżycową, zadymianie calej Kolonii 6 na Chomiczówce przez kilka domków, za każdym razem trzeba dzwonić po Straż Miejską i do trj pory zasłaniali się brakiem przepisów, zobaczymy co będzie od stycznia, zacznę nawet w Nowy Rok jeśli zaczną dymić po całej okolicy :(
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA