REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

różne

 

Wciąż dużo eternitu na wawerskich dachach. Jak go usunąć?

  4 listopada 2022

Wciąż dużo eternitu na wawerskich dachach. Jak go usunąć?
Eternit w miastach jest coraz mniej spotykanym widokiem, jednak wciąż zbyt częstym. Fot. DB

W Warszawie nadal jest niemal 5 ha powierzchni dachów pokrytych azbestem. Miasto od kilku lat wspiera mieszkańców w pozbywaniu się tego szkodliwego materiału z budynków. Jak problem mamy w Wawrze?

REKLAMA

Wymiana pokryć dachowych z materiałów cementowo-azbestowych to jedno z ważniejszych wyzwań środowiskowych najbliższej dekady. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą usunąć je do końca 2032 roku.

Jak przebiega ten proces w stolicy?

Odpowiedź dały zaawansowane algorytmy i sztuczna sieć neuronowa. Poznaliśmy wygląd nowej kociarni w Wawrze. Będzie elegancko, luksusowo i... drogo Warszawa buduje schronisko dla kotów
Jury wyłoniło zwycięski projekt nowego pawilonu dla bezdomnych kotów, który powstanie w Wawrze. Łącznie nagrodzenie najlepszych prac będzie kosztowało podatników 50 tys. zł. Przed nami jeszcze wykonanie dokumentacji projektowej oraz sama wielomilionowa budowa imponującego gmachu.
Pomogły one sporządzić dokładną listę budynków zadaszonych azbestem i oszacować powierzchnię tych dachów. Uzyskane dane zostaną wprowadzone do bazy zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać materiały cementowo-azbestowe na warszawskim fotoplanie lotniczym. W obrębie stolicy algorytmy zidentyfikowały w sumie 4020 budynków, których dachy zawierają azbest. Ich łączna powierzchnia to aż 490 tys. m2. - To dziesięć razy tyle, ile ma cały dach Stadionu Narodowego. Aż jedną trzecią tej powierzchni stanowią dachy budynków mieszkalnych - czytamy na stronie warszawskiego ratusza.

REKLAMA

Jak wypada Wawer?

Najwięcej powierzchni azbestowo-cementowych znajduje się na Ursynowie (16,5 proc.). Jednak Wawer utrzymuje się w czołówce (16 proc.), trzecia w tym niechlubnym rankingu jest Białołęka (13,2 proc.).

W nieco innym zestawieniu Wawer jest liderem. To u nas znajduje się najwięcej budynków krytych eternitem (21,5 proc.), w dalszej kolejności są Białołęka (15,3 proc.) i Wilanów (10,4 proc.). Azbestowy problem niemal nie istnieje w Śródmieściu, na Ochocie, Żoliborzu i Pradze Północ (udział poniżej 1 proc. powierzchni pokrytych azbestem i w liczbie azbestowych dachów).

Gdzie dostać dotację na usunięcie azbestu?

W przeszłości azbest stanowił bardzo popularny materiał budowlany. Badania naukowe dowiodły jednak, że ma silne właściwości rakotwórcze. Dlatego w Polsce od 1997 roku obowiązuje zakaz stosowania zawierających go wyrobów, a do końca 2032 roku trzeba usunąć te zainstalowane wcześniej. Z uwagi na szkodliwość tych produktów, właściciele nie mogą tego zrobić na własną rękę, lecz jedynie z pomocą odpowiednich firm. Mieszkańcy Warszawy mogą otrzymać zwrot kosztów związanych z demontażem, pakowaniem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów azbestowo-cementowych. Poziom dofinansowania tych wydatków wynosi nawet 100 proc. Miasto nie pokrywa kosztów położenia nowego dachu. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie urzędu miasta (https://eko.um.warszawa.pl/-/usuwanie-azbestu) oraz w Biurze Ochrony Środowiska.

Tylko w 2021 r. łączna wysokość miejskich dotacji przyznanych na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest wyniosła blisko 3 mln zł. Pozwoliło to usunąć prawie 400 ton odpadów zawierających azbest.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA