Czy za hutą staną bloki? Wywożą setki tysięcy ton odpadów
3 lutego 2021
Za każdym razem, gdy naprzeciwko cmentarza na Wólce pojawia się ciężki sprzęt, mieszkańcy Młocin zastanawiają się, czy to początek budowy mieszkań.
O budowie bloków mieszkalnych i biurowców na części ogromnego terenu między hutą a Wóycickiego mówi się od lat. Ostatnio w tej sprawie było cicho, ale - jak zwrócił uwagę czytelnik z Młocin - na terenie składowiska odpadów naprzeciwko cmentarza prowadzone są jakieś prace. O co chodzi?
Składowisko przy Wóycickiego
- Na terenie składowiska przy Wóycickiego prowadzone są od kilku lat prace, polegające na przetwarzaniu i usuwaniu odpadów pohutniczych - wyjaśnia Ewa Karpińska, rzeczniczka warszawskiego oddziału ArcelorMittal.
Profesjonalny przerób odpadów zgromadzonych w hucie prowadzono przy Wóycickiego w latach 1994-2007 - przerobiono i wywieziono w tym czasie ponad 3 miliony ton odpadów, głównie żużla i materiałów ogniotrwałych, a także ok. 100 tys. ton pyłów stalowniczych. W 2007 roku prace przy przetwarzaniu hałdy zostały wstrzymane ze względów finansowych. Na składowisku pozostało wtedy jeszcze około 700 tysięcy ton odpadów.
Remediacja terenu na Młocinach
- W roku 2017, w oparciu o decyzję o likwidacji składowiska, ponownie rozpoczęto przetwarzanie odpadów i do końca roku 2020 przetworzono ponad 0,5 mln ton - wyjaśnia Karpińska. - Odpady, głównie żużel, przetwarzane są na kruszywo używane w budownictwie, przede wszystkim do budowy dróg. Aktualnie do przetworzenia i usunięcia z terenu składowiska pozostało ok. 200 tys. ton. Prace są kontynuowane i do końca 2022 roku planujemy zakończenie wydobywania i przetwarzania odpadów, a następnie przystąpimy do remediacji terenu.
Co wydarzy się po zakończeniu remediacji? ArcelorMittal nie chce deklarować budowy bloków ani biurowców. Firma zapowiada, że dostosuje się do zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Według szacunków warszawskiego ratusza mógłby on zostać uchwalony w roku 2023.
(dg)