REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Czy za hutą staną bloki? Wywożą setki tysięcy ton odpadów

  3 lutego 2021

alt='Czy za hutą staną bloki? Wywożą setki tysięcy ton odpadów'

Za każdym razem, gdy naprzeciwko cmentarza na Wólce pojawia się ciężki sprzęt, mieszkańcy Młocin zastanawiają się, czy to początek budowy mieszkań.

REKLAMA

O budowie bloków mieszkalnych i biurowców na części ogromnego terenu między hutą a Wóycickiego mówi się od lat. Ostatnio w tej sprawie było cicho, ale - jak zwrócił uwagę czytelnik z Młocin - na terenie składowiska odpadów naprzeciwko cmentarza prowadzone są jakieś prace. O co chodzi?

Składowisko przy Wóycickiego

- Na terenie składowiska przy Wóycickiego prowadzone są od kilku lat prace, polegające na przetwarzaniu i usuwaniu odpadów pohutniczych - wyjaśnia Ewa Karpińska, rzeczniczka warszawskiego oddziału ArcelorMittal.

Profesjonalny przerób odpadów zgromadzonych w hucie prowadzono przy Wóycickiego w latach 1994-2007 - przerobiono i wywieziono w tym czasie ponad 3 miliony ton odpadów, głównie żużla i materiałów ogniotrwałych, a także ok. 100 tys. ton pyłów stalowniczych. W 2007 roku prace przy przetwarzaniu hałdy zostały wstrzymane ze względów finansowych. Na składowisku pozostało wtedy jeszcze około 700 tysięcy ton odpadów.

Wstąp do księgarni

Remediacja terenu na Młocinach

- W roku 2017, w oparciu o decyzję o likwidacji składowiska, ponownie rozpoczęto przetwarzanie odpadów i do końca roku 2020 przetworzono ponad 0,5 mln ton - wyjaśnia Karpińska. - Odpady, głównie żużel, przetwarzane są na kruszywo używane w budownictwie, przede wszystkim do budowy dróg. Aktualnie do przetworzenia i usunięcia z terenu składowiska pozostało ok. 200 tys. ton. Prace są kontynuowane i do końca 2022 roku planujemy zakończenie wydobywania i przetwarzania odpadów, a następnie przystąpimy do remediacji terenu.

Co wydarzy się po zakończeniu remediacji? ArcelorMittal nie chce deklarować budowy bloków ani biurowców. Firma zapowiada, że dostosuje się do zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Według szacunków warszawskiego ratusza mógłby on zostać uchwalony w roku 2023.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# ktos

03.02.2021 18:17

Idealne miejsce dla oczyszczalni ścieków dla lewobrzeżnej Warszawy. A kolektory pod Wisłą mogły być jako alternatywa w przypadku awarii.
Czajka też ma ograniczone moce przerobowe.
Więc budowa oczyszczalni po lewej stronie to tylko kwestia czasu.

# marcin_f

04.02.2021 00:10

Zwłaszcza że przez długi czas planowano właśnie, że do oczyszczania ścieków z większości obszaru lewobrzeżnej Warszawy będzie służyć oczyszczalnia Pancerz pod Łomiankami, stosunkowo niedaleko od hałd Huty.

# zzz001

04.02.2021 08:11

Bloki to fatalny pomysł. Kolejny konflikt społeczny murowany. Można tu zbudować oczyszczalnię. Teren jest od dawna przemysłowy

REKLAMA

# Łukasz111

04.02.2021 11:09

Trzaskowski jak zwykle kolejny teren przeznacza na Developerke infrastruktura sie nie liczy.

# nom

04.02.2021 18:10

Prosci ludzie ktorzy wybrali Trzaska nie sa w stanie polaczyc kropek...

# ktos

04.02.2021 19:57

#nom napisał(a) 04.02.2021 18:10
Prosci ludzie ktorzy wybrali Trzaska nie sa w stanie polaczyc kropek...

Gdyby rządził nijaki, teren już dawno byłby własnością kościoła. Podobnie jak to się stało pod Poznaniem.
Przypominam, że kościół katolicki formalnie podlega pod Watykan. Czyli każdy teren, budynek którego teoretycznie właścicielem jest KK tak naprawdę jest własnością Watykanu. Konkordat ten stan rzeczy tylko usankcjonował. Dziwni mnie, że politycy o tym nie mówią...

REKLAMA

# Kolo

07.02.2021 00:41

Sami sobie budujcie w pobliżu oczyszczalnie ścieków madrale. Zrekultywowac teren i niech powstają osiedla. Co wam do tego. Może wreszcie trochę okolica się porządkuje bo syf tam jest niemilosierny. I trochę towarzystwo może byłoby lepsze no dookoła bloki z lat 60 i mentownia

# Dariusz Nowak

07.02.2021 17:13

Bloki z lat 60? Ty wiesz, o czym piszesz? Albo - czy wiesz, o jakim terenie jest mowa w artykule?

# Kolo

08.02.2021 13:06

A osiedle wrzeciono to niby z jakich lat, za Slawoja, czy może za Mikołaja II wybudowane? To osiedle z lat 60 i początku 70. Pod drugiej stronie obok zajezdni Żoliborz powstało w ostatnim czasie trochę nowych budynki i tyle. Nie zmienia to faktu że okolica nie jest najlepsza i jakby to trochę zasilić świeżym naplywem to by nie było źle. A oczyszczalnie to sobie podcskasnym nosem budujcie madrale. A najlepiej wysypisko albo co innego.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy