REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Historyczna sensacja przy Okopowej. Wiewiórka na żydowskim grobie

  13 października 2020

alt='Historyczna sensacja przy Okopowej. Wiewiórka na żydowskim grobie'
źródło: Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Prowadzone na Cmentarzu Żydowskim badania archeologiczne doprowadziły do kilku zaskakujących odkryć.

REKLAMA

Jak informuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, badania na cmentarzu przy Okopowej były prowadzone w zgodzie nie tylko z przepisami o ochronie zabytków, ale także z żydowskim prawem religijnym. Choć mogłoby się wydawać, że nekropolia jest doskonale znana i zbadana, na obszarze kwatery nr 1 archeologom udało się dokonać sensacyjnych odkryć.

Tajemnice Cmentarza Żydowskiego

- Dzięki przeprowadzonym pracom udało się znaleźć kilka nagrobków dotychczas nieznanych osób - informuje fundacja. Wielkie zmiany na "żydowskich Powązkach". Jeden z najważniejszych polskich cmentarzy Wielkie zmiany na "żydowskich Powązkach". Jeden z najważniejszych polskich cmentarzy
Kto nie był od kilku lat na nekropolii przy Okopowej, może jej teraz nie rozpoznać.
- Odkryto także nieznane wcześniej motywy dekoracyjne na macewach, między innymi wizerunek smoka i wiewiórki trzymającej orzechy. Ich znaczenie jest przedmiotem rozważań, bo takie przedstawienia nie były dotychczas znane w żydowskiej sztuce sepulkralnej na terenie Polski.

Wstąp do księgarni

Piętno wojny

W trakcie badań odsłonięto teren o powierzchni około 12 arów. W centralnej części badanego terenu, nieopodal ohelu Bera Sonnenberga, już wcześniej widoczny był obszar, na którym nie zachowały się oryginalne rzędy macew a wiele nagrobków było zniszczonych. Przeprowadzone badania historyczne i archeologiczne wykazały, że teren był szczególnie dotknięty podczas działań wojennych. Ostatecznym potwierdzeniem okazało się znalezienie w tym miejscu niewybuchu z okresu II wojny światowej.

- Zdumiewająco duże ilości szkła, pochodzącego z fragmentów naczyń datowanych na okres drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, znaleziono w centralnej części badanej przestrzeni - informuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. - Były to głównie butelki po różnego rodzaju produktach spożywczych i farmaceutycznych, znanych także z innych stanowisk archeologicznych rozpoznanych na terenie Warszawy. Znaleziono także kilka monet, m.in. austro-węgierskich, pochodzących z końca XIX i początku XX wieku.

REKLAMA

Prace będą kontynuowane

Fundacja zapowiada kontynuowanie prac archeologicznych w przyszłym roku. Obejmą one niemal cały historyczny obszar kwatery nr 1, a więc najstarszej części cmentarza. We współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Fundacją Dokumentowania Cmentarzy Żydowskich zostanie także przeprowadzona pełna inwentaryzacja kwatery i znajdujących się na niej nagrobków.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024