Historyczna sensacja przy Okopowej. Wiewiórka na żydowskim grobie
13 października 2020
Prowadzone na Cmentarzu Żydowskim badania archeologiczne doprowadziły do kilku zaskakujących odkryć.
Jak informuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, badania na cmentarzu przy Okopowej były prowadzone w zgodzie nie tylko z przepisami o ochronie zabytków, ale także z żydowskim prawem religijnym. Choć mogłoby się wydawać, że nekropolia jest doskonale znana i zbadana, na obszarze kwatery nr 1 archeologom udało się dokonać sensacyjnych odkryć.
Tajemnice Cmentarza Żydowskiego
- Dzięki przeprowadzonym pracom udało się znaleźć kilka nagrobków dotychczas nieznanych osób - informuje fundacja.
Wielkie zmiany na "żydowskich Powązkach". Jeden z najważniejszych polskich cmentarzy
Kto nie był od kilku lat na nekropolii przy Okopowej, może jej teraz nie rozpoznać.
- Odkryto także nieznane wcześniej motywy dekoracyjne na macewach, między innymi wizerunek smoka i wiewiórki trzymającej orzechy. Ich znaczenie jest przedmiotem rozważań, bo takie przedstawienia nie były dotychczas znane w żydowskiej sztuce sepulkralnej na terenie Polski.
Piętno wojny
W trakcie badań odsłonięto teren o powierzchni około 12 arów. W centralnej części badanego terenu, nieopodal ohelu Bera Sonnenberga, już wcześniej widoczny był obszar, na którym nie zachowały się oryginalne rzędy macew a wiele nagrobków było zniszczonych. Przeprowadzone badania historyczne i archeologiczne wykazały, że teren był szczególnie dotknięty podczas działań wojennych. Ostatecznym potwierdzeniem okazało się znalezienie w tym miejscu niewybuchu z okresu II wojny światowej.
- Zdumiewająco duże ilości szkła, pochodzącego z fragmentów naczyń datowanych na okres drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, znaleziono w centralnej części badanej przestrzeni - informuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. - Były to głównie butelki po różnego rodzaju produktach spożywczych i farmaceutycznych, znanych także z innych stanowisk archeologicznych rozpoznanych na terenie Warszawy. Znaleziono także kilka monet, m.in. austro-węgierskich, pochodzących z końca XIX i początku XX wieku.
Prace będą kontynuowane
Fundacja zapowiada kontynuowanie prac archeologicznych w przyszłym roku. Obejmą one niemal cały historyczny obszar kwatery nr 1, a więc najstarszej części cmentarza. We współpracy z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Fundacją Dokumentowania Cmentarzy Żydowskich zostanie także przeprowadzona pełna inwentaryzacja kwatery i znajdujących się na niej nagrobków.
(dg)
.