REKLAMA

Wawer

historia »

 

Dawny Wawer, jakiego nie znamy. Szemrana historia Zbójnej Góry

  1 lipca 2021

alt='Dawny Wawer, jakiego nie znamy. Szemrana historia Zbójnej Góry'
Zbójna Góra leży na zachód od trasy S2 i na północ od wiaduktu Izbickiej.
źródło: GDDKiA

Gdy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku tworzono Miejski System Informacji, z mapy Warszawy wymazano wiele ciekawych, historycznych nazw.

REKLAMA

Jakie osiedla wchodzą w skład dzisiejszej, olbrzymiej dzielnicy Wawer? Według Miejskiego Systemu Informacji są to Anin, Falenica, Las, Marysin Wawerski, Miedzeszyn, Międzylesie, Nadwiśle, Radość, Sadul, Wawer i Zerzeń, a także Aleksandrów, włączony do Warszawy dopiero w 1992 roku.

Historycznych nazw na terenie Wawra jest jednak znacznie, znacznie więcej. Jedna z najciekawszych to Zbójna Góra, wciąż istniejąca w świadomości warszawiaków za sprawą pętli autobusowej na ulicy Podmokłej. Osiedle leży między Radością a Miedzeszynem, w pobliżu Izbickiej i południowej obwodnicy Warszawy (S2).

- Obszar na skraju Lasów Wawerskich zawdzięcza swoją nazwę wydmie parabolicznej, tzw. Górze Zbójnej, wznoszącej się na wysokość 113 m n.p.m. Na zalesionym terenie, przy Przełęczy opodal Kwitnącej Akacji, znajduje się kilka potorfowych zbiorników wodnych: Staw Rajcy, Stawy Cygańskie, Staw Wenecja - czytamy w książce "150 lat Gminy Wawer" pod red. Doroty M. Kozielskiej.

Dawne dzieje Wawra

Ze źródeł historycznych wiemy, że w XV wieku Zbójna Góra należała do kasztelana warszawskiego Jana z Radzimina, a w następnych stuleciach kolejno do rodów Opalińskich, Rozdrażewskich, Lubomirskich, Radziwiłłów i Potockich, Maltzanów i Mostowskich. Z okresu upadku Rzeczypospolitej pochodzą pierwsze wzmianki o austerii (karczmie) o nazwie Zbójna Góra. W czasach Królestwa Polskiego osada składała się również z gajówki i... jednego domu z dziesięcioma mieszkańcami.

Skąd wzięła się nazwa Zbójna Góra? Miejscowa legenda głosi, że właściciel karczmy na odludziu był swojego rodzaju czarnym charakterem: za dnia sprzedawał dania i napoje, zaś nocami... grasował po okolicznych leśnych ścieżkach w towarzystwie grupy bandytów.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Hudyff

02.07.2021 11:35

Sadul to Stary Anin. Nawet na powojennych mapach to widać.

# j tkaczuk

02.07.2021 15:13

Artykuł zawiera masę błędów. Oto najważniejsze z nich:
- Zbójna Góra nie leży pomiędzy Radością a Miedzeszynem - raczej leży pomiędzy Radością a Aleksandrowem i Zagórzem;
- staw zwany obecnie Stawem Rajcy do dziś rdzenni mieszkańcy Radości nazywają Rajsiakiem - od nazwiska Rajsa (taka nazwa figurowała np. na planie Radości umieszczonym w gablocie w bibliotece nr 87 jeszcze w latach 80) - komu do głowy przyszedł ten Rajca,
- Stawy Cygańskie to chyba alternatywna nazwa Rajsiaka - chyba, że chodzi o Potoki, leżące przy wschodnim końcu ul. Fromborskiej,
- te dwa zdegradowane zbiorniki wodne nie mają nic wspólnego z eksploatacją torfu - jako dziecko jeszcze się w nich kąpałem - miały piaszczyste dno. Są to stawy rybne sprzed ok.100 lat (taki maja układ - jeszcze teraz widać ślady grobli, przepustów, zimowników.
Warto, żeby autorzy takich tekstów dokonali wizji lokalnej opisywanych miejsc.

# Gajowy

24.09.2022 00:58

Do tego co powyżej napisał J Tkaczuk dodam, że karczma Zbójna Góra nie powstała w okresie upadku Rzeczypospolitej.Powstała znacznie wcześniej i od nazwy karczy dopiero nazwę wzięła osada powstająca wokół. A Karczma Zbójna Góra tak naprawdę znajdowała sie na pograniczu obecnej Falenicy i Aleksandrowa, tuż obok stawu zwanego Morkim Okiem. Obok jest ogromna wydma - od niej pochodzi druga część nazwy, pierwsza od zbójów co napadali przy trakcie. Trakt kupiecki pokrywa się z obencym Traktem Napoleońskim.
Herszta zbójców- karczmarza, ponoć złapano i zamurowano żywcem. Na obrzeżach Falenicy stała w tym miejscu kapliczka, rozebrana przez idiotów liczących, że znajdą w niej zbójeckie skarby

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA