Hałabała trafił na ulicę. Nowe nazwy na mapie
28 sierpnia 2020
Porządkowania nazw na Białołęce ciąg dalszy. Na trzech bezimiennych dotąd drogach zawisną wkrótce tabliczki z nazwami.
Hałabały i Skrzatów - takie nazwy otrzymały dwie ulice łączące Echa Leśne i Zbyszka z Bogdańca. Co ciekawe, podczas głosowania Rady Warszawy Skrzaty znalazły ośmiu przeciwników, ale bohater książki Wiery Zeidenberg (1907-1955) został patronem ulicy jednomyślnie. Tworząca pod pseudonimem "Lucyna Krzemieniecka" pisarka - późniejsza autorka takich wierszy, jak "Lenin wśród dzieci" i "O wielkim Stalinie" - stworzyła Hałabałę w roku 1936. Drugą falę popularności przyniósł mu program telewizyjny "Domowe przedszkole", nadawany w TVP w latach 80. i 90., a trzecia trwa obecnie, gdy krasnal staje się patronem coraz większej liczby polskich przedszkoli.
Gdzie jest ulica Krzemienna?
27 sierpnia warszawscy radni zdecydowali także o... przeniesieniu nazwy ulicy z jednego zakątka dzielnicy w inny. Krzemienna od 1962 roku sąsiadowała z Kołacińską (wówczas Maliszewskiego), nieistniejącą już Pyrzycką, Rozewską i Fleminga (d. Lotną).
- W urzędowych spisach ulic i placów Warszawy, sporządzanych w latach 1960-1975, zasięg ulicy Krzemiennej opisany był w następujący sposób: "Kołacińska-Pyrzycka" - czytamy w dokumencie Rady Warszawy. - Jednocześnie powyższy opis nie znajduje odzwierciedlenia w terenie. Na zdjęciach lotniczych z lat 1964, 1969, 1976 i późniejszych ulica ta nie występuje.
Samorząd zdecydował, że nazwa zostanie powtórnie wykorzystana na terenie Białołęki. Krzemienną została nazwana bezimienna dotąd ulica łącząca Ostródzką i Kamykową.
(dg)