REKLAMA

Handel

Hala Wola, jaką znamy, przejdzie do historii? Kolejne bloki na Jelonkach?
REKLAMA

Hala Wola, jaką znamy, przejdzie do historii? Kolejne bloki na Jelonkach?

Gdyby nie wszechobecne apele o dezynfekcję rąk, wycieczka po wnętrzach hali byłaby prawdziwą podróżą w czasie do roku 1991.

REKLAMA

Koniec pewnej epoki. Puste półki w Tesco przy Górczewskiej
Koniec pewnej epoki. Puste półki w Tesco przy Górczewskiej Po 27 latach hipermarket na Górcach znika z handlowej mapy Warszawy.
czytaj
"Tu nic się nie zmieniło" - taka myśl przychodzi do głowy osobom wracającym do Hali Wola po 10, 20, a nawet 30 latach przerwy. Dosłownie wszystko, począwszy od sposobu ekspozycji towaru, przez oznakowanie, aż po gabloty z dziwnymi "pomysłami na prezent", wskazuje na początek lat 90. Dopiero gdy zauważymy, że znudzony sprzedawca używa smartfona, dociera do nas, że mamy jednak XXI wiek, a rozstawione wszędzie dozowniki z żelem do dezynfekcji jasno wskazują: jest rok 2020 lub 2021.REKLAMA

Co zamiast Hali Wola?

Gdy w 2017 roku firma Hala Wola ogłosiła plan rewolucyjnych zmian, na Jelonkach zawrzało. Jak opowiadał architekt Olgierd Jagiełło (JEMS Architekci), hala targowa z 1980 roku zostałaby zastąpiona nową zabudową o wysokości 5-8 pięter, której parter w całości byłby przeznaczony na handel. Zgodnie z założeniem właścicieli znalazłoby się miejsce na wszystkie znane mieszkańcom Jelonek sklepy, stoiska i punkty usługowe, począwszy od spożywczego, a skończywszy na zegarmistrzu czy sklepie odzieżowym. Całości dopełniałby znajdujący się wzdłuż Człuchowskiej plac targowy ze stanowiskami do handlu, także naręcznego. W sumie powierzchnia handlowo-usługowa byłaby o ok. 200 m2 większa niż obecnie. Ważną częścią koncepcji pracowni JEMS Architekci jest otwarty, ogólnodostępny plac, służący do organizacji publicznych wydarzeń, takich jak koncerty czy targi śniadaniowe.

Czy projekt zostanie zrealizowany? Decyzja jeszcze nie zapadła. Na razie Hala Wola sonduje możliwość budowy bloku mieszkalnego z handlowym parterem na skraju swojego terenu od strony Świetlików. Póki co nie zawarto jeszcze umowy z deweloperem, który mógłby zająć się inwestycją.REKLAMA

Jelonki na nowo

- Naszym założeniem jest stworzenie pięknego kawałka miasta, służącego do mieszkania, do życia, załatwiania codziennych spraw i oczywiście robienia zakupów - zapowiadał w 2017 roku prezes Anatol Świeżak. - To już nie jest rok 1980. Musimy się zmienić albo konkurencja nas zje. Dlatego chcemy podnieść standard i jednocześnie wpisać się w projekt centrum lokalnego Jelonek.

Obecnie Hala Wola stara się o wpisanie pomysłów architektów do projektu planu miejscowego południowych Jelonek, który jest właśnie opracowywany. Według zapowiedzi warszawskiego ratusza jego uchwalenie mogłoby nastąpić w przyszłym roku. Czyżby rok 2022 miał przynieść początek likwidacji obecnej hali i zastąpienia jej nową zabudową? To nie jest jeszcze przesądzone, ale dość realne.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij

Hala Wola, jaką znamy, przejdzie do historii? Kolejne bloki na Jelonkach?

Hala Wola, jaką znamy, przejdzie do historii? Kolejne bloki na Jelonkach?

04.02.2021 09:43 #Jelonkowy
Nie wszystko co stare, koniecznie trzeba zmieniać. Asortyment na Hali Wola jest zupełni inny niż w Biedronce i inny niż w Galeriach Handlowych. W Hali Wola można kupić wiele polskich produktów w jednym miejscu. Właściwie można się tam zaopatrzyć we wszystko, co niezbędne i nie ma konieczności podróżowania gdzieś dalej.

Mam nadzieję, że jak powstanie Nowa Hala Wola, to jej klimat i asortyment będzie podobny. Wiele osób potrafi docenić unikalny charakter tego miejsca i nie ma poczucia obciachu jak autor tego artykułu, który na siłę próbuje udowodnić, że coś tam jest nie tak. Śmieszne są te wielkomiejskie kompleksy, przeważnie ludzi młodych, którzy na siłę chcą zmieniać coś co działa, na coś co ładnie wygląda.
04.02.2021 15:05 #Mieszkaniec SR
Nie dajmy się zwariować. Hala to oxtatni sklep w optymalnym formacie z dobrym zaopatrzeniem, praktycznie wszystko mający.
Jeśli powstanie sklep w budynku mieszkalnym będzie to sklepik w rodzaju stokrotki po przeprowadzce, taka większa żabka. Po likwidacji tesco i zapewne wszystkich osiedlowych pawilonów, w okolicy pozostaną w swoich pawilonach biedronki i lidle, nie möwię o kauflandzie bo to jakieś nieporozumienie i auchan na górczewskiej.Oznacza to istotne ograniczenie wyboru, utrudnienia w zakupach. Ale będzie nowocześnie. Tylko nowocześnie to coraz częściej tylko forma, nie mająca nic wspólnego z użytecznością, wygodą itp, itp.
04.02.2021 19:58 #ddd
"Tu nic się nie zmieniło" -pisze autor. I jest to totalna bzdura. Zmieniło się bardzo dużo. Ale nie w tym rzecz. Hala "Wola" to jedyny normalny sklep w okolicy. Są "Biedronki", jest "Lidl". "Kaufland". Do niedawna było "Tesco" (tego mi nie żal, że zniknął, bo od kilku lat był to już bardzo kiepski sklep), są też "Żabki" (dla mnie te sklepy to nieporozumienie)
Owszem można się zgodzić, że Hala "Wola" nie przystaje do współczesnych trendów. Tylko co z tego?. Dla mnie w sklepie jest istotne, co oferuje. A tu mamy asortyment zupełnie inny, niż w marketach, Lidlu czy Biedronce. Rzekłbym - asortyment optymalny. Takiego sklepu nie ma na całych Jelonkach. I myślę, że nie tylko bo przyjeżdżają ludzie z innych dzielnic i miejscowości ościennych. Mam gdzieś nowoczesność bo dla mnie ważne jest, abym w sklepie mógł kupić to co potrzebne.
Czy wszystko ,jest idealne?. Zapewne nie. Ale bilans jest na pewno dla mieszkańców dodatni.
Bazarek niewielki, ale wiem, że dla wielu osób jest istotny. Niektórzy kupcy są tu od lat. Stali klienci wiedzą, że nie zostaną oszukani w "swoich" stoiskach.
Ja wolę postać w kolejce w Hali "Wola", bo pomimo mnóstwa kas, kolejki bywają. Niż w Auchanie. Bo tu wiem, że kupię co mi potrzebne, tam nie do k0ńca.
05.02.2021 13:55 #Tracy
Bardzo często robię zakupy w Hali Wola, nie wyobrażam sobie innego miejsca. Jest tu zawsze dobre, fóżnorodne i inne od pozostałych supermarketów zaopatrzenie.
To byłoby krzywdzące dla wszystkich konsumentów gdyby Hala Wola zniknęła
05.02.2021 18:56 #Ktoś
Podobno to tylko plotki
06.02.2021 15:29 #BeMózg
Hala rzeczywiście jest trochę zapyziała, szczególnie jeśli chodzi o jej architekturę i zagospodarowanie otaczającej przestrzeni. Do tego zaledwie dwie kondygnacje użytkowe w tak atrakcyjnym i dostępnym komunikacyjnie miejscu po czterdziestu latach niezmiennego istnienia nie mają uzasadnienia ekonomicznego. Jednocześnie jednak charakter i asortyment znajdujących się tam sklepów i straganów jak i ceny czynią je przystępnymi dla mieszkańców dzielnicy.
Ale po wybudowaniu nowego obiektu nie ma szans na to, aby aby wrócił do niej handel w dotychczasowej formie. Dlaczego? - Otóż na czas rozbiórki istniejącego i budowy nowego obiektu, czyli co najmniej na trzy lata, wszyscy handlowcy muszą się gdzieś wynieść. Część z nich zapewne znajdzie sobie nowe miejsca do działalności z których nie będzie im się chciało wracać do nowego obiektu i organizować się na nowo, część z nich zlikwiduje się bezpowrotnie. Jednocześnie zarządca nowego obiektu kierował się będzie wyłącznie kryterium ekonomicznym, więc na wynajem nowych miejsc handlowych stać będzie tylko duże sieci handlowe, obecne we wszystkich okolicznych i dalszych centrach handlowych.
W ten sposób obiekt będący następcą hali nie będzie się niczym różnił od innych centrów handlowych. Zamiast znanych nam z obecnej hali sklepów i personelu pracującego tu od wielu lat pojawią się te same co wszędzie marki i identyczne reklamy. W przypadku części samoobsługowej nie będzie to miało większego znaczenia, ale na przykład sklepy odzieżowe z pewnością zastąpione zostaną tandetnymi sieciówkami z niedoświadczonym personelem złożonym ze studenciaków i imigrantów ze Wschodu, oferującymi rozmiarówkę dostosowaną wyłącznie do ludzi o przeciętnym wzroście i tęgości.
06.02.2021 18:13 #Viola
Popieram wszystkich moich przedmówców.
A pismak pewnie pierwszy raz zjawił się w Hali Wola przed napisaniem swoich wypocin i popisuje się swoimi pożal się Boże wizjami i horyzontami myślowymi. Prezes Świeżak ma rodowód też zapewne z MHD (zatrzymał się w czasie bo tak się wizerunkowo prezentuje od lat), więc też niech nie sili się na szkło, aluminium i wieżowiec, zwałaszcza że zanim jego plany uzyskają zaledwie zarys na desce architekta, sam będzie już zaawansowanym emerytem, więc taka jego "spuścizna" nikomu z bemowian jest niepotrzebna; żadnej pamiątki po nim nikt nie oczekuje. Jego opowiastki o zjedzeniu przez konkurencję można jedynie potraktować w kategorii żartu. A pismak niech na siłę nie próbuje wprowadzić słoikowego Wilanowa (anomimowe osiedla bez duszy i klimatu). Pokaż mi chłoptasiu tych wracających klientó po 10, 20 czy 30 latach, żałosne i aż śmieszne. Wystarczająco nowych zagęszczonych bloków na Bemowie ze słoikarnią, więc niech ta spokojna enklawa tutejszego rejonu zachowa swój klimat. Drugie pokolenie z przyjemnością robi zakupy w Hali Wola i nie szuka wrażeń (wystarczy porównać natężenie ruchu w bliskiej Stokrotce i hali) i to mówi samo za siebie. Przyjemniej robi się zakupy, gdzie większość ludzi zna się chociażby z widzenia a wielu osobiście niż w całkowicie zanonimizowanym sklepie z rzeką anonimowych klientów.
A spragnieni nowości i większych tłumów mają Wola Park, CH Bemowo, Lidle, Kaufland i Biedronki, o ile chce im się dalej ruszyć. Na codzienne zakupy w tygodniu Hala Wola tak jak przed 40 laty tak i dzisiaj w zupełności zspokaja potrzeby okolicznych mieszkańców.
08.02.2021 11:09 #rotus
Od 40 lat robię zakupy w Hali Wola i zawsze jestem zadowolona; teraz dojeżdżam tam spod Warszawy. Spotykam tam zwykle starych znajomych z osiedla Górczewska. Nie wyobrażam sobie, że Hali mogłoby przez parę lat nie być :( A potem nie wiadomo co? W pawilonie po dawnym bazarku jest wprawdzie Stokrotka i butiki, ale to nie to samo, wyższe ceny i mniejszy asortyment :(
08.02.2021 18:25 #Pukus
Skoro są klienci to po co to ruszać?
Wyburzenie i nowy budynek są kuszące ale to już nie będzie to!
Takie miejsce jest kuszące dla dewelopera więc zawsze znajdzie się chętny ale poczekajmy i dajmy starszym ludziom się wypowiedzieć.
08.02.2021 19:20 #Nika
Mieszkam na Jelonkach od 80 roku. Nie prawda jest, że w Hali nic się nie zmieniło. Zmieniło się i to nie malo. Widocznie ktos kto pisal ten artykuł nie ma na ten temat bladego pojęcia. Nam mieszkańcom bardzo odpowiada ten obiekt. Jeśli zamykać, to tylko dla delikatnej kosmetyki. Ceny są w miare ok, asortyment również, Nie wyobrażam sobie, żeby nie miało być Hali w przyszłości. Jest pełno Biedronek, Stokrotek, Kauflandów, Lidlów, może starczy. Zamknęli nam Tesco, w Wolaparku masakryczne kolejki. Bloków mieszkaniowych coraz więcej, naprawde Hala jest naszym wielkim wsparciem.
REKLAMA
17.02.2021 01:09 #Tomi333
Koło wiatraka również zmienili otoczenie i szarej wygląda czysto , w tym miejscu jestem za aby i Hala Wola się zmieniła. Poza tym kiedyś na takich bazarach było zdrowo , swierze warzywa owoce i tanio. Dziaj ceny z kosmosu, sprzedawcy potrafią wciskać robaczywe grzyby , niskiej jakości artykuły i to za wygórowane ceny, kupując od rolników za bezcen .
17.02.2021 06:50 #pirek
Coś co jest unikatem na Jelonkach nie warto zamienić na biedronkopodoby bez wyrazu sklep.
17.02.2021 08:38 #Maria 1
Zgadzam się z opinią, że nie należy zmieniać Hali. Znam ją od dziecka i jestem dla mnie kultowym miejscem w takiej formie w jakiej jest. Jest tam wszystko i więcej niż gdzie indziej. Niech mi ktoś powie, gdzie znajdę np. taki wybór butów o dobrej jakości jak tu, od różnych producentów?Obawiam się, że nowa hala nie będzie już taka, nie będzie już halą. Będzie bezduszna jak inne super i hipermarkety, prawie bez personelu obsługującego. Mimo że dziś mieszkam w zupełnie innej dzielnicy, czasem do niej jeżdżę, żeby kupić to, czego nie mogę gdzie indziej - od spożywczych po przemysłowe.
Nowoczesne nie zawsze oznacza lepsze.
17.02.2021 11:46 #jan
Jest jeszcze bliźniacza Hala Banacha na Ochocie, pytanie czy w czasach dyskontów i marek własnych jest jeszcze zapotrzebowanie na takie sklepy jak Hala Wola i Banacha?
17.02.2021 12:24 #Bemowiak
Hala Wola faktycznie ma trochę retro styl, ale jakość towaru, szczególnie produktów spożywczych, bije na głowę ofertę okolicznych dyskontów. Oczywiście, można poprawić kwestie organizacyjne, ale dla mnie jest to miejsce absolutnie kultowe.
17.02.2021 13:38 #Tekendama
Tak po prawdzie to o co chodzi może znowu genialny pomysł urzędników, którzy coś pięknego chcą zamienić w szkaradę wieżowiec ze sklepami na dole do których nikt nie będzie chodził bo sklepiki będą tak drogie z wielkim czynszem i te wszystkie opłaty będzie miał zapłacić klient i sklepy tak skończą jak po drugiej stronie Człuchowskiej w budynku z kilkoma piętrami gdzie klientów nie widać tylko obsługa wychodzi na korytarz i wypatruje klienta "a nuż wejdzie do nas" Jeśli już trzeba zmienić na coś nowocześniejszego to wybudować jedno piętrową Halę Wola i zostawić w środku to wszystko co się mieści w tej obecnej do tej pory. Kocham moje Jelonki uważam, że jesteśmy najpiękniejszą dzielnicą i wkurza mnie, że tak często urzędnicy bezmyślnie wydają pozwolenia i warunki zabudowy na wieżowce na każdym najmniejszym kawałku ziemi lub co jest dla mnie fenomenem wciskanie wieżowca między domki jednorodzinne, które tworzą wspaniały klimat Jelonek , a te małe uliczki stanowią doskonałe miejsce na spacery. Mieszkańcy Jelonek trzeba walczyć o nasze Jelonki.
Trzeba walczyć o naszą wspaniałą Halę.
18.02.2021 07:27 #Pytek
Przecież tu nie chodzi o zachowanie powierzchni handlowej, tylko o sprzedanie terenu deweloperowi i wybudowanie 8 piętrowego bloczyska z żabką i bankami na dole.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
Winter Sale do -60%

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA