Czy na Bemowie powstanie hala dla wielbicieli łyżew i wrotek?
7 października 2023
Wielbicieli wrotek i łyżew zapewne na Bemowie nie brakuje. Brakuje za to miejsc, gdzie mogliby oddać się swojej pasji. Czy jest szansa, aby to zmienić?
- Na prośbę mieszkańców chciałabym zapytać, czy udałoby się zamienić nasze bemowskie lodowisko przy Ośrodku Sportu i Rekreacji na obiekt całoroczny? - napisała w interpelacji skierowanej do władz dzielnicy radna Marta Sylwestrzak.
Radna rozważa też znacznie tańszy pomysł stworzenia nawierzchni, która w sezonie wiosenno-letnim służyłaby jako wrotkarnia. - Jaki byłby koszt takiego rozwiązania? Z pewnością taki obiekt zostałby odebrany bardzo pozytywnie, przede wszystkim przez młodzież w naszej dzielnicy, która potrzebuje przestrzeni do spędzania czasu - dodaje radna Sylwestrzak.
Co z drugą pływalnią na Bemowie? "Prezydent Warszawy wydaje pieniądze na bzdury"
Na spotkaniu mieszkańców Bemowa z prezydentem Warszawy padło pytanie o długo wyczekiwaną budowę drugiej pływalni. Rafał Trzaskowski podkreślił, że priorytetem miasta jest przede wszystkim zaspakajanie podstawowych potrzeb mieszkańców. Czy miał na myśli np. budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej albo remont "Kongresówki" za kwotę pięć razy wyższą niż koszt wspomnianego basenu?
Łyżwy i wrotki pod tym samym dachem
- W chwili obecnej wydział sportu i rekreacji wraz z wydziałem inwestycji nie jest w stanie oszacować kosztów budowy całorocznego sztucznego lodowiska. Szczegółowy kosztorys może być wykonany jedynie na podstawie konkretnego projektu wykonawczego takiej inwestycji - informuje wiceburmistrz Piotr Kobierski.
Jesienią 2019 roku, a więc jeszcze przed wybuchem pandemii, koszt takiego obiektu np. w nieodległym Legionowie wyniósł 8 mln zł (w okresie jesienno-zimowym obiekt służy jako lodowisko, a wiosenno-letnim zmienia się w boisko wielofunkcyjne). Dziś taki obiekt może kosztować nawet dwa razy więcej.
Wrotowisko w hali namiotowej nie zda egzaminu
- Odnośnie utworzenia w sezonie letnim wrotkarni na lodowisku, należy wybudować tymczasową posadzkę z modułową nawierzchnią polipropylenową, z możliwością jej demontażu na okres zimowy. Koszt takiej nawierzchni oszacowany na podstawie podobnych obiektów waha się od 180 do 240 tys. zł netto. Do powyższej kwoty doliczyć należy bieżące koszty utrzymania obejmujące demontaż na okres zimowy, montaż na okres letni, składowanie oraz obsługa wrotkowiska. Zaznaczyć należy, iż lodowisko znajduje się w hali namiotowej, w której w okresie letnim panują bardzo wysokie temperatury - wyjaśnia wiceburmistrz Kobierski.
Jak zatem wynika z tej odpowiedzi, jedyną "słuszną opcją" jest budowa niewielkiej klimatyzowanej hali sportowej pełniącej dwie funkcje: latem - wrotowiska, zimą - lodowiska. W najbliższej przyszłości szanse są na to niewielkie.
(db)
.