REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

handel

 

Hala Mirowska i Gwardii przejdą metamorfozę. Czy kupcy pozostaną w tym miejscu?

  22 marca 2023

Hala Mirowska i Gwardii przejdą metamorfozę. Czy kupcy pozostaną w tym miejscu?
TuStolica.pl

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości targowiska przy hali Mirowskiej oraz hali Gwardii, z którego chętnie i od niepamiętnych lat korzystają mieszkańcy Mirowa i całej Warszawy. Kiedy rozpocznie się modernizacja tego miejsca i jak bardzo się ono zmieni?

REKLAMA

- Hale Mirowskie są ważnymi obiektami targowymi, a także ważnymi elementami historycznymi stolicy. Obie hale są jednymi z najbardziej znanych obiektów targowych w naszym mieście. Hale wraz z otaczającymi je terenami służą jako miejsce targowe i handlowe dla mieszkańców całej Warszawy, wielu mieszkańców Woli robi tam zakupy. W miejscu Jupitera przy Towarowej wyrosną wieże. Inwestor odsłonił karty W miejscu Jupitera przy Towarowej wyrosną wieże. Inwestor odsłonił karty
Wreszcie wiadomo, jak będzie wyglądać ogromna inwestycja w miejscu zburzonego domu meblowego Jupiter, który zajmował jedną z najdroższych działek w Polsce. W pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego firmy Echo Investment i AFI Europe zaprojektują pełen zieleni kwartał z trzema wieżowcami.
Jednak hala Gwardii jest od wielu lat w bardzo złym stanie, co budzi wiele niepokoju i niepewności wśród mieszkańców oraz lokalnych kupców - przekonują wolscy radni Aleksandra Prorok i Karol Jankowski.

Co z kupcami z hali Mirowskiej?

Jak przypominają samorządowcy, urząd miasta zdecydował o ogłoszeniu postępowania przetargowego na "rewitalizację" i eksploatację budynku po remoncie hali Gwardii przez 30 lat.

- Jednak postępowanie od ponad dwóch i pół roku trwa z uwagi na fakt, iż miasto rozpoczęło długie rozmowy z podmiotami, które wzięły udział w składaniu ofert. Wśród nich znalazły się podmioty deweloperskie, a etap rozmów został utajniony, przez co narodziło się wiele niedomówień i obaw pośród osób korzystających z targowiska. Obecnie brak odpowiedniej komunikacji z kupcami i mieszkańcami w zakresie planowanej modernizacji hali Gwardii spowodował dużo zamieszania i niepewności, co negatywnie wpływa na wizerunek miasta w tej sprawie - piszą radni.

Martwią się też o los lokalnych przedsiębiorców, którzy powinni otrzymywać informacje o harmonogramie planowanych prac. Zwłaszcza wtedy, gdy będą one zmierzały do czasowego wyłączenia części targowej: przy i w środku hali Mirowskiej.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jak zmieni się hala Gwardii?

Prace budowlane ruszą nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2024 roku. Targowisko w dalszym ciągu będzie administrowane przez śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych, nie było i nie ma planów jego likwidacji lub przekazania w ręce prywatne. Te i wiele innych kwestii zostało omówionych podczas spotkania z kupcami w Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Przedmiotem rozmów były też wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków, zgodnie z którymi wygląd budynku ma zostać przywrócony do pierwotnych założeń (m.in. poprzez odnowienie detali architektonicznych, rozmurowanie okien piwnicznych), a fasady zabytkowego obiektu muszą zostać odsłonięte.

To z kolei wiąże się z koniecznością przeniesienia do innej części targowiska 20 stoisk, obecnie stojących przy zabytkowej ścianie. Jak uspokajają urzędnicy, żadne ze stoisk nie zostanie zlikwidowane, a kupcy nie muszą obawiać się o swoją obecność na targowisku.

Kiedy rozpoczną się prace?

- Realizacja projektu nie ma żadnego wpływu na działalność pozostałej części targowiska i działających tam kupców, nie ma i nigdy nie było planów likwidacji targowiska, a zarządcą nadal pozostanie Zarząd Terenów Publicznych. Partner prywatny będzie zobowiązany w okresie remontu do zapewnienia dostępu do całości targowiska ale z oczywistych przyczyn należy być gotowym na pewne utrudnienia związane z prowadzonymi w sąsiedztwie pracami - informuje zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy Karolina Frytek.

Budynek hali Gwardii będzie remontowany w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Powstanie miejsce spotkań, targów oraz różnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Harmonogram postępowania przewiduje zaproszenie do składania ofert na koniec pierwszego kwartału i podpisanie umowy z partnerem prywatnym do końca trzeciego kwartału - informuje Karolina Frytek.

(db)

.
 

Komentarze (1)

# Redbits

23.03.2023 09:16

Dobrze by było zburzyć PRL-owską narośl przed Halą Mirowską. To jest taki piękny budynek, a jak na złośc go nie widać.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA