Hala Mirowska i Gwardii przejdą metamorfozę. Czy kupcy pozostaną w tym miejscu?
22 marca 2023
W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości targowiska przy hali Mirowskiej oraz hali Gwardii, z którego chętnie i od niepamiętnych lat korzystają mieszkańcy Mirowa i całej Warszawy. Kiedy rozpocznie się modernizacja tego miejsca i jak bardzo się ono zmieni?
- Hale Mirowskie są ważnymi obiektami targowymi, a także ważnymi elementami historycznymi stolicy. Obie hale są jednymi z najbardziej znanych obiektów targowych w naszym mieście. Hale wraz z otaczającymi je terenami służą jako miejsce targowe i handlowe dla mieszkańców całej Warszawy, wielu mieszkańców Woli robi tam zakupy.
W miejscu Jupitera przy Towarowej wyrosną wieże. Inwestor odsłonił karty
Wreszcie wiadomo, jak będzie wyglądać ogromna inwestycja w miejscu zburzonego domu meblowego Jupiter, który zajmował jedną z najdroższych działek w Polsce. W pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego firmy Echo Investment i AFI Europe zaprojektują pełen zieleni kwartał z trzema wieżowcami.
Jednak hala Gwardii jest od wielu lat w bardzo złym stanie, co budzi wiele niepokoju i niepewności wśród mieszkańców oraz lokalnych kupców - przekonują wolscy radni Aleksandra Prorok i Karol Jankowski.
Co z kupcami z hali Mirowskiej?
Jak przypominają samorządowcy, urząd miasta zdecydował o ogłoszeniu postępowania przetargowego na "rewitalizację" i eksploatację budynku po remoncie hali Gwardii przez 30 lat.
- Jednak postępowanie od ponad dwóch i pół roku trwa z uwagi na fakt, iż miasto rozpoczęło długie rozmowy z podmiotami, które wzięły udział w składaniu ofert. Wśród nich znalazły się podmioty deweloperskie, a etap rozmów został utajniony, przez co narodziło się wiele niedomówień i obaw pośród osób korzystających z targowiska. Obecnie brak odpowiedniej komunikacji z kupcami i mieszkańcami w zakresie planowanej modernizacji hali Gwardii spowodował dużo zamieszania i niepewności, co negatywnie wpływa na wizerunek miasta w tej sprawie - piszą radni.
Martwią się też o los lokalnych przedsiębiorców, którzy powinni otrzymywać informacje o harmonogramie planowanych prac. Zwłaszcza wtedy, gdy będą one zmierzały do czasowego wyłączenia części targowej: przy i w środku hali Mirowskiej.
Jak zmieni się hala Gwardii?
Prace budowlane ruszą nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2024 roku. Targowisko w dalszym ciągu będzie administrowane przez śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych, nie było i nie ma planów jego likwidacji lub przekazania w ręce prywatne. Te i wiele innych kwestii zostało omówionych podczas spotkania z kupcami w Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Przedmiotem rozmów były też wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków, zgodnie z którymi wygląd budynku ma zostać przywrócony do pierwotnych założeń (m.in. poprzez odnowienie detali architektonicznych, rozmurowanie okien piwnicznych), a fasady zabytkowego obiektu muszą zostać odsłonięte.
To z kolei wiąże się z koniecznością przeniesienia do innej części targowiska 20 stoisk, obecnie stojących przy zabytkowej ścianie. Jak uspokajają urzędnicy, żadne ze stoisk nie zostanie zlikwidowane, a kupcy nie muszą obawiać się o swoją obecność na targowisku.
Kiedy rozpoczną się prace?
- Realizacja projektu nie ma żadnego wpływu na działalność pozostałej części targowiska i działających tam kupców, nie ma i nigdy nie było planów likwidacji targowiska, a zarządcą nadal pozostanie Zarząd Terenów Publicznych. Partner prywatny będzie zobowiązany w okresie remontu do zapewnienia dostępu do całości targowiska ale z oczywistych przyczyn należy być gotowym na pewne utrudnienia związane z prowadzonymi w sąsiedztwie pracami - informuje zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy Karolina Frytek.
Budynek hali Gwardii będzie remontowany w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Powstanie miejsce spotkań, targów oraz różnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Harmonogram postępowania przewiduje zaproszenie do składania ofert na koniec pierwszego kwartału i podpisanie umowy z partnerem prywatnym do końca trzeciego kwartału - informuje Karolina Frytek.
(db)
.