REKLAMA

Wola

handel »

 

Hala Mirowska i Gwardii przejdą metamorfozę. Czy kupcy pozostaną w tym miejscu?

  22 marca 2023

alt='Hala Mirowska i Gwardii przejdą metamorfozę. Czy kupcy pozostaną w tym miejscu?'
TuStolica.pl

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości targowiska przy hali Mirowskiej oraz hali Gwardii, z którego chętnie i od niepamiętnych lat korzystają mieszkańcy Mirowa i całej Warszawy. Kiedy rozpocznie się modernizacja tego miejsca i jak bardzo się ono zmieni?

REKLAMA

- Hale Mirowskie są ważnymi obiektami targowymi, a także ważnymi elementami historycznymi stolicy. Obie hale są jednymi z najbardziej znanych obiektów targowych w naszym mieście. Hale wraz z otaczającymi je terenami służą jako miejsce targowe i handlowe dla mieszkańców całej Warszawy, wielu mieszkańców Woli robi tam zakupy. W miejscu Jupitera przy Towarowej wyrosną wieże. Inwestor odsłonił karty W miejscu Jupitera przy Towarowej wyrosną wieże. Inwestor odsłonił karty
Wreszcie wiadomo, jak będzie wyglądać ogromna inwestycja w miejscu zburzonego domu meblowego Jupiter, który zajmował jedną z najdroższych działek w Polsce. W pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego firmy Echo Investment i AFI Europe zaprojektują pełen zieleni kwartał z trzema wieżowcami.
Jednak hala Gwardii jest od wielu lat w bardzo złym stanie, co budzi wiele niepokoju i niepewności wśród mieszkańców oraz lokalnych kupców - przekonują wolscy radni Aleksandra Prorok i Karol Jankowski.

Co z kupcami z hali Mirowskiej?

Jak przypominają samorządowcy, urząd miasta zdecydował o ogłoszeniu postępowania przetargowego na "rewitalizację" i eksploatację budynku po remoncie hali Gwardii przez 30 lat.

- Jednak postępowanie od ponad dwóch i pół roku trwa z uwagi na fakt, iż miasto rozpoczęło długie rozmowy z podmiotami, które wzięły udział w składaniu ofert. Wśród nich znalazły się podmioty deweloperskie, a etap rozmów został utajniony, przez co narodziło się wiele niedomówień i obaw pośród osób korzystających z targowiska. Obecnie brak odpowiedniej komunikacji z kupcami i mieszkańcami w zakresie planowanej modernizacji hali Gwardii spowodował dużo zamieszania i niepewności, co negatywnie wpływa na wizerunek miasta w tej sprawie - piszą radni.

Martwią się też o los lokalnych przedsiębiorców, którzy powinni otrzymywać informacje o harmonogramie planowanych prac. Zwłaszcza wtedy, gdy będą one zmierzały do czasowego wyłączenia części targowej: przy i w środku hali Mirowskiej.

Wstąp do księgarni

Jak zmieni się hala Gwardii?

Prace budowlane ruszą nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2024 roku. Targowisko w dalszym ciągu będzie administrowane przez śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych, nie było i nie ma planów jego likwidacji lub przekazania w ręce prywatne. Te i wiele innych kwestii zostało omówionych podczas spotkania z kupcami w Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Przedmiotem rozmów były też wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków, zgodnie z którymi wygląd budynku ma zostać przywrócony do pierwotnych założeń (m.in. poprzez odnowienie detali architektonicznych, rozmurowanie okien piwnicznych), a fasady zabytkowego obiektu muszą zostać odsłonięte.

To z kolei wiąże się z koniecznością przeniesienia do innej części targowiska 20 stoisk, obecnie stojących przy zabytkowej ścianie. Jak uspokajają urzędnicy, żadne ze stoisk nie zostanie zlikwidowane, a kupcy nie muszą obawiać się o swoją obecność na targowisku.

REKLAMA

Kiedy rozpoczną się prace?

- Realizacja projektu nie ma żadnego wpływu na działalność pozostałej części targowiska i działających tam kupców, nie ma i nigdy nie było planów likwidacji targowiska, a zarządcą nadal pozostanie Zarząd Terenów Publicznych. Partner prywatny będzie zobowiązany w okresie remontu do zapewnienia dostępu do całości targowiska ale z oczywistych przyczyn należy być gotowym na pewne utrudnienia związane z prowadzonymi w sąsiedztwie pracami - informuje zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy Karolina Frytek.

Budynek hali Gwardii będzie remontowany w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Powstanie miejsce spotkań, targów oraz różnych wydarzeń kulturalno-kulinarnych. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Harmonogram postępowania przewiduje zaproszenie do składania ofert na koniec pierwszego kwartału i podpisanie umowy z partnerem prywatnym do końca trzeciego kwartału - informuje Karolina Frytek.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Redbits

23.03.2023 09:16

Dobrze by było zburzyć PRL-owską narośl przed Halą Mirowską. To jest taki piękny budynek, a jak na złośc go nie widać.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break