REKLAMA

Białołęka

samorząd »

 

Granice wolności - czy burmistrzowi należy odebrać prawo obywatelskie?

  21 lutego 2015

alt='Granice wolności - czy burmistrzowi należy odebrać prawo obywatelskie?'
W tegorocznym budżecie partycypacyjnym burmistrz Piotr Jaworski zgłosił m.in. parkingi bike&ride.

Zostałem niedawno zaskoczony komentarzem prasowym dziennikarza wysokonakładowego, choć coraz mniej poczytnego, dziennika, z którego wynika, że złożenie przeze mnie jako mieszkańca Białołęki projektu w ramach budżetu partycypacyjnego "świadczy o nieudolności władz dzielnicy, które nie potrafią zdobyć pieniędzy w ratuszu".

REKLAMA

Pomyślałem sobie - no cóż - niektórym dziennikarzom wydaje się, że pisanie politycznie i tabloidowo zwiększy nakład. Nie warto na takie zaczepki reagować. Mieszkam przecież na Białołęce od kilkunastu lat i znam bardzo dobrze problemy i bolączki mojej dzielnicy. Budżet partycypacyjny - obywateli czy władzy? Budżet partycypacyjny - obywateli czy władzy?
Na początek muszę powiedzieć, że nie znoszę terminu "budżet partycypacyjny". Nie w sensie pojęciowym, lecz czysto językowym. Kto wymyślił to słowo - "partycypacyjny"? Powiedziano mi, że było to konsultowane z tęgimi głowami, językoznawcami. I oto z tych konsultacji urodził się językowy potworek, który trudno nawet wymówić.
Choć zastanawia mnie, że dziennik, który kiedyś walczył o wolność wyboru i powszechność praw teraz te prawa "piórem" dziennikarza stara się ograniczyć.

Nie mogę sobie jednak nie pozwolić na komentarz, gdy czytam felieton autorstwa pana Roberta Kamionowskiego na stronie TuBialoleka.pl, w którym czytamy, że "na przyszłość może jednak warto zastanowić się, czy członkowie władz miasta na wszystkich szczeblach powinni uczestniczyć w takich happeningach, jak ten budżet", ponieważ "wśród autorów zgłoszonych projektów nie brak dzielnicowych władz, radnych (z różnych opcji), członków organów stanowiących i wykonawczych naszego samorządu" ."Wszak oni już na co dzień bawią się w wydawanie naszych pieniędzy. I jeszcze za to są wynagradzani. Oby robili to jak najlepiej z pozostałymi 98% wspólnej, miejskiej i dzielnicowej kasy".

W myśl tego rozumowania składać projektów w ramach budżetu partycypacyjnego nie mogą radni Białołęki, którzy zdobyli zaufanie np. ponad 1000 mieszkańców, a składać mogą osoby, które tymi radnymi nie zostały, bo zdobyły np. 41 głosów jak pan Robert Kamionowski, który taki projekt złożył.

To zupełny brak zrozumienia dla idei budżetu partycypacyjnego. Podstawową zasadą budżetu partycypacyjnego jest fakt, że wniosek może przygotować i złożyć każdy mieszkaniec - nawet niepełnoletni. Wiele osób tęskni za poprzednim ustrojem, ale tego typu pomysły o eliminowaniu aktywnych mieszkańców - to po prostu ograniczenie praw i wolności obywatelskich. Chyba, że tego typu poglądy mają na celu zdyskredytowanie albo przynajmniej ograniczenie szans realizacji projektów przygotowanych i złożonych przez te aktywne osoby. W takiej sytuacji należy to określić jako rodzaj nieuczciwości postępowania poprzez wpływanie na wolę mieszkańców.

Dlaczego projekty mogliby złożyć: niedoszli lub byli radni, były kandydat na burmistrza, a obecni radni i burmistrz takiego prawa mają już nie mieć? Przecież najważniejszą zasadą i wartością jest fakt, że o tym czy dany wniosek będzie realizowany nie decyduje "burmistrz Piotr Jaworski", "niedoszły radny Robert Kamionowski" czy redaktor jakiejkolwiek gazety, a decydują tylko i wyłącznie mieszkańcy w demokratycznym głosowaniu.

Żaden radny i burmistrz nie ma prawa zablokować realizacji projektu, który wybrali mieszkańcy, a żaden mieszkaniec nie ma prawa ograniczać w Polsce praw obywatelskich innych mieszkańców.

Jeszcze jedno, pan Robert Kamionowski (prawnik, długoletni społecznik), w swoim felietonie oburzony twierdzi, że "bawimy się w wydawanie 98% naszych pieniędzy". Jestem przekonany, że wie Pan, że budżet jednostki samorządu terytorialnego składa się przede wszystkim z wydatków prawnie zdeterminowanych - tzw. sztywnych. Są to wydatki, które należy zaplanować, takie jak np. wydatki na oświatę czy pomoc społeczną. W przypadku Białołęki wydatki sztywne to ok. 80% budżetu. Upraszczając - tylko pozostałe ok. 20% można na określonych zasadach dzielić (np. wydatki na sport, kulturę, sprzątnie itp). Pisanie więc o tym, że kwota 2% budżetu (czyli ok. 10% z tych możliwych do podziału) to mało - jest nieprawdą. Należy pamiętać, że budżet partycypacyjny jest jedną z metod tworzenia budżetu warszawskich dzielnic. To nie jakieś "wirtualne", oddzielne środki w ramach innego budżetu.

Na zakończenie zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w dalszych etapach wyłaniania najlepszych projektów budżetu partycypacyjnego. Przed nami jeszcze m.in. dyskusja nad wnioskami, ocena szczegółowa, a w dniach 16-26 czerwca głosowanie.

Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece

.
 

REKLAMA

Komentarze (22)

# Plomb

21.02.2015 20:39

To najgorszy burmistrz jaki był do tej pory, pełna kompromitacja.

# sokista

21.02.2015 20:56

Pan Robert ma trochę racji. Oczywiście gros wydatków ma charakter sztywny lub quasi sztywny-tak np. płace nauczycieli wynikają z przepisów powszechnie obowiązujacych, ale np. gmina decyduje czy i jakie gimnazjum buduje etc. Podobnie gmina/dzielnica decyduje o jakie jest jej zaagażowanie w projekty drogowe, inwestycje wodociagowe etc. Ok, w tym przypadku ostatni głos mają władze Warszawy.
Z budzetem obywatelskim jest takie ryzyko- ze skupia uwage aktywnych obywateli na 2% ( i z tym zaczyna kojarzyć aktywność obywatelska). Czyli zamiast zajmować sie tortem/biszkoptem zajmujemy sie przysłowia wisienka.
PS. A burmistrz to oczywiscie obywatel jak każdy.

# sussi

22.02.2015 08:17

Pan burmistrz powinien zamilknąć. Wyprowadził w pole swoich wyborców. Wybrał ciepły stołek w dzielnicy, zamiast posady w radzie miasta.
Nie głosowałam na pana i nie mam kaca moralnego.
Od niedawna już nie- mieszkanka Białołęki.

REKLAMA

# lawenny

22.02.2015 13:18

Burmistrz tak jak i inni mieszkańcy Białołęki mają prawo do składania swoich projektów w ramach budżetu partycypacyjnego. To że jest Burmistrzem nie powinno być dyskwalifikujące. Panie Piotrze, proszę nie przejmować się zawistnymi komentarzami. Pozdrawiam Marcin

# lubudubu

22.02.2015 13:37

łubudubu

# xyz

22.02.2015 14:05

Gdy burmistrz pozyskiwał dodatkowe pieniądze z dofinansowań unijnych - wtedy jak najbardziej ok. Ale z budżetu partycypacyjnego - niech to zostawi zwykłym mieszkańcom.

REKLAMA

# warsik

22.02.2015 14:20

Projekty powinny być składane anonimowo i wówczas nie byłoby problemu.
Burmistrz, jako taki, nie powinien mieć prawa do składania wniosków, bo może mieć wpływ na wybór. Oczywiście zaraz zaprzeczy, ale przecież wiadomo, jak to może wyglądać.
Są pewne prawa niepisane, zasady moralne, etyczne, ale widać, p. Jaworski ich nie uznaje i twierdzi, że skoro dostał 1000 głosów, to mieszkańcy Białołęki mu zaufali i ma wolną rękę do działania. Panie Jaworski, ten 1000 głosów, to jakieś 1,3% procenta pełnoletnich mieszkańców Białołęki. 98% nie głosowała na pana! Jest się czym chwalić?
Przy okazji na jesieni zeszłego roku mieliście oddać do użytku ul. Kartograficzną. Głębocka zamknięta, Kartograficznej nie ma, trzeba jeździć naokoło lub dostać mandat i urwać podwozie.
Długo to jeszcze będzie stało rozgrzebane?

# Bucksik

22.02.2015 15:05

Jak się komuś nie podoba, że ktoś złożył wniosek o wykorzystanie publicznych środków to niech sam złoży lepszy i namawia innych do głosowania. Burmistrz jak każdy jest mieszkańcem dzielnicy i może aktywnie korzystać z prawa. Polacy w swojej masie potrafią głównie narzekać. Pokażcie jaja i sami działajcie. Powołajcie jakieś stowarzyszenie lub partię i wygrajcie wybory i zmieniajcie rzeczywistość, a nie wieczne narzekactwo.

# Takisobie

22.02.2015 15:21

Niektórzy mają honor i godność i nie chcą powoływać stowarzyszeń, fundcji i partii, które ze służbą społeczną mają coraz mniej wspólnego, a służą wyciaganiu kasy i prywacie. Polska obecnych czasów to taki mały House of cards. Społeczeństwo albo traci cierpliwośc i protestuje, albo, tak jak w stanie wojennym, emigruje wewnetrznie.

REKLAMA

# warsik

22.02.2015 15:54

#Bucksik napisał(a) 22.02.2015 15:05
Jak się komuś nie podoba, że ktoś złożył wniosek o wykorzystanie publicznych środków to niech sam złoży lepszy i namawia innych do głosowania. Burmistrz jak każdy jest mieszkańcem dzielnicy i może aktywnie korzystać z prawa. Polacy w swojej masie potrafią głównie narzekać. Pokażcie jaja i sami działajcie. Powołajcie jakieś stowarzyszenie lub partię i wygrajcie wybory i zmieniajcie rzeczywistość, a nie wieczne narzekactwo.
tak się składa, że chciałem złożyć wniosek, ale po krótkiej rozmowie z koordynatorem doszedłem do wniosku, że szkoda mojego czasu, bo nie ma szans na realizację inwestycji. Wyrównanie i uporządkowanie drogi ziemnej przerasta możliwości naszych urzędników. Nie zdążą w ciągu roku, a to jest jeden z wielu wymogów. Sorry, ale aplikowanie z kolejnym projekcikiem pt. "ławka dla mamy z wózkiem", "pichcenie z babciami", "wspólne karmienie kaczek" mnie nie interesuje.
A wybory ciężko innej partii czy stowarzyszeniu wygrać z dwóch powodów:
1. obrzydliwa propaganda władzy za publiczne pieniądze na 3 miesiące przez każdymi wyborami.
2. wybiera większość, a większość jest niestety głupia.
Ale może w końcu ktoś mądrzejszy zacznie dysponować naszymi pieniędzmi.

# sokista

22.02.2015 15:58

takie to wszystko coraz bardziej trzecioswiatowe i powiatowe.

 matt

22.02.2015 16:28

Pan, Panie Jaworski jest jednym z najbardziej nieudolnych burmistrzów! W odpowiedziach na skargi odpisuje Pan bzdury i w dodatku podpisuje się Pan pod kłastwami. Tak zarzucam Panu kłamstwo. W pismach twierdzi Pan, że coś zostało wykonane, a ja w tym samym dniu widzę na własne oczy, że jest to bzdura! Wiele osób które znam, w tym ja, głosowaliśmy na Pana w wyborach do rady miasta żeby się Pana pozbyć. A Pan wrócił tu i śmie twierdzić, że ma tak wielkie poparcie i dlatego znowu będzie Pan burmistrzem. Można pluć komuś w twarz, a on uparcie będzie twierdził, że to deszcz pada... Dlaczego nie zaplanował Pan pieniędzy na pomieszczenia biblioteczne w budżecie?! Nie potrafi Pan wygospodarować tej kasy? Pozbawia Pan szansy na realizację innych projektów które będą bliższe zwykłym mieszkańcom! Jeśli Pana projekt przejdzie to będzie to jeden wielki szwindel! Brak Panu poczucia przyzwoitości!
Odpowiem na pytanie: Tak burmistrzowi powinno odebrać się prawo wnioskowania i "grzebania" w tym projekcie jakim jest budżet partycypacyjny. A jeśli tak bardzo chce Pan składać wnioski- nikt na siłę nie każe Panu być tym burmistrzem :) Znajdą się inni i myślę, że o wiele lepsi!
Ps. Zanim Pan podpisze jakieś pismo, szczególnie z Wydziału Infrastruktury (EK), niech się Pan wcześniej zorientuje, czy to nie stek bzdur i kłamstwo.

REKLAMA

# wrona

22.02.2015 19:57

Swoją drogą to żałosne, że burmistrz jednej z większych dzielnic Warszawy nie potrafi wygospodarować paru groszy na stalowe słupki do parkowania rowerów. Wstyd panie burmistrzu.

# lutek

23.02.2015 08:24

a co z galerią która by dała kolejne miejsca pracy i powiekszyła te marne 20% do podziału i może plany zagospodarowania przestrzennego spowodowałyby powstanie biurowców patrz miejsca pracy dla ludzi a nie tylko członków PO iPSL

 robertk

23.02.2015 12:32

Witam,
Tak - moja wypowiedź jest prowokacyjna, i taka miała być. Miała pobudzić do myślenia, także o tym, do czego jest rada dzielnicy i radni. A że mówię i piszę językiem dosyć "ciętym", trudno, taki mam styl.
Tak - nadal nie uważam, żeby członkowie władz mieli w taki sposób uczestniczyć w wydawaniu pieniędzy. A to dlatego, że ideą budżetów obywatelskich było właśnie wyjście poza struktury władz i osób, które na codzień o tych sprawach decydują.
Nie - nie odmawiam tym osobom pełni praw obywatelskich, ale myślę, jak wyżej.
Nie - nie było moją intencją obrażanie nikogo, a szczególnie Burmistrza, tylko zwrócenie uwagi na sprawę. Jeśli ktoś się jednak poczuł urażony, to stokrotnie przepraszam. Myślę jednak, że może reakcja była trochę zbyt gwałtowna.
Przykro mi, że komentarze są natarczywe i miejscami obraźliwe, wolałbym, aby w ich miejsce pojawiła się dyskusja bardziej rzeczowa.
Pozdrawiam wszystkich czytelników
Robert Kamionowski

REKLAMA

# asdfasd

23.02.2015 12:34

...zamias skupiania sie na "drobnicy" proponuje burmistrzowi na lamach chociaz tustolica.pl robic comiesieczne sprawozdanie-"jednoslijdowiec" co zostalo w ciagu miesiacu poczynione w kwestii realizacji obietnic wyborczych. Lista postawionych celi i etapy ich realizacji. Taka inicyatywa ze sprawozdaniem obywatelskim bedzie najlepsza odpowiedzia na kazdy zarzut... jezeli jestes pewien siebie jako burmistrz, to nie zwracasz uwagi na takie artykuly, reszta to "uprawianie polityki' i "praca nad wizerunkiem". Mysle ze napisanie takiego artykulu to kilka godzin pracy opralonych przez podatnika, ktore do niczego nie prowadza.

# lutek

23.02.2015 15:07

a ciekawe co burmistrz i władze białołeki robią by pozyskać kase na . rozwój terenów inwestycyjnych gdzie warszawa do 2022 ma w budżecie ogromne środki i chce je zainwestować w gminy warszawskie.Urząd chce sie skoncentrować na specjalizacji wwy w fotonice,biotechnologii,nanotechnologii ICT,sektorze kreatywnym i energetyce -58 mln na uzbrojenie terenu ,29mln na promocje z władz wwy odpowiedzialny za wydawanie tej kasy wicepprezydent Michał Olszewski. Ciekawy jestem czy nasze władze o tym wiedzą .Co z galeria gdzie pozwolenie na budowe

# Alka

23.02.2015 18:00

Projekt burmistrza powinien byc uwalony juz we wstepnej weryfikacji, bowiem nie spełnia on warunków formalnych. Projekt nie będzie ogólnodostępny, a kasę na ten cel powinien zdobyć z in ego źrodla!

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

 antyurzędnik

23.02.2015 21:04

Jak widać burmistrz sięga dalej do naszych pieniędzy....pazerność?

# Tok

24.02.2015 09:57

Żenujące panie burrmistrzu. I pomyśleć ze wybił się pan na zwykłym forum mieszkańców na jednym z osiedli Tarchomina...
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni