REKLAMA

Żoliborz

środowisko »

 

Grabić czy nie grabić? Oto jest pytanie

  18 listopada 2024

alt='Grabić czy nie grabić? Oto jest pytanie'
źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Grabienie jest jednym z zabiegów utrzymania trawników, służącym również utrzymaniu czystości np. w pasach drogowych. Zgodnie ze sztuką ogrodniczą wykonujemy grabienie sezonowo - wiosną i jesienią.

REKLAMA

Obecnie rozpoczęliśmy prace polegające na wygrabianiu opadłych liści z drzew. Intensywne grabienie wykonujemy w pasach drogowych ze względu na rozwiewane przez wiatr liście, które zalegają na jezdniach, chodnikach i ścieżkach rowerowych, stwarzając niebezpieczeństwo poślizgu. Ze względu na zróżnicowaną intensywność spadania liści, w zależności od terenu i gatunków drzew, prace wykonujemy w trzech etapach.

Inaczej sytuacja wygląda w parkach, gdzie nie ma konieczności wygrabiania liści w miejscach mniej uczęszczanych przez mieszkańców. Ograniczenie grabienia wpływa na bioróżnorodność biologiczną, a także zabezpiecza roślinność przed zimowym przemarzaniem.

Czy grabić liście w parkach?

Pozostawianie liści pod koronami drzew do samoistnego rozkładu wpływa na ich witalność, tworząc naturalną ściółkę. Należy jednak to robić rozsądnie, nie dopuszczając do zasypywania pni oraz szyi korzeniowej.

Na terenie żoliborskich parków, skwerów i zieleńców, w niektórych miejscach pozostawiamy liście wokół drzew, rosnących z dala od ciągów pieszych, np. w parku Kępa Potocka i w parku Kaskada oraz na niektórych skarpach, wzbogacając ściółkę. Nie grabimy również na terenach pozbawionych trawy, klepiskach. Opadłe liście ulegają rozkładowi tworząc naturalny nawóz, poprawiają właściwości retencyjne gleby, pomagając jej dłużej zachować wilgotność.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Liście, które trzeba grabić i utylizować

Wyjątkiem są opadłe liście kasztanowca zwyczajnego, które należy kilkukrotnie wygrabiać spod drzew i utylizować z powodu groźnego dla tego gatunku szkodnika (poczwarki inwazyjnego motyla szrotówka kasztanowcowiaczka), który zimuje w opadłych liściach.

REKLAMA

Pamiętamy o kolczastych śpiochach

Nie zapominamy również o jeżach, zostawiając opadłe liście w krzewach, które zapewniają im schronienie na zimę. Z kolei zebrane w kopce liście stanowią dobrą izolację termiczną (chroniąc przed zimnem) oraz źródło pokarmu i są miejscem rozwoju wielu organizmów.

Zachęcamy właścicieli, administracje budynków mieszkalnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do tworzenia stref wyłączonych z grabienia, pamiętając o tym, że decyzja dotycząca grabienia liści powinna być przemyślana i uwzględniać zarówno bezpieczeństwo pieszych, estetykę, jak i ochronę środowiska.

Warto dodać, że mając na względzie ograniczanie zanieczyszczenia powietrza, a także emisji hałasu, przy wykonywaniu jesiennych prac nie używamy dmuchaw do liści.

Urząd Dzielnicy Żoliborz

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# ABC ładnego ogrodu

18.11.2024 10:19

Teorie urzędników, którzy chyba nigdy nie pielęgnowali własnego trawnika. Przecież liście zakwaszają glebę i niszczą trawę. A chyba w parkach zależy nam na trawnikach?

# Madbutcher

22.11.2024 11:39

Nasi rządzący na wszystkich szczeblach nie mają wątpliwości - grabić! Grabić, ile wlezie!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe