REKLAMA

Wola

różne »

 

Gdzie te oligocenki?

  8 kwietnia 2011

Teoretycznie na terenie Woli jest dziewięć ogólnodostępnych punktów czerpalnych wody oligoceńskiej. Są one zlokalizowane przy ulicach: Smoczej 19, Deotymy 25/33, Wolskiej 29, Krępowieckiego 8, Płockiej 26, Chłodnej 15, al. Solidarności 92, Prostej oraz Długomiła.

REKLAMA

Niestety obecnie czynnych jest tylko pięć z wymienionych źródeł. - Kiedy wreszcie będzie można korzystać z ujęcia wody przy Długomiła? - pytają zniecierpliwieni mieszkańcy ul. Przy Lasku.

Ujęcie wody oligoceńskiej przy ul. Długomiła róg ul. Przy Lasku wybudowała dzielnica, po czym przekazała je w zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Koło". Po kilku latach użytkowania trzeba było przeprowadzić konserwację studni. Wówczas okazało się, że spółdzielnia nie ma na to pieniędzy. - Od tej pory ujęcie stoi nie-czynne. To już ponad cztery lata! Dlaczego dzielnica nie dogadała się ze spółdziel-nią w kwestiach finansowych? Za brak dobrej współpracy płacą mieszkańcy - mówi oburzony pan Edward z ul. Przy Lasku.

Władze dzielnicy twierdzą, że już od kilku lat starają się przejąć punkt przy ul. Długomiła i udostępnić go mieszkańcom. Problem nie tkwi finansach. - Problemem jest stan formalnoprawny tej nieruchomości. Otóż sam budynek poboru wody (stacja uzdatniania i krany) należy do SM "Koło", natomiast działka, na której stoi ten obiekt - do skarbu państwa. Dopiero porozumienie się tych dwóch instytucji co do sposobu przekazania mienia, otworzy drogę do przejęcia całości przez urząd dzielnicy i udostępnienia go mieszkańcom - tłumaczy Monika Beuth-Lutyk, rzecz-niczka urzędu dzielnicy Wola. - Aby przyspieszyć procedury, urząd dzielnicy orga-nizował spotkania trójstronne, ale jak dotąd niestety nie udało się osiągnąć porozu-mienia w tej sprawie - ubolewa rzeczniczka.

Inne też zamknięte

Niestety, zamknięte są również ujęcia wody na Prostej, Chłodnej i Deotymy. Po-wód? Awarie.

Punkt czerpalny przy ul. Chłodnej 15 jest zamknięty z powodu awarii pompy głębinowej. Ma zostać uruchomiony najpóźniej do 15 kwietnia. Ujęcie na Deotymy 25/33 nieczynne z powodu awarii instalacji elektrycznej, powinno być już otwarte - informuje Monika Beuth-Lutyk z wolskiego ratusza. Jednocześnie dodaje, że o zam-knięciu ujęcia na ul. Prostej zadecydowała nie dzielnica, lecz "Polfa" - Wiadomo nam tyle, że od marca 2009 r. jest ono w likwidacji - mówi rzeczniczka.

Zakłady "Polfy" musiały zamknąć ujęcie wody przy ul. Prostej, gdyż woda nie nadawała się do picia. - Kontrola sanepidu wykazała, że woda z ujęcia przekracza dozwolone parametry jakościowe. Żeby znowu była musielibyśmy zmodernizować całe ujęcie. Gdy koszt modernizacji oszacowano na 60 tys. euro, zrezygnowaliśmy z tej inwestycji, bo i tak mieszkańcy rzadko korzystali z tego ujęcia - mówi Ka-zimierz Jancerowicz z "Polfy".

Kup bilet

A Elekcyjna?

W poprzedniej kadencji władze dzielnicy obiecywały rozpocząć budowę studni oligo-ceńskiej przy ul. Elekcyjnej. Inwestycję tę uwzględniał też Wieloletni Plan Inwes-tycyjny na lata 2008-2012. - Poszukiwania tańszego rozwiązania, którym było wykorzystanie ujęcia wody Centrum "ATTIS", doprowadziło do tego, że pieniądze przeznaczone na ten cel zostały wykorzystane na inne zadania, a mieszkańcy do tej pory nie mają gdzie korzystać z ujęcia wody. Jakie są szanse na budowę tej studni? - pyta wolska radna Dorota Makowiecka.

Zarząd dzielnicy twierdzi, że z uwagi na bardzo wysoki wzrost cen odwiertów studni głębiowych, konieczne okazało się znalezienie rozwiązania alternatywnego. Właśnie w tym celu przeprowadzono rozmowy z Centrum "ATTIS", na terenie któ-rego znajduje się ujęcie wody głębinowej. Dzielnica uzyskała wstępną zgodę na wykorzystanie tego ujęcia na terenie parku, ale to Centrum "ATTIS" miało wykonać modernizację punku czerpalnego. - Ze względuna to, że Centrum nie podjęło żad-nych działań, w listopadzie 2008 r. odstąpiliśmy od jego budowy - tłumaczy Monika Beuth-Lutyk. W końcu zdecydowano, że budowa studni oligoceńskiej przy ul. Elek-cyjnej zostanie przeprowadzona w 2011 r. - Niestety ze względu na cięcia bud-żetowe zadanie to nie zostało w końcu ujęte w WPI na lata 2011-2015 - informuje rzeczniczka. Jednocześnie dodaje, że taki stan rzeczy nie zamyka możliwości wy-budowania ujęcia wody oligoceńskiej w tym rejonie. - Inwestycja będzie możliwa do przeprowadzenia pod warunkiem pozyskania na ten cel dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta. Będziemy się starać, aby budowa studni przy Elekcyjnej została wpisana do planu działań na rok 2012 - zapewnia Monika Beuth-Lutyk.

REKLAMA

Pomysł czytelników dobry, ale...

Nasi czytelnicy uważają, że trafionym pomysłem byłoby uruchomienie zabytkowego ujęcia wody pitnej, które od 1936 r. stoi przy wejściu do parku Sowińskiego od strony ul. Wolskiej. Jest też szansa na jego uruchomienie, ale...

- Podoba nam się pomysł uruchomienia zabytkowego punktu czerpalnego w parku Sowińskiego. Szansa jest, ale będzie konieczne pozyskanie pieniędzy na ten cel - mówi Monika Beuth-Lutyk.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy