REKLAMA

Targówek

historia »

 

Gdzie ojciec Jana Kobuszewskiego miał swój bazar?

  10 lipca 2014

alt='Gdzie ojciec Jana Kobuszewskiego miał swój bazar?'
Kolejka po chleb na Białołęckiej (1939)

Trwa projekt "Wielokulturowe Bródno", realizowany przez Dom Kultury "Świt" pod patronatem "Echa Targówka". Dziś prezentujemy wspomnienia z ulicy Białołęckiej.

REKLAMA

Była główną ulicą Bródna, zaczynającą się przy północno-zachodniej bramie cmentarza katolickiego i prowadziła wśród gęstej zabudowy, sklepów i targowisk do drewnianego kościoła Matki Bożej Różańcowej. W tym miejscu ulica skręcała na wschód i prowadziła do wsi Białołęka.

Sercem przedwojennego Bródna było skrzyżowanie Białołęckiej i Bartniczej. To tam według projektu Zbigniewa Mączeńskiego zbudowano istniejący do dziś piękny budynek szkolny w stylu magistrackim. Szkoła miała stać się ośrodkiem wzmożonej edukacji dzieci z Bródna i przyspieszyć jego rozwój. Wielkim ożywieniem stało się także uruchomienie w 1924 r. wzdłuż ulicy Białołęckiej komunikacji tramwajowej. Nie brakowało także miejsc kultury - przy Białołęckiej 51 mieściło się kino "Klub", gdzie pokazywano najnowsze filmy - i handlu. Na rogu Białołęckiej i Julianowskiej znajdował się bazar, będący własnością ojca znanego dziś aktora, Jana Kobuszewskiego. Bazar miał z przodu ścianę z małych sklepików, wśród których była kwiaciarnia, pracownia kapeluszy, a także jatka koszerna.

Ulica była brukowana kocimi łbami i oświetlona krzywymi latarniami gazowymi. Miała wąskie chodniki, wzdłuż których rynsztokami często płynęły nieczystości, bo o kanalizacji przedwojenne Bródno nie śmiało nawet marzyć. Ulica była brukowana kocimi łbami i oświetlona krzywymi latarniami gazowymi. Miała wąskie chodniki, wzdłuż których rynsztokami często płynęły nieczystości, bo o kanalizacji przedwojenne Bródno nie śmiało nawet marzyć. Wzdłuż ulicy stały domy, przeważnie drewniane - parterowe lub jednopiętrowe. Budowano je przeważnie "za cara", przed 1914 rokiem. Nieliczne domy z lat 20-tych i 30-tych budowano już przeważnie z cegły. Wzdłuż Białołęckiej znajdowało się bardzo dużo różnych sklepów, do których schodziło się często po schodkach w dół. Był to wynik wybrukowania ulicy i podniesienia jej poziomu.

- Po Białołęckiej przejeżdżał czasem wóz konny z piekarni Derewońki czy Wiechowicza, rozwoził świeże pieczywo - wspomina jedna z mieszkanek Bródna. - I na tych spacerach, właśnie tu na Bródnie, gdzie rynsztokiem płynęły mydliny, a ludzie żyli skromnie i godnie, tu uczyłyśmy się tego co dobre a co złe, co brzydkie a co piękne, nauczyłyśmy się też tego, że chyba najpiękniejszym zapachem jest zapach świeżo zoranej ziemi i zapach chleba.

Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek zdjęcie związane z przedwojennym Bródnem lub chcą podzielić się swoimi wspomnieniami, proszone są o kontakt: bartosz.wieczorek@poczta.fm tel. 606- 685-425.

DG

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Brodno

25.07.2014 11:43

Projekt "Wielokulturowe Bródno" jest poprostu genialny.
Nie mogę się doczekać kiedy zostanie ukończony

# hanka

11.08.2014 17:12

Jak wynika z badań: http://www.sofista.com.pl ludzie chętnie poszliby znów na taki bazar.

# agatta

23.08.2014 18:03

Jak naprawdę nazywał się ojciec Jana Kobuszewskiego |??? Jeśli byl właścicielem bazaru - to chyba nie nazywał się Kobuszewski ......

REKLAMA

# Skorpion

11.12.2014 13:15

A u kogo kupowało się węgiel na Białołęckiej?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024