REKLAMA

Targówek

bezpieczeństwo »

 

Fotoradar pstryka na Radzymińskiej. Czy potrzebne kolejne?

  5 grudnia 2012

alt='Fotoradar pstryka na Radzymińskiej. Czy potrzebne kolejne?'

Wygląda jak peryskop żółtej łodzi podwodnej, ale w ocenie sił przeciwnika ma być znacznie bardziej dokładny. Przeciwnik, czyli kierowca, musi zachować daleko idącą ostrożność. Na ulicach Warszawy stanęły fotoradary. To inwestycja rzędu 1,7 mln zł. Ma służyć straży miejskiej. Jeden z pierwszych stanął na Radzymińskiej obok Bystrej. Tak jak inne zaczął działać w drugiej połowie listopada i od razu zaczął zbierać prawdziwe żniwa.

REKLAMA

- Objęcie automatyczną kontrolą ruchu drogowego poprzez wykorzystanie urządzeń potocznie nazywanych fotoradarami jest koniecznością wynikającą z analiz dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Potwierdziło to testowanie urządzenia na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Witosa, gdzie liczba rejestrowanych wykroczeń we wrześniu spadła czterokrotnie w porównaniu do pierwszych tygodni od uruchomienia urządzenia. Nie odnotowano również na tym skrzyżowaniu wypadków i doprowadzono do uregulowania ruchu. Urządzenia okazują się więc skutecznym narzędziem dyscyplinującym kierowców - przekonuje Małgorzata Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Fotoradar ustawiony przy Radzymińskiej od początku budził emocje kierowców.

- Najpierw nie zwracałem na to uwagi. Później zastanawiałem się, co to jest, bo pierwszy raz coś takiego widzę. Dopóki nie natknąłem się na to w telewizji. Dzięki temu zwalniam - mówi pan Grzegorz, który niemal codziennie przemierza trasę w kierunku Marek.

W tej chwili w stolicy stoi siedem nowych fotoradarów. Na Targówku jeden. Dlaczego akurat w tym miejscu?

- Miejsca, gdzie ustawiono fotoradary, są typowane na podstawie analiz zdarzeń w ruchu drogowym - wypadków, kolizji, liczby ofiar, nieprawidłowości w ruchu drogowym - za trzy lata wstecz.

Rekordzista złapany w zeszłym tygodniu na Radzymińskiej pędził 160 km na godzinę przy ograniczeniu prędkości do 60 km.
Straż uzyskuje również zgody od właściwych instytucji, jak np. policja - informuje rzeczniczka straży.

Oprócz Radzymińskiej superradary stoją także na Wisłostradzie przy skrzyżowaniu z Karową, na Puławskiej na granicy miasta z Mysiadłem, Modlińskiej za Mehoffera na Białołęce, alei Krakowskiej przy 17 stycznia na Okęciu, Górczewskiej za Konarskiego na Woli oraz na Powstańców Śląskich przy Człuchowskiej na Bemowie.

- Nie wykluczamy rozbudowy systemów fotoradarowych. Na Targówku na razie nie przewidujemy jednak kolejnych urządzeń - informuje Małgorzata Niżniak.

A niebezpiecznych miejsc nie brakuje - choćby skrzyżowanie Radzymińskiej z Młodzieńczą i Łodygową oraz Kondratowicza z Łabiszyńską, gdzie kierowcy notorycznie skręcają na czerwonym świetle.

Na podstawie półrocznych testów stwierdzono, że liczba kierowców przekraczających przepisy w miejscach, gdzie ustawione są fotoradary, spadła blisko sześciokrotnie.

- Nie trzeba obstawiać całej Warszawy fotoradarami. Będziemy stosować kontrole kaskadowe. Oznaczać to ma, że na 500-metrowych wyznaczanych na bieżąco odcinkach "piratów" będą łapać nawet trzy radiowozy - ujawnia rzeczniczka straży. I można za jednym zamachem złapać nawet trzy mandaty.

I co w takiej sytuacji? Od tej pory sporo się zmieni. Jak mawiał Kwinto do szopenfeldziarzy: - Trzeba było uważać.

mac

Czy na Targówku potrzebne są kolejne fotoradary? Czekamy na opinie wraz z ewentualnymi lokalizacjami.

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Darek

05.12.2012 14:24

oczywiście, że potrzebny bo liczy się kasa, a kasa musi się zgadzać przecież. dlatego jeżdżę z Yanosikiem, bo dla mnie też pieniądze są ważne i wole nie wydawać ich na mandaty

# xyz

05.12.2012 14:28

najlepszy sposób żeby nie nabijać kasy to jeździć zgodnie z przepisami. proste.

# STOP piratom!

05.12.2012 14:35

darek
z twojego postu wynika, że łamiesz prawo jezdżac nieprzepisowo. Czy wiesz, że na drodze są też inni uczesticy ruchu, droga to nie twoja własność, widziałeś wogóle kiedyś ofiary wypadku drogowego? żywe lub martwe, dorosłe i dzieci? Droga publiczna to nie tor wyścigowy.
mam nadzieje, że dostaniesz jak najwięcej mandatów, tyle żeby ci prawko odebrali.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024