Fosa na Fortach Bema niszczeje
12 marca 2012
Fort Bema, a właściwie Fort Parysów został wybudowany przez Rosjan w latach 1886-1890 w ramach drugiego pierścienia wokół fortów artyleryjskiej twierdzy. W okresie międzywojennym była tu wytwórnia amunicji, a w czasie II wojny światowej niemieckie magazyny wojskowe. W 2002 r. władze dzielnicy rozpoczęły modernizację zabytkowych fortów. - To fuszerka! Dlaczego brzegi fosy umocniono betonowym murkiem z płytek, które odpadają, dewastując fosę? - pyta pan Ryszard.
Rewitalizacja zabytkowych Fortów Bema przez dzielnicę Bemowo trwa od 2002 r. Do tej pory udało się oczyścić zabytkowe wały i umocnić brzegi fosy. Wytyczono nowe alejki i ścieżki rowerowe, a nad uporządkowaną fosą wybudowano dwie kładki dla pieszych. W tym roku fosa ma zostać zmodernizowana, tak aby uruchomić wypożyczalnię rowerów wodnych i bez trudu pływać po niej kajakami.
Urzędnicy tłumaczą, że brzegi fosy nie są umocnione betonowym murkiem, lecz darnią i płytkami ażurowymi. To wystarcza.
Ambitne plany
W zeszłym roku dzielnica opracowała projekt remontu fosy wraz z budowlami towarzyszącymi. Obejmuje on awaryjne wykonanie prac remontowych zbiornika wraz z naprawą budowli dzielących, stanowisk wędkarskich oraz ścieżek pieszych. Natomiast projekt budowy hotelu i wypożyczalni kajaków to jedynie wstępne pomysły, na które dzielnica nie ma w tej chwili pieniędzy. - Inwestycje budowlane na terenie Fortu wymagałyby ogromnych nakładów finansowych ze strony dzielnicy, a na to nas nie stać - nie ukrywa Łukasik. W celu przyciągnięcia inwestorów, władze dzielnicy zamierzają podnieść atrakcyjność terenu Fortów, tak aby miejsce to było kojarzone jako centrum kulturalne Bemowa. - W tym roku zorganizujemy tam dwie, bardzo duże imprezy kulturalne, na które mamy już zgodę konserwatora zabytków. Poza tym cyklicznie będziemy organizować różnego rodzaju imprezy dla naszych mieszkańców - informuje Michał Łukasik. Jednocześnie dodaje, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi najemcami terenu, którzy mogliby otworzyć i prowadzić tam sezonowy punkt gastronomiczny, podobny do tego, który funkcjonuje przy Amfiteatrze Bemowo. Urząd zamierza starać się też o pieniądze na rewitalizację budynków stanowiących cześć Fortu Bema. - Umożliwiłoby to w przyszłości stworzenie tam kawiarenek i innych obiektów, pozwalających na miłe spędzenie czasu przez naszych mieszkańców - podkreśla rzecznik.
Plany dotyczące przeobrażenia Fortu Bema w centrum kulturalne są ambitne. I jak na razie tylko na papierze. Obecnie nie ma pieniędzy nawet na zaplanowaną na ten rok modernizację fosy. - Jesteśmy na etapie poszukiwania dodatkowych źródeł finansowych na zrealizowanie tego zadania - mówi rzecznik bemowskiego ratusza.
Anna Przerwa