REKLAMA

Forum › Białołęka

REKLAMA

Czajka !!! co dalej ze spalarnią ?

# nick

15.04.2005 13:18

Czy MPWiK zacznie coś robić bo jak na razie to mieszkańców ma w nosie i tylko własnym wygodnictwem się kieruje

# Tony

17.04.2005 12:03

A co chciałeś przez to powiedzieć? Co ma MPWiK robić? Konsultacje były, na ich stronie są informacje (wyjątkowo wyczerpujące), budowa ma ruszyć za dwa-trzy lata.
Czego oczekujesz?

# nick

20.04.2005 08:27

Ty to chyba z MPWiK lub od Kaczora

REKLAMA

# Tony

20.04.2005 10:34

Nadal nie wiem o co Ci chodzi ;)
Co ma MPWiK zacząć robić? I o jakim wygodnictwie pieszesz?
I nie, nie mam nic wspólnego z MPWiK ani z Kaczorem (wrrrrr :< )

# nick

20.04.2005 13:38

Wybudować sieć małych oczyszczalni i spalarni wokół Warszawy(tak robi cały Swiat) a nie kombinat który truje tylko nas ,wtedy smród i dym się rozprasza

# Tony

21.04.2005 18:26

Już widzę tę sieć małych oczyszczalni: najpierw kopiemy kanalizację i budujemy przepompownie, a potem występujemy o 150 pozwoleń wodnoprawnych i pozwoleń na emisję.
Po tem zamiast w jednym miejscu, śmierdzi dookoła całej Warszawy.
A, nie wspomiałem o tym, że w każdym ze 150 miejsc miejscowa ludność reaguje gwałtownie protestem.
Jednym słowem koszty większe, wpływ na środowisko większy, smród większy. Z jedyny zysk mają firmy które za ciężkie pieniądze będą przygotowywały dokumentacjeę do 150 projektów a nie do jednego.
A biorąc pod uwagę że ścieki bytowe, to temat polityczny, to rozbijając jeden duży problem na 150 małych, to dopiero będzie pole do popisu dla malwersacji, poltycznego przeciągania itd.
Pomijam czy to się praktycznie da zrobić...
A co do rozpraszania się dymu i smrodu, to powiem tylko tyle: łatwiej kontrolować i ograniczać jedną emisję punktową, niż emisje rozproszone.

REKLAMA

# historyk-wyjatkowo

21.04.2005 22:14

Tony czy powiesz to tym, ktorzy jako majątek zycia maja 2000 m po rodzicach mieszkaja ok 2 km obok oczyszczalni - i dotychczas czuli ja tylko przy silnym wietrze (zeby bylo smieszniej nie maja kanalizacji) i teraz w swiat idzie fama, ze beda mieszkac kolo najwiekszej fabryki chemicznej w PL- wartosc ich majatku zycia juz spadla o 50%

# Tony

22.04.2005 11:32

Powiem tak:
Obiektywnie rzecz biorąc po rozbudowie będzie mniej śmierdziało, ze względu na hermetyzację procesów. Kwestia spalarni natomiast, jest w tej chwili napędzana histerią. Oddziaływanie nowoczesnej spalarni (zwłaszcza OSADÓW) jest minimalne. Podejrzewam, że przy zanieczyszczeniach związanych z emisja z ruchu samochodowego, to nawet nie będzie do wyodrebnienia z tła.
Ktoś zapyta: jaką mamy gwarancje, że będzie to nowoczesna spalarnia. Ano taką, że to ma być sfinansowane z pieniędzy UE, a w tej chwili wszystkie inwestycje finansowane z tego typu funduszy są bardzo drobiazgowo sprawdzane pod względem środowiskowym, tj. czy spełniają wymogi BAT (Best Available Technology). Dodatkowo, Czajka jako inwestycja potencjalnie o dużym oddziaływaniu na środowisko będzie podlegała pod przepisy o Pozwoleniu Zintegrowanym (tzw. IPPC), i bedzie musiała takie pozwolenie uzyskać, żeby móc funkcjonować.
To tyle w kwestii uspokojenia.
Jest oczywiste, że nie będzie pachniało fiołkami, ale raczej będzie lepiej niż gorzej.
Na koniec smutna prawda: na umiejscowienie tego typu inwestycji są tak naprawdę dwa miejsca w Warszawie: Białołęka na granicy z Jabłonną, oraz Bielany na granicy z Młocinami. Jest to związane z tym jak wygląda obecnie sieć kanalizacyjna Warszawy. Każde inne rozwiązanie wymaga przebudowy istniejącej infrastruktury w takim stopniu, że wymagałoby to dodatkowych setek milionów złotych i rozkopania całej Warszawy.
Ostatnia rzecz: dlaczego rozbudowa Czajki, a nie budowa nowej oczyszczalni na Bielanach. szczerze mówiąc, jest to dla mnie najbardziej kontrowersyjna kwestia, ale docierają do mnie następujące argumenty:
- W przypadku Czajki nie trzeba kupowac nowych terenów (bo sa juz miejskie)
- Czajka wymaga i tak gruntownej przebudowy i inwestycji, ekonomicznie racjonalne jest zainwestować przy przebudowie trochę więcej i uzyskać większą przepustowość na już istniejącej instalacji. Budowa oczyszczalni od podstaw zawsze będzie droższa.
- Umiejscowienie oczyszczalni na Bielanach spotka się z jeszcze ostrzejszymi protestami, bo tam mieszka więcej ludzi.
Jak mówię, akurat ta kwestia jest dla mnie najbardziej niejednoznaczna, ale postawmy sprawę tak: całkiem nowa oczyszczalnia na Bielanach pochłonie więcej pieniędzy, więc odsunie to konieczną modernizację Czajki. W efekcie Czajka bedzie śmierdzieć dłużej.
Na koniec - kwestia wartości majątku życia - nie wiem co z tym zrobić, ale nie jest to kwestia odosobniona dla Czajki. Myślę, że mieszkańcy bliższej i dalszej okolicy, powinni uzyskać coś w zamian. I oto powinna toczyć się walka - albo rekompensaty, albo inwestycje w zamian za zgodę na Czajkę.
I nie mogą to byc inwestycje, które były i tak planowane (jak rozumiem okolice Czajki od dawna miały być skanalizowane) , tylko coś ekstra.
Dodaj wpis:
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b]. Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Przykład: [b]pogrubienie[/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i]. Na końcu kursywy wpisz [/i].
Przykład: [i]kursywa[/i].
Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora:
nick (podpis):

 

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024