Finał konkursu
24 listopada 2001
12 listopada odbył się finał I konkursu historyczno-literackiego "Powstanie Warszawskie i jego bohaterowie". Mimo, że ostateczne wyniki trafiły do szkół bardzo późno (dopiero w piątek, 9 listopada) wszyscy finaliści stawili się w komplecie i do tego świetnie przygotowani.
W kategorii licealistów nie do pokonania byli uczniowie z LXXXI LO im. A. Fredry Piotr Śmiałowski - I miejsce i Michał Werpachowski - III miejsce (100% osób startujących znalazło się w finale). Miejsce II zajęła Magdalena Szlasa z XXIII LO im. M.Curie-Skłodowskiej.
Gratulacje należą się również nauczycielom, którzy przygotowali finalistów. Byli to: Michał Keler (Gimn. nr 54), Krzysztof Kowalczyk (Gimn. Nr 3), Anna Cieplewicz (Gimn. Nr 27), Marcin Miros ( II LO) i Mariola Bujak (XXIII LO).
Poziom konkursu był bardzo zróżnicowany. Z testu można było otrzymać maksymalnie 10 pkt., z pracy pisemnej 30 pkt. Jednak zdarzali się uczniowie, którzy nie zdobyli punktów w ogóle. Wielu było takich, co otrzymało ich 6,7… Można się zastanawiać w jakim celu startowali w konkursie. Czy po to by wykazać się wiedzą, której nie było, czy po to by zwyczajnie "urwać się" ze szkoły. Jednak na szczęście większość młodzieży wykazała się znajomością tematu, a do finału rzeczywiście trafili najlepsi.
Pytania przygotował dr Piotr Majewski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. On również był przewodniczącym Jury, w którego składzie zasiadał również Dyrektor GOK Tomasz Służewski.
Oto tematy prac pisemnych dla gimnazjalistów:
- Jaki przebieg miało Powstanie w poszczególnych częściach Warszawy.
- Sytuacja ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego.
- Harcerze w Powstaniu Warszawskim.
Dla licealistów.
- Zabiegi władz polskich o pomoc mocarstw zachodnich i ZSRR dla walczącej Warszawy.
- Pacyfikacja Powstania przez Niemców, jej metody i cele.
- Przyczyny upadku Powstania i okoliczności jego upadku.
- Gdzie poległ Krzysztof Kamil Baczyński?
- Kto w czasie powstania był dowódcą Szarych Szeregów?
- Która z dzielnic Warszawy broniła się najdłużej?
- Jaka była najważniejsza odznaka wyróżniająca żołnierzy powstania?
Dla uczniów liceum:
- Jaką funkcję pełnił w powstaniu płk Jan Rzepecki?
- Czyje imię nosiła 8 Dywizja AK?
- Kto był premierem rządu polskiego w okresie powstania?
- Kiedy zdobyty został przez powstańców gmach Dyrekcji Telefonów (PASTA)?
Gminny Ośrodek Kultury Warszawa-Białołęka w przyszłym roku z pewnością powtórzy konkurs historyczny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.