Fałszywe linki do OLX i WhatsApp. Policja ostrzega
10 stycznia 2022
Komenda Stołeczna Policji ostrzega: sprzedając rzeczy przez internet trzeba zachować czujność. Przez nieuwagę i chęć szybkiej sprzedaży możemy stracić pieniądze.
Jak informuje policja, na początku przestępcy kontaktują się ze sprzedającym produkty na OLX przez komunikator WhatsApp, wysyłając link do strony udającej platformę sprzedażową. W kolejnych wiadomościach zachęcają, by wprowadzić m.in. dane swojej karty, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.
Na czym polega oszustwo na OLX?
- Wyobraź sobie taką sytuację: masz na OLX wystawiony produkt i dostajesz na WhatsAppie wiadomość od potencjalnego klienta - pisze KSP. - Mówi, że jest zainteresowany i chciałby go kupić a przesyłkę zorganizuje na własną rękę. Odpisujesz więc, że nie ma problemu i po chwili otrzymujesz odpowiedź, że zaraz zapłaci. Mija kilka minut i przychodzi SMS z linkiem do potwierdzenia. Klikasz więc odnośnik i przechodzisz na stronę gdzie czytasz, że kupujący opłacił zamówienie. Aby otrzymać pieniądze, musisz tylko wpisać dane karty bankowej, na którą wpłyną środki. W kolejnym oknie pojawia się już tylko prośba o wpisanie kodu i potwierdzenie wypłaty. Jeśli to zrobisz, to stracisz pieniądze z konta.
Między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem oszukane zostały w ten sposób dwie mieszkanki aglomeracji warszawskiej, które straciły po kilkaset złotych. Przypadków oszustw może być dużo więcej. Policjanci przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące PIN-u czy trzycyfrowego kodu CVC, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy też uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy wyrazy w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. W razie wątpliwości zapytajmy inne osoby, czy korzystały z podobnych płatności i jak one wyglądały. To może uratować oszczędności zgromadzone na koncie.
(db)