REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Ekosukces Targówka

  3 kwietnia 2009

Nauczycielki z dwóch podstawówek, gimnazjum, przedszkola i ogrodu jordanowskiego zwyciężyły w zorganizowanym po raz czwarty przez Fundację Nasza Ziemia konkursie "Zdrowie i ekologia".

REKLAMA

Każda z placówek otrzymała 1,5 tys. zł. Pieniądze umożliwią wdrożenie zgłoszonych do konkursu projektów.

- Nasz konkurs, stanowiący część programu "Żyj, poznawaj, rozwijaj się", wspiera edukację ekologiczną w dzielnicy, która jest pod tym względem najlepsza w Warszawie i jedna z najlepszych w Polsce - powiedział Sławomir Brzózek, wice-prezes Fundacji Nasza Ziemia podczas uroczystości wręczenia nagród w urzędzie. - Jest się czym chwalić, bo dzielnicowy program edukacji ekologicznej, który powstał w konsultacji z nauczycielami i organizacjami pozarządowymi, wyróżnia się na tle całej Polski. To doskonałe narzędzie, które pozwala wszystkim zainteresowanym włączyć się do działań na rzecz ochrony środowiska, dbać o zdrowie ludzi.

Program "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" stanowi koalicję samorządu, czyli urzędu dzielnicy, biznesu m.in. firmy Procter&Gamble, która czynnie włącza się w życie społeczności lokalnych, organizacji pozarządowej - Fundacji Nasza Ziemia oraz pla-cówek oświatowych z Targówka. W ramach poprzednich edycji konkursu do szkół i przedszkoli trafiło ponad 22 tys. złotych na realizację projektów promujących zdro-wy i ekologiczny styl życia. 28 placówek otrzymało zestawy pojemników do selek-tywnej zbiórki odpadów, setki dzieci wzięły udział w zielonych warsztatach i wy-cieczkach do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie-Lesie oraz do Kampi-noskiego Parku Narodowego.

Przyroda jest ważna

Rangę dbałości o środowisko podkreślał podczas spotkania burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski. - Przykładamy dużą wagę do kwestii zrównoważonego roz-woju, czyli takiego, w którym człowiek nie niszczy otaczającego środowiska - stwierdził burmistrz. - Uważamy, że rozwój dzielnicy nie powinien uszczuplać dóbr przyrody, których na Targówku i tak nie ma zbyt wiele. Nowe inwestycje nie po-winny mieć złego wpływu na naturę. Stąd wziął się pomysł stworzenia dzielnico-wego programu edukacji ekologicznej, który radni przyjęli jednogłośnie. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że bardzo ważne jest, by kolejne pokolenia eduko-wać od najmłodszych lat, pokazywać im, jak ważny jest kontakt z naturą.

Burmistrz wysoko ocenił współpracę z Fundacją Nasza Ziemia, czego wyrazem jest udział w konkursach wielu placówek oświatowych.

- Nie jest łatwo prowadzić zajęcia w ogrodzie jordanowskim, który mieści się w trudnym społecznie miejscu, ale nie jest to niemożliwe - mówiła Katarzyna Pa-trzyczna, dyrektorka nagrodzonego ogrodu. - W ogrodzie pracują wspaniałe na-uczycielki, które są bardzo aktywne i mają wiele pomysłów. W naszym budynku działa ognisko przedszkolne, które funkcjonuje pod hasłami ekologicznymi. Zachę-camy dzieci do udziału w prowadzonych przez nas zajęciach, dużo z nimi rozma-wiając podczas wakacji czy ferii, bo wtedy nie są zajęte szkołą. Stawiamy na to, co dla nich najważniejsze do prawidłowego rozwoju - na tematy związane z odżywia-niem. Pokazujemy, jak istotne jest spożywanie owoców i warzyw.

Jolanta Zientek-Varga

Zapraszamy na zakupy

Nagrodzone placówki i ich programy

  • Szkoła Podstawowa nr 52 im. Alka Dawidowskiego, ul. Samarytanka, autorka programu Barbara Karłowska - podczas zajęć uczniowie dowiadują się o wpły-wie hałasu, wody, odpadów, powietrza i gleby na zdrowie człowieka.
  • Szkoła Podstawowa nr 11 STO, ul. Toruńska, autorka Maria Dziewięcka - m.in. budowa karmników, selektywna zbiórka odpadów w szkole, obserwacje przy-rodnicze.
  • Gimnazjum nr 143 z oddziałami integracyjnymi, ul. Bartnicza, autorki: Marlena Bobińska i Monika Chacińska - program poświęcony zdrowiu i ekologicznej żywności (np. dzień zdrowego żywienia w szkolnej stołówce).
  • Przedszkole nr 88 "Pod Zielonym Listkiem", ul. Poborzańska, autorki: Elżbieta Gburzyńska, Dorota Chojnacka, Marta Kowalska i Ewa Kryżanowska - m.in. piknik ekologiczny dla dzieci i rodziców, cykl spotkań dla dzieci "W zdrowym ciele zdrowy duch"
  • VIII Ogród Jordanowski, ul. Suwalska, autorki: Monika Szymańska i Iwonna Bendkowska - obserwacje przyrody w różnych porach roku, zdrowe odżywia-nie, wpływ środowiska na zdrowie człowieka.


 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Argelno

01.06.2021 13:33

Bardzo ciekawa jest ta realizacja projektów promujących zdrowy i ekologiczny https://www.biotrendy.pl/lifestyle/, zwłaszcza potrzebny dla młodego pokolenia kiedy zwrównoważona i ekologiczna gospodarka staje się coraz bardziej ważna!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA