REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Ekosukces Targówka

  3 kwietnia 2009

Nauczycielki z dwóch podstawówek, gimnazjum, przedszkola i ogrodu jordanowskiego zwyciężyły w zorganizowanym po raz czwarty przez Fundację Nasza Ziemia konkursie "Zdrowie i ekologia".

REKLAMA

Każda z placówek otrzymała 1,5 tys. zł. Pieniądze umożliwią wdrożenie zgłoszonych do konkursu projektów.

- Nasz konkurs, stanowiący część programu "Żyj, poznawaj, rozwijaj się", wspiera edukację ekologiczną w dzielnicy, która jest pod tym względem najlepsza w Warszawie i jedna z najlepszych w Polsce - powiedział Sławomir Brzózek, wice-prezes Fundacji Nasza Ziemia podczas uroczystości wręczenia nagród w urzędzie. - Jest się czym chwalić, bo dzielnicowy program edukacji ekologicznej, który powstał w konsultacji z nauczycielami i organizacjami pozarządowymi, wyróżnia się na tle całej Polski. To doskonałe narzędzie, które pozwala wszystkim zainteresowanym włączyć się do działań na rzecz ochrony środowiska, dbać o zdrowie ludzi.

Program "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" stanowi koalicję samorządu, czyli urzędu dzielnicy, biznesu m.in. firmy Procter&Gamble, która czynnie włącza się w życie społeczności lokalnych, organizacji pozarządowej - Fundacji Nasza Ziemia oraz pla-cówek oświatowych z Targówka. W ramach poprzednich edycji konkursu do szkół i przedszkoli trafiło ponad 22 tys. złotych na realizację projektów promujących zdro-wy i ekologiczny styl życia. 28 placówek otrzymało zestawy pojemników do selek-tywnej zbiórki odpadów, setki dzieci wzięły udział w zielonych warsztatach i wy-cieczkach do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie-Lesie oraz do Kampi-noskiego Parku Narodowego.

Przyroda jest ważna

Rangę dbałości o środowisko podkreślał podczas spotkania burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowski. - Przykładamy dużą wagę do kwestii zrównoważonego roz-woju, czyli takiego, w którym człowiek nie niszczy otaczającego środowiska - stwierdził burmistrz. - Uważamy, że rozwój dzielnicy nie powinien uszczuplać dóbr przyrody, których na Targówku i tak nie ma zbyt wiele. Nowe inwestycje nie po-winny mieć złego wpływu na naturę. Stąd wziął się pomysł stworzenia dzielnico-wego programu edukacji ekologicznej, który radni przyjęli jednogłośnie. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że bardzo ważne jest, by kolejne pokolenia eduko-wać od najmłodszych lat, pokazywać im, jak ważny jest kontakt z naturą.

Burmistrz wysoko ocenił współpracę z Fundacją Nasza Ziemia, czego wyrazem jest udział w konkursach wielu placówek oświatowych.

- Nie jest łatwo prowadzić zajęcia w ogrodzie jordanowskim, który mieści się w trudnym społecznie miejscu, ale nie jest to niemożliwe - mówiła Katarzyna Pa-trzyczna, dyrektorka nagrodzonego ogrodu. - W ogrodzie pracują wspaniałe na-uczycielki, które są bardzo aktywne i mają wiele pomysłów. W naszym budynku działa ognisko przedszkolne, które funkcjonuje pod hasłami ekologicznymi. Zachę-camy dzieci do udziału w prowadzonych przez nas zajęciach, dużo z nimi rozma-wiając podczas wakacji czy ferii, bo wtedy nie są zajęte szkołą. Stawiamy na to, co dla nich najważniejsze do prawidłowego rozwoju - na tematy związane z odżywia-niem. Pokazujemy, jak istotne jest spożywanie owoców i warzyw.

Jolanta Zientek-Varga

Wstąp do księgarni

Nagrodzone placówki i ich programy

  • Szkoła Podstawowa nr 52 im. Alka Dawidowskiego, ul. Samarytanka, autorka programu Barbara Karłowska - podczas zajęć uczniowie dowiadują się o wpły-wie hałasu, wody, odpadów, powietrza i gleby na zdrowie człowieka.
  • Szkoła Podstawowa nr 11 STO, ul. Toruńska, autorka Maria Dziewięcka - m.in. budowa karmników, selektywna zbiórka odpadów w szkole, obserwacje przy-rodnicze.
  • Gimnazjum nr 143 z oddziałami integracyjnymi, ul. Bartnicza, autorki: Marlena Bobińska i Monika Chacińska - program poświęcony zdrowiu i ekologicznej żywności (np. dzień zdrowego żywienia w szkolnej stołówce).
  • Przedszkole nr 88 "Pod Zielonym Listkiem", ul. Poborzańska, autorki: Elżbieta Gburzyńska, Dorota Chojnacka, Marta Kowalska i Ewa Kryżanowska - m.in. piknik ekologiczny dla dzieci i rodziców, cykl spotkań dla dzieci "W zdrowym ciele zdrowy duch"
  • VIII Ogród Jordanowski, ul. Suwalska, autorki: Monika Szymańska i Iwonna Bendkowska - obserwacje przyrody w różnych porach roku, zdrowe odżywia-nie, wpływ środowiska na zdrowie człowieka.


 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Argelno

01.06.2021 13:33

Bardzo ciekawa jest ta realizacja projektów promujących zdrowy i ekologiczny https://www.biotrendy.pl/lifestyle/, zwłaszcza potrzebny dla młodego pokolenia kiedy zwrównoważona i ekologiczna gospodarka staje się coraz bardziej ważna!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy