REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Ekologia szkolna

  11 stycznia 2003

Konkurs na "Najbardziej proekologiczną szkołę roku" rozstrzygnięty. Tym razem triumfowały szkoły podstawowe - SP nr 118 z ul. Leszczynowej, SP 314 z ul. Porajów oraz SP 344 z ul. Erazma z Zakroczymia, uzyskując równorzędne pierwsze miejsca.

REKLAMA

Przyznano także wyróżnienia oraz nagrody za udział. W konkursie mogły uczestniczyć wszystkie dzielnicowe gimnazja i podstawówki realizujące proekologiczne inicjatywy oraz popularyzujące wiedzę ekologiczną wśród rówieśników.

Jak już wspominaliśmy wcześniej na łamach "Echa", podstawą oceny dokonań poszczególnych placówek była dokumentacja fotograficzna przeprowadzonych akcji, pisemne sprawozdania z różnych działań, a także np. wyróżnienia i dyplomy uzyskane dotychczas.

Frekwencja w konkursie jest z każdym rokiem większa, co może świadczyć tylko o tym, że wzrasta świadomość ekologiczna wśród dzieci i młodzieży. W tym roku w konkursie wzięło udział dwanaście szkół podstawowych oraz cztery gimnazja. Zwycięzcy zostali uhonorowani mianem najbardziej proekologicznej szkoły roku, a także nagrodą specjalną w postaci kamery mikroskopowej. Niezależnie od tego wszystkie uczestniczące w konkursie szkoły otrzymały mikroskopy ręczne, zestawy preparacyjne oraz atlasy i plansze tematyczne.

Edukacja ekologiczna jest sprawą, którą należy traktować ze szczególną powagą. W praktyce przełoży się to potem na konkrety. Ważne są przynajmniej dwie kwestie - uświadomienie, że konieczna jest segregacja odpadów oraz że śmieci nie należy usuwać do lasu czy przydrożnego rowu. Białołęka ma dużo terenów zielonych i między innymi dlatego cały czas boryka się z problemem nielegalnych wysypisk śmieci.

Marzą się takie czasy, kiedy z budżetu dzielnicy nie będą wydawane żadne pieniądze na usuwanie worków z porzuconymi śmieciami, gdyż po prostu nie będzie czego usuwać, a resztki starych samochodów będzie można znaleźć jedynie na złomowiskach. Żeby ten cel osiągnąć konieczna jest jednak wieloletnia edukacja ekologiczna i chyba także zmiana pokoleniowa. Jest to program na długie lata i dlatego życzymy wytrwałości w jego realizowaniu. Póki co, poza opisywaniem różnych proekologicznych inicjatyw nadal będziemy informować o tym, jakie nielegalne wysypiska zlikwidowano i ile pieniędzy budżetowych na to zostało wydanych.

Gustaw Czarka

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Ekoludek

01.06.2021 17:52

Dobrze, ze powstają tego typu https://www.biotrendy.pl/-inicjatywy, dzięki odpowiedniemu edukowaniu młodszego pokolenia jest jeszcze szansa na zmiane różnych zachowań na plus dla naszej planety.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA