REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Dziki z Winnicy bezkarne

  8 października 2010

Dziki żyjące na Białołęce niszczą mienie mieszkańców Winnicy, którzy mogą się tylko przyglądać, jak zwierzęta harcują po ich posesjach. Dlaczego? Działki w tych okolicach są rezerwowane pod budowę linii tramwajowej i dlatego nie można tu stawiać murowanych ogrodzeń...

REKLAMA

Tulipany, żonkile, dwa zagony truskawek, młode nasadzenia iglaków - wszystko, co rosło na działce pani Bożeny, zostało zrównanie z ziemią po ostatniej "wizycie" dzików w jej ogródku. - To już nie pierwszy raz, kiedy dziki weszły na moją po-sesję i zamieniły wszystko w perzynę - mówi mieszkanka ulicy Poetów. W 2008 ro-ku również zostawiły po sobie pobojowisko.

Z petycją do Pana Boga?

Mieszkańcy Winnicy są bezradni. Nie mogą stawiać żadnych trwałych ogrodzeń, bo-wiem ich posesje są rezerwowane przez miasto w związku z planowaną budową linii tramwajowej. Zakładają siatki, ale dzików to nie powstrzymuje, bo podkopują się pod nimi i wchodzą na działki. Zwierzęta mogą więc bezkarnie harcować na ich posesjach. - Na domiar złego nie mogę otrzymać odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez dziki, bo nie cała działka jest obszarem rolnym... - ubolewa pani Bożena.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Luka w prawie

Czy naprawdę jest to niemożliwe? - Zarząd województwa wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych m.in. przez jelenie, daniele, sarny i dziki na terenach niewchodzących w skład obwodów łowieckich - mówi Anna Groszyk-Książak z samorządu województwa mazowieckiego. Ale jest jedno ale! Uprawa rolna musi być prowadzona na gruncie rolnym, tak więc za zniszczenia dokonane przez zwierzęta na gruntach innych niż rolne, urząd nie zapłaci... Urzędnicy przyznają, że jest to, niestety, luka w prawie, bo chyba nikt wcześniej nie przypuszczał, że dziki będą mieszkały razem z ludźmi w mieście.

REKLAMA

Odławiają, ale to za mało

Urząd miasta potwierdził, że problem jest duży i stale prowadzone są odłowy tych zwierząt. Do tej pory Lasy Miejskie odłowiły i wywiozły poza teren zurbanizowany 388 dzików. Ich liczba została ograniczona z 500 sztuk w roku 2008 do 400 w roku bieżącym. - Nadal jednak jest ich bardzo dużo. Dlatego Lasy Miejskie kontynuują odłów tych zwierząt - wyjaśnia Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego stołecznego ratusza. Urzędnicy przyznają jednak, że odłów nie jest skuteczny przez cały rok. Tylko zimą dziki wchodzą do specjalnych odłowni ze smakołykami. - Pozostałe pory roku są dla nich idealne, mają wokół tak dużo jedzenia, że bardzo rzadko się tam pojawiają. Poza tym nie mają na Białołęce naturalnych wrogów, pożywienia jest pod dostatkiem, więc nic dziwnego, że ich populacja stale się zwiększa - przyznają urzędnicy.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy