REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Dziki na Bródnie? Niemal codziennie

  12 września 2017

alt='Dziki na Bródnie? Niemal codziennie'
Fot. Magdalena Jasny

Na Bródnie dziki to już codzienność. Ostatnio pojawiły się też na Targówku. Coraz liczniej i oraz śmielej odwiedzają kolejne trawniki w naszej dzielnicy.

REKLAMA

- Na terenie dzielnicy mamy obecnie dwa duże stada, które mieszkają się w granicach miasta od dłuższego czasu. I wciąż nic nie udało się z tym zrobić? - zastanawia się na portalu społecznościowym pan Marcin, mieszkaniec Targówka. Wtórują mu kolejni mieszkańcy, którzy obwiniają straż miejską za brak interwencji w takich sytuacjach. - Na Bolesławickiej już dwa razy były rano, sztuk 12. Bardzo mi się to nie podoba, bo teraz mój 7-letni syn nie może wychodzić z psem, tylko ja to muszę robić - uskarża się pani Ewa.

Dogodne warunki bytowania

Zwierzętami dziko żyjącymi w Warszawie zajmują się Lasy Miejskie, straż miejska podejmuje jedynie działania o charakterze interwencyjnym lub pomocniczym. Warszawa jest jedną z niewielu stolic europejskich, w której lasy znajdujące się w granicach miasta zajmują tak znaczne obszary. Dlatego widok saren i dzików nie jest niczym niezwykłym. Głównymi przyczynami nadmiernie rozwijającej się populacji tych zwierząt jest łatwy dostęp do pokarmu (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki), korzystne warunki klimatyczne i brak zagrożeń środowiskowych. Poza tym dziki lubią miasto - szybko przyzwyczajają się do miejskich warunków bytowania, a wyuczone zwyczaje przekazują potomstwu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

2622 dziki odłowione w ciągu ośmiu lat

Pracownicy Lasów Miejskich podkreślają, że mają coraz więcej pracy związanej właśnie z ograniczaniem skutków nadmiernie rozwijającej się populacji dzików. - Obecnie jedyną metodą ograniczania liczebności populacji dzików, jaka może być stosowana na terenie Warszawy, jest odłów. Na terenie stolicy mamy 43 odłownie. W latach 2008-2016 odłowiono 2622 dziki - informują Lasy Miejskie.

Mimo tych działań, dzików jest coraz więcej. Jak informuje straż miejska, liczba interwencji na Targówku związanych z dzikami gwałtownie wzrosła. - Od stycznia wpłynęło do nas w tej sprawie 646 zgłoszeń z Targówka. W analogicznym okresie w 2016 r. było ich zaledwie 101. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma ani jednego zgłoszenia o zaatakowaniu ludzi przez dziki - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

REKLAMA

Jak się zachować?

Specjaliści podkreślają, że dzików nie należy się bać. W przypadku spotkania zwierząt dziko żyjących, nie tylko dzików, zalecane jest zachowanie ostrożności i spokojne oddalenie się z miejsca. Należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów, nie wolno zwierząt płoszyć, podchodzić do nich. Jeśli jesteśmy na spacerze z psem - trzeba go bezwzględnie trzymać na smyczy. Nie należy dokarmiać zwierząt dziko żyjących, ani też wyrzucać żywności w miejscach do tego niewyznaczonych.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025