REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Dzika złapać można zawsze

  24 kwietnia 2009

Dzik w Warszawie powszednieje - powoli codziennością są stada tych zwierząt na Białołęce, pojawiają się też na Bielanach i w podwarszawskich miejscowościach.

REKLAMA

To, że dzik jest obecny na miejskich ulicach nie znaczy, że się ucywilizował - to jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt w Polsce, szczególnie jeśli staniemy na drodze lochy z warchlakami.

Kilka tygodni temu dzik zaatakował ludzi w Ząbkach, regularnie pojawiają się też doniesienia o dewastacjach ogrodów i terenów zielonych. Dzik jest więc proble-mem - ostatnio pisaliśmy, że trwa okres ochronny loch z małymi i niemożliwy jest odstrzał, ale czy można schwytać dzika, kiedy trwa okres ochronny dla tego zwie-rzęcia?

Można. Nie można przeprowadzać polowań na lochy w okresie od 16 stycznia do 14 sierpnia, a na odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki (przy czym za warchlaki uznaje się dziki od dnia urodzenia do 31 marca następnego roku kalendarzowego) przez cały marzec, jednak schwytanie żywego dzika w sytuacji, gdy zagraża on lu-dziom, nie narusza prawa i jest niezależne od ochrony sezonowej. Jest jednak je-den warunek - potrzebna jest na to zgoda starosty zarządzającego danym tere-nem. - Zgoda ta ma charakter uprzedni, tzn. musi zostać wydana przed czynnoś-ciami wyłapania. Wyłapywanie zwierząt w oparciu o taką decyzję nie stanowi polo-wania, a zatem nie jest limitowane ani terminami ochronnymi, ani granicami obwo-dów łowieckich - twierdzi Miłosz Marszał z Polskiego Związku Łowieckiego.

W Warszawie starostą jest prezydent miasta. Co więcej, Miłosz Marszał wska-zuje też na artykuły w ustawie o ochronie zwierząt, które - bez względu na okresy ochronne - dopuszczają też inne metody unieszkodliwiania. Dokładniej, chodzi o artykuły 33 i 33a tej ustawy, które regulują kwestię uśmiercania zwierząt. I tak, punkt 1 art. 33 mówi, że zwierzę może zostać zabite, jeśli jest to uzasadnione nad-mierną agresywnością, powodującą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego, a także dla zwierząt hodowlanych lub dziko żyjących. Punkt 33a z kolei precyzuje, że wojewoda w porozumieniu ze związkiem łowieckim i radą ochrony przyrody może określić szczegółowo warunki, czas i miejsce, w którym można "ograniczyć populację" niebezpiecznych zwierząt.

Jeśli więc dzikie zwierzę jest niebezpieczne - nie ma znaczenia, czy trwa jego okres ochronny. Natomiast samo chwytanie zwierząt w ustawione odłownie jest nie-zależne od czasu ochronnego.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024