REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości w Warszawie

  26 stycznia 2023

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości w Warszawie
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

REKLAMA

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną.

Uroczystości w Warszawie

"Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego" - przypomina warszawski ratusz. Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz
W wieku 41 lat lekarka Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie zginęła wraz z dwiema setkami dzieci w obozie zagłady w Treblince. Mogła uciec, ale wolała zostać z nimi.

Zapomniana historia pewnego sanatorium Zapomniana historia pewnego sanatorium
90 lat temu w Miedzeszynie otwarto jedno z najnowocześniejszych sanatoriów dziecięcych na świecie.

27 stycznia o godz. 13.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta, spotkają się przedstawiciele władz, samorządów, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa. Ważnym akcentem wydarzenia będzie wspólna modlitwa ekumeniczna przedstawicieli różnych wspólnot wyznaniowych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Światło Pamięci

Warszawski ratusz zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w upamiętnienie pomordowanych i zapalenia 27 stycznia o godz. 18.00 świecy w swoim oknie.

- Blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko, aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści pustoszącej serca i umysły - apeluje Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Światło Pamięci można także "zapalić" wirtualnie. Wystarczy z profilu na Facebooku Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Pusty tramwaj w Warszawie

W piątek w godz. od 12:00 do 18:00 na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida, zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma przypomnieć mieszkańcom miasta o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali zamordowani w obozach zagłady i gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza - Marszałkowska - Stawki - Popiełuszki - Metro Marymont - Okopowa - pl. Zawiszy - pl. Narutowicza.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA