Domek herbaciany stoi bezużyteczny. Radna: "Ale wokół biegają biegacze"
15 grudnia 2021
Umieszczony w parku Bródnowskim sześcian o stalowych ścianach miał być miejscem spotkań sąsiedzkich, ale większość okolicznych mieszkańców niczego o nich nie wie.
Zbudowany jedenaście lat temu "domek herbaciany" to dzieło Pawła Althamera, reklamowane jako funkcjonalne dzieło sztuki. Metalowy sześcian jest kopią instalacji Rirkrita Tiravanijii "Bez tytułu (przewrócony domek herbaciany z ekspresem do kawy)", która stała w tym samym miejscu w latach 2009-2010.
Na herbatę nie liczmy
Domek herbaciany miał pełnić funkcję m.
Kryzys Legii i błysk Lecha powywracały kursy na mistrza
Od dawna utarło się stwierdzenie, że polska Ekstraklasa jest nieprzewidywalną ligą. Ale chyba nikt nie spodziewał się, że aktualny mistrz, czyli Legia będzie grała w lidze tak źle, że kursy na ich spadek będą niższe niż na obronę tytułu!
in. kawiarni, ale według mieszkańców Bródna nie dzieje się w nim nic ciekawego. Osoby odwiedzające park mówią, że jest ciągle zamknięty.
- Jest wykorzystywany przez biegaczy - ku zdumieniu komentujących napisała na Facebooku radna Katarzyna Górska-Manczenko. - Co tydzień odbywa się bieg wokół domku herbacianego, a co sobotę parkrun.
- Już wiem, po co wybitny artysta, pewnie za niemałe pieniądze, stworzył to dzieło - kpi jeden z mieszkańców Bródna. - Bieg wokół domku! Że też na to nie wpadłem... Już wiem, po co nam kultura.
A jednak rzeźba
Rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota przypomina, że domek herbaciany to przede wszystkim rzeźba, ale po komentarz odsyła do Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To właśnie instytucja, której siedziba powstaje na pl. Defilad za 424 mln zł, jest odpowiedzialna za stojące w parku Bródnowskim obiekty.
- Domek herbaciany jest instalacją i obiektem regularnie przez nas wykorzystywanym, do którego zapraszamy naszą publiczność, użytkowników i użytkowniczki parku Bródnowskiego - przekazała nam Iga Winczakiewicz z MSN.
Muzeum informuje, że w sezonie wiosenno-letnim w domku regularnie prowadzone są warsztaty dla rodzin z dziećmi i pikniki. Organizowane są też lekcje muzealne, podczas których dzieło Althamera jest omawiane jako jedna z prac. W 2020 roku domek herbaciany był scenerią dla warsztatów, a trzy lata wcześniej przestrzenią dla cyklu wykładów.
(db)
.