Dym z krematorium nad Targówkiem. Mieszkańcy protestują
26 sierpnia 2019
Nad krematorium dla małych zwierząt o wdzięcznej nazwie Dolina Spokoju przy ul. Dźwińskiej 6 zebrały się ciemne chmury.
Jedna z mieszkanek zaniepokojona często pojawiającym się gęstym dymem z krematorium dla zwierząt zainteresowała tym tematem radną dzielnicy.
"To jest niedopuszczalne""
Radna Katarzyna Górska-Manczenko pyta w interpelacji: - Czy pierwsze warszawskie krematorium dla zwierząt domowych znajdujące się przy ul. Dźwińskiej posiada pozwolenie na funkcjonowanie na terenie Targówka? Czy firma posiada wszystkie aktualne zgody na prowadzenie takiej działalności? Proszę też o zbadanie dymu unoszącego się nad terenem. Miejsce znajduje się blisko domów, proszę więc o przedstawienie przepisu, który potwierdza, że taka instalacja mogła tutaj powstać. Zwracam się także z prośbą o przedstawienie raportu oceny oddziaływania na środowisko - wylicza radna Górska-Manczenko.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2014 roku zwalnia instalacje przeznaczone do spalania zwłok zwierząt z obowiązku prowadzenia ciągłych czy okresowych pomiarów emisji do powietrza. - To jest niedopuszczalne, żeby prawo pozwalało nie monitorować takich miejsc - oburza się się radna.
Będą kontrole
Choć mieszkańcy i radna mają mnóstwo wątpliwości, krematorium dla zwierząt domowych przy ul. Dźwińskiej 6 zostało wybudowane zgodnie z prawem. Prezydent Warszawy udzielił firmie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji spalania zwłok zwierzęcych. Budynek ma zgody inspektora nadzoru budowlanego. Urząd Dzielnicy Targówek zezwolił Dolinie Spokoju S.A. na działalność w zakresie prowadzenia spalarni zwłok zwierzęcych przy Dźwińskiej 6.
Mimo że krematorium ma wszystkie wymagane prawem zgody, burmistrz Targówka zapewnił radną, iż władze dzielnicy wystąpiły już do Powiatowego Inspektora Weterynarii w Warszawie o kontrolę spalarni pod kątem przestrzegania przepisów unijnych oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o przeprowadzenie kontroli pod kątem przestrzegania przepisów o ochronie środowiska. Na wyniki i wnioski odpowiednich służb przyjdzie nam jeszcze poczekać.
(DB)