Dwa wieżowce, skwery i amfiteatr. Budowa ruszyła
30 maja 2017
Skanska wmurowała kamienie węgielne pod nowe inwestycje na Woli. Powstaną nie tylko nowe miejsca pracy, ale też ogólnodostępna przestrzeń dla mieszkańców.
Jedna ulica i dwa kamienie węgielne, zawiezione rowerami na place budowy - taka nietypowa uroczystość odbyła się 30 maja w "Pokoju na Lato" na rogu Towarowej i Grzybowskiej. W ten sposób Skanska świętowała rozpoczęcie kolejnego etapu prac nad kompleksami Spark na Kercelaku i Generation Park przy rondzie Daszyńskiego.
- Patrząc na nazwiska architektów jestem całkowicie spokojna o to, że na Woli powstanie wysokiej jakości przestrzeń przeznaczona dla mieszkańców - powiedziała na uroczystości wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Cieszę się, że nowe inwestycje powstają z uwzględnieniem części wspólnych.
Iskra wyrośnie nad Kercelakiem
Budowa pierwszego, ośmiopiętrowego budynku Spark, znajdującego się w pobliżu skrzyżowania al. "Solidarności" z Karolkową, już trwa. Docelowo kompleks będzie się składać z trzech części, z których najwyższa - 130-metrowa wieża - zdominuje krajobraz Kercelaka. W sumie powstanie ponad 70 tys. m2 powierzchni biurowych oraz skwer wzdłuż al. "Solidarności", na którym znajdą się "mgiełka wodna", trampoliny posadzkowe i strefa ćwiczeń.
- Kwartał będzie tak bardzo otwarty, jak to tylko możliwe - zapowiada Jacek Świderski z pracowni Kuryłowicz & Associates. - Park linearny będzie otwarty na dwa wewnętrzne dziedzińce. Powstanie także amfiteatr, w którym będzie można organizować imprezy plenerowe.
Sporą ciekawostką będą ule na łące kwietnej na tarasie jednego z budynków. Zbierany z nich miód będzie następnie sprzedawany w kantynie biurowca.
Wieża w samym centrum
Jeszcze większą inwestycją jest Generation Park - kompleks powstający przy rondzie Daszyńskiego, w którym znajdzie się 84 tys. m2 powierzchni biurowej. Biorąc pod uwagę, że biznesowe serce Warszawy szybko przesuwa się w głąb Woli, śmiało można powiedzieć, że 140-metrowy wieżowiec Szwedów znajdzie się w centrum miasta.
- Szukając inspiracji wybraliśmy się do Nowego Jorku, słynącego z dobrych wieżowców o ponadczasowej architekturze - mówił Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci. - Zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będą trzy proste bryły i publiczny plac. Taka architektura nie zestarzeje się szybko, a publiczny plac pomiędzy budynkami powinien przyciągać mieszkańców Woli: do kawiarni, restauracji, na spacer, czy po prostu jako skrót w drodze z metra.
Pierwszy etap Generation Park będzie gotowy najwcześniej w październiku, z kolei pierwsza część kompleksu Spark - najpóźniej w marcu przyszłego roku.
(dg)