Drzewa masowo chorują. Lasy Miejskie rozpoczęły wycinkę na Białołęce
14 września 2020
10 września ruszyła wycinka chorych drzew w trzech lasach. - Stwierdzono masowe występowanie drzew zaatakowanych przez całą gamę wtórnych i technicznych szkodników sosnowych, w złej kondycji oraz obumarłych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa - oceniają Lasy Miejskie.
Drzewa wycinane są w lasach Henryków, Wiśniewo i Dąbrówka. W czasie prac część terenu leśnego będzie niedostępna dla spacerujących. Co spowodowało chorobę drzew?
- Pierwotną przyczyną osłabienia sosny i upodatnienia jej na działania szkodników owadzich są nasilające się w ostatnim dziesięcioleciu niekorzystne zjawiska klimatyczne i pogodowe - informują leśnicy. - Długotrwałe susze okresu wegetacyjnego oraz bezśnieżne, łagodne zimy wpłynęły na osłabienie drzew poprzez obniżenie poziomu wody dostępnej w gruncie dla ich korzeni. Sosna rosnąca w warunkach deficytu wilgotności traci naturalną odporność i zdolności obronne. Wysokie letnie temperatury oraz wydłużone, bezdeszczowe okresy wegetacji sprzyjają namnażaniu się szkodników.
Leśnicy muszą działać niezwłocznie
Pozostawienie zamierających sosen bez ingerencji może poskutkować niekontrolowanym rozwojem populacji szkodników wtórnych. Bezpośrednią konsekwencją zaniechań może być utrata stabilności drzewostanów i wielkopowierzchniowe zamieranie sosny w wyniku żerowania kornika ostrozębnego. Obecność tego owada w ostatnich latach silnie zaznacza się w drzewostanach sosnowych sąsiednich nadleśnictw, ale także centralnej i wschodniej części kraju - przestrzegają specjaliści.
Wycinka odbywa się zgodnie z procedurami. Nie stwierdzono obecności ptasich gniazd ani dziupli lęgowym. Ponadto jak informują leśnicy, na ww. terenach jesienią zasadzone zostanie 35 tys. rodzimych drzew i krzewów.
(kb)