REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

"Droga energia, wysokie ceny". Tajemnicze billboardy na ulicach

  4 lutego 2022

alt='"Droga energia, wysokie ceny". Tajemnicze billboardy na ulicach'
TuStolica.pl

W ruchliwych punktach stolicy pojawiły się okazałe plakaty, hasłowo informujące o związku między cenami prądu i gazu a polityką Unii Europejskiej.

REKLAMA

"Opłata klimatyczna Unii Europejskiej to aż 60% kosztów produkcji energii" - takie zdanie mogą przeczytać kierowcy jadący np. Modlińską. Wylotówka z Warszawy w kierunku Legionowa to jedna z ulic, przy których Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie postanowiło umieścić swoje billboardy.

Ceny energii rosną

Towarzystwo zostało założone przez państwowe firmy Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Połaniec, PGE GiEK i PGNiG Termika. Na jego stronie znajduje się m.in. przypomnienie, że około 70% energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju pochodzi z elektrowni węglowych, które ze względu na politykę Unii Europejskiej muszą kupować uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Mowa o specyficznym podatku o rosnącej wartości, stanowiącym około 60% kosztu wytworzenia prądu w Polsce. Co ciekawe, jego wysokość jest częściowo uzależniona od działalności banków i funduszy inwestycyjnych - a pośrednio także posiadaczy ich akcji - które grają opłatami za dwutlenek węgla na giełdzie. W Polsce zarabia na tym m.in. państwowy PKN Orlen, który w czwartym kwartale ubiegłego roku zyskał na handlu emisjami 1,7 mld zł. Była to w tym okresie ponad połowa zysków naftowego giganta.

- Unijna Polityka Klimatyczna jest podstawową przyczyną podwyżek cen prądu - piszą Polskie Elektrownie. - Jeszcze w 2016 roku cena uprawnień wynosiła ok. 6 euro za tonę. Obecnie sięga niemal 90 euro za tonę, co oznacza, że w ciągu pięciu lat wzrosła 15-krotnie. Tak szybki wzrost cen uprawnień doprowadził do wzrostu cen energii elektrycznej, ale nawet to nie pokryło w pełni kosztów jej wytworzenia. W związku z tym rentowność produkcji energii elektrycznej w elektrowniach i elektrociepłowniach konwencjonalnych znacznie się zmniejszyła.

Wstąp do księgarni

Co się dzieje z opłatami ze emisję?

Towarzystwo zauważa, że wzrost cen dotyczy całej Unii Europejskiej i zbiegł się z innymi niekorzystnymi zjawiskami: celowym podnoszeniem cen gazu przez Rosję i trudnym do wyjaśnienia wygaszaniem elektrowni jądrowych w Europie. W efekcie wzrost cen dotknął również gospodarki oparte o gaz i odnawialne źródła energii.

Polskie Elektrownie nie wspominają, że pieniądze z podatku emisyjnego trafiają do budżetu państwa. Połowa jest następnie wydawana na projekty związane z poprawą jakości powietrza i inne inwestycje ekologiczne, a druga połowa wraca do elektrowni węglowych.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# naad

04.02.2022 20:24

Tempa propaganda. Ale "lud głupi to kupi"

# Kirkor

05.02.2022 10:09

#naad napisał(a) 04.02.2022 20:24
Tempa propaganda. Ale "lud głupi to kupi"

Nie tak do końca. To, że opłaty za emisje CO2 wpływają na wzrost kosztów energii to fakt bezsporny, czysta matematyka. Unia pod pretekstem ekologii stworzyła nowy rodzaj podatku/papieru wartościowego, na który składają się wszyscy odbiorcy energii, i na którym można naprawdę dobrze zarobić na giełdzie. Z której strony by na to nie patrzeć, jest to patologia. Obłudą i zakłamaniem jest mówienie, że zła jest Unia, podczas gdy kasa z podatku CO2 zasila budżet państwa. Zastanawiające jest to, dlaczego zgody na CO2 tak bardzo podrożały na giełdach.

# nnn

05.02.2022 12:11

Polska otrzymuje darmową pulę uprawnień do emisji CO2, które może sprzedać na aukcjach. To rzeczywiście zasila budżet państwa. Łączny darmowy przydział dla Polski to 105 mln ton rocznie. Natomiast emisje z instalacji to około 170 mln ton na rok. Deficyt uprawnień w latach 2021 - 2023 sięgnie średniorocznie 65 mln ton. W latach 2021 - 2023 z Polski zostanie bezpowrotnie wytransferowane ponad 47 mld zł na zakup unijnych uprawnień do emisji CO2. Dopóki nie odejdziemy od węgla będzie tylko drożej. A na odejście trzeba czasu, którego unia nie chce nam dać.

REKLAMA

# ABC

05.02.2022 12:51

#nnn napisał(a) 05.02.2022 12:11
Dopóki nie odejdziemy od węgla będzie tylko drożej. A na odejście trzeba czasu, którego unia nie chce nam dać.

Jak to sobie wyobrażasz? Jest tylko jeden sposób w Polsce - atom. A na to potrzebujemy 15 lat.

# nnn

05.02.2022 15:20

Lepiej zapytaj jak to sobie wyobraża unia. Komisja Europejska wiosną 2021 r. wciągnęła na zieloną listę inwestycje m.in. wiatraki, farmy baterii słonecznych, samochody niskoemisyjne. Jednak dopiero 2.02.2022 zaklasyfikowała inwestycje w energię nuklearną i z gazu jako zielone czy raczej "zielonawe", bo zrównoważone, ale pod pewnymi warunkami technicznymi oraz w ograniczonym czasie. W przypadku gazu chodzi o inwestycje do 2035 r. Przeciw "zielonemu" atomowi oprócz niemieckich Zielonych bardzo ostro protestowała też Austria czy Luksemburg. I teraz powstaje pytanie czy unia za kilka lat nie zmieni zdania, bo "mówimy o przejściowym charakterze takiej klasyfikacji dla gazu i atomu" jak tłumaczyła komisarz Mairead McGuinness. My zaczniemy budować atomówkę a wyjdzie jak z Ostrołęką.

# Tdc

05.02.2022 18:57

Tępa pisowska propaganda.
Spytajcie, ile wzrosło tym, którzy zdywersyfikowania zrodła energii?
Chcemy palić węglem, truć się i niszczyć swoje otoczenie, to płacimy więcej. Od 20 lat odchodzimy od węgla w żalosnym tempie, to taki mamy efekt. PiS przez 6 lat nie zrobił nic, by zmniejszyć pozyskiwanie energii z węgla.

REKLAMA

# facio aligacio

06.02.2022 13:09

za energię i inflację płacą moi klienci, jak ktoś jest jołopem to płaci z własnej kieszeni.
wzruszają mnie jednak bardzo narzekania więc mam dwie dobre rady: 1) szampan kawior i ostrygi ostatnio taniały - odżywiajcie się zdrowo to nie poczujecie inflacji 2) szybujące ceny energii wywołane przez fanatyków z unii europejskiej uzasadniajcie polityką Kaczyńskiego - jak jesteście tępymi lemingami to będzie wam trochę lżej.

# Orto Graff

06.02.2022 16:43

#naad napisał(a) 04.02.2022 20:24
Tempa propaganda. Ale "lud głupi to kupi"
naadzie, skoro nie odróżniasz tempa od tępoty, to czym prędzej do szkoły (podstawowej) wrrróć!!!

# tom_asz

07.02.2022 09:31

Pieniądze za emisję CO2 idą do budżetu państwa PL --- o tym ani słowa na bilbordzie...
zakłamany pis...

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024