Dom samotnej matki zburzony. "Kobietom wciąż można pomóc"
5 września 2016
W sierpniu zakończyła się blisko trzydziestoletnia historia Bajki - Centrum Samotnych Matek z Dziećmi Stowarzyszenia Monar. Dwadzieścia dwie osoby zostały zakwaterowane w ośmiu mieszkaniach socjalnych położonych na Białołęce, Pradze Południe, Pradze Północ i na Woli, a budynek przy Skierdowskiej rozebrano.
Szkoła przy Topolowej: autem po schodach do klasy?
Rodzice dzieci uczęszczających do filii Szkoły Podstawowej nr 342 przy ulicy Topolowej są przerażeni sytuacjami, do jakich dochodzi w otoczeniu szkoły codziennie kwadrans przed ósmą.
W. Construction na terenie należącym do miasta. Gdy pracownicy opuścili to miejsce, obiekt "jako dar serca" został przekazany Stowarzyszeniu Monar. W 2001 roku stowarzyszenie utworzyło w nim Centrum Samotnych Matek z Dziećmi. Z czasem wygasła umowa dzierżawy i Stowarzyszenie Monar wycofało się z działalności w tym miejscu. Mimo że budynek powoli popadał w ruinę, mieszkańcy nadal w nim mieszkali. Żyło tam kilkanaście rodzin, w tym dziesięcioro dzieci.
Społeczność Bajki była dobrze zorganizowana i chciała zmiany swoich warunków życia. Lokatorzy wystąpili o przydzielenie mieszkań socjalnych, niestety znalezienie lokum dla jedenastu rodzin było dużym wyzwaniem, więc sprawa ciągnęła się latami.
Jesienią zeszłego roku rozwiązanie problemu Bajki stało się jednym z priorytetów działań Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia. Radni wystąpili do zarządu dzielnicy i władz miasta z prośbą o wsparcie i rozwiązanie tego problemu. Wystarczyło pół roku, by z pomocą Urzędu Miasta Warszawy, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz urzędów dzielnic dla Białołęki, Pragi-Południe, Pragi Północ i Woli życie lokatorów Bajki całkowicie się odmieniło. W akcję włączyła się także Galeria Północna, która pomogła w przeprowadzce rodzin i ich dobytku poprzez sfinansowanie transportu dla wszystkich mieszkańców domu.
Rodziny zostały otoczone kompleksową opieką. Otrzymały wsparcie, mieszkania komunalne, kontakty do Ośrodków Pomocy Społecznej w dzielnicach nowego zamieszkania. Rozmawiałam z ostatnią rodziną, która opuszczała Bajkę. Zapytałam kilkunastoletnią dziewczynkę - Czy jesteś zadowolona? - Mam trochę mały pokoik - odpowiedziała. Po chwili jednak uśmiechnęła się i dodała: - Ale mam wannę.
Wciąż można pomóc kobietom, które wyszły z bezdomności w ramach tej akcji. Ośrodek Pomocy Społecznej potrzebuje pomocy architektów, którzy chcieliby pomóc w zaprojektowaniu mieszkań a także osób lub firm, które chciałby je wyposażyć. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na e-mail: sekretariat@opsbialoleka.waw.pl. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy , ul. Marywilska 44C, tel. 22 614-70-00.
Agnieszka Borowska
przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia










































