REKLAMA

Białołęka

społeczeństwo »

 

Dom samotnej matki zburzony. "Kobietom wciąż można pomóc"

  5 września 2016

alt='Dom samotnej matki zburzony. "Kobietom wciąż można pomóc"'

W sierpniu zakończyła się blisko trzydziestoletnia historia Bajki - Centrum Samotnych Matek z Dziećmi Stowarzyszenia Monar. Dwadzieścia dwie osoby zostały zakwaterowane w ośmiu mieszkaniach socjalnych położonych na Białołęce, Pradze Południe, Pradze Północ i na Woli, a budynek przy Skierdowskiej rozebrano.

REKLAMA

Dom powstał w latach 90. jako tymczasowe zaplecze dla pracowników budujących oczyszczalnię Ścieków "Czajka". Postawił go J.W. Construction na terenie należącym do miasta. Gdy pracownicy opuścili to miejsce, obiekt "jako dar serca" został przekazany Stowarzyszeniu Monar. W 2001 roku stowarzyszenie utworzyło w nim Centrum Samotnych Matek z Dziećmi. Z czasem wygasła umowa dzierżawy i Stowarzyszenie Monar wycofało się z działalności w tym miejscu. Mimo że budynek powoli popadał w ruinę, mieszkańcy nadal w nim mieszkali. Żyło tam kilkanaście rodzin, w tym dziesięcioro dzieci. Społeczność Bajki była dobrze zorganizowana i chciała zmiany swoich warunków życia. Lokatorzy wystąpili o przydzielenie mieszkań socjalnych, niestety znalezienie lokum dla jedenastu rodzin było dużym wyzwaniem, więc sprawa ciągnęła się latami.

Jesienią zeszłego roku rozwiązanie problemu Bajki stało się jednym z priorytetów działań Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia. Radni wystąpili do zarządu dzielnicy i władz miasta z prośbą o wsparcie i rozwiązanie tego problemu. Wystarczyło pół roku, by z pomocą Urzędu Miasta Warszawy, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz urzędów dzielnic dla Białołęki, Pragi-Południe, Pragi Północ i Woli życie lokatorów Bajki całkowicie się odmieniło. W akcję włączyła się także Galeria Północna, która pomogła w przeprowadzce rodzin i ich dobytku poprzez sfinansowanie transportu dla wszystkich mieszkańców domu.

Rodziny zostały otoczone kompleksową opieką. Otrzymały wsparcie, mieszkania komunalne, kontakty do Ośrodków Pomocy Społecznej w dzielnicach nowego zamieszkania. Rozmawiałam z ostatnią rodziną, która opuszczała Bajkę. Zapytałam kilkunastoletnią dziewczynkę - Czy jesteś zadowolona? - Mam trochę mały pokoik - odpowiedziała. Po chwili jednak uśmiechnęła się i dodała: - Ale mam wannę.

Wciąż można pomóc kobietom, które wyszły z bezdomności w ramach tej akcji. Ośrodek Pomocy Społecznej potrzebuje pomocy architektów, którzy chcieliby pomóc w zaprojektowaniu mieszkań a także osób lub firm, które chciałby je wyposażyć. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na e-mail: sekretariat@opsbialoleka.waw.pl. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy , ul. Marywilska 44C, tel. 22 614-70-00.

Agnieszka Borowska
przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024