Dodatkowe 145 milionów na drogi, szko³y i basen
18 listopada 2015
Rekordowe fundusze na bia³o³êckie drogi, budowa nowych terenów rekreacyjnych, cztery kolejne szko³y i basen - to najnowsze projekty inwestycyjne, które zarz±d dzielnicy Bia³o³êka zarekomendowa³ Radzie Warszawy w ramach dodatkowych ¶rodków na lata 2016-2022 przyznanych przez prezydent Hannê Gronkiewicz-Waltz. Bia³o³êka otrzyma³a dodatkowo a¿ 145 mln z³, ten znacz±cy zastrzyk finansowy, przy dobrym zarz±dzaniu, daje dzielnicy szansê na skok infrastrukturalny.
Ostatnie lata dla Bia³o³êki to bardzo intensywny rozwój. Najm³odsza wiekiem swoich mieszkañców dzielnica Warszawy zmieni³a siê w tym czasie nie do poznania. Na naszych oczach powsta³y osiedla, szko³y, parki i place zabaw - czêsto w polu, bo pozwalaj± na to plany zagospodarowania przestrzennego. Taka jest bia³o³êcka rzeczywisto¶æ, któr± trzeba przyj±æ, a nie obra¿aæ siê na ni±.
Jest nas coraz wiêcej
W latach 2007-2015 na Bia³o³êce zameldowa³o siê ponad 40 tys. osób. Dzi¶ liczba zameldowanych bia³o³êczan przekroczy³a 103 tys., choæ wiele danych wskazuje, ¿e rzeczywista liczba mieszkañców dzielnicy wynosi ok. 140 tys. Wiedz±c, ¿e Bia³o³êka to dzielnica ludzi m³odych, lwi± czê¶æ bud¿etu przeznaczamy na utrzymanie i rozwój o¶wiaty. Obecnie jeste¶my ju¿, jako zarz±d dzielnicy, po podpisaniu umów na budowê: czterech nowych ¿³obków, czterech przedszkoli, dwóch szkó³ podstawowych i gimnazjum. Trwaj± przygotowania do przetargów na dwie nastêpne szko³y podstawowe i dwa gimnazja. Nie ma w tym zakresie ¿adnych opó¼nieñ, budujemy najwiêcej w historii spo¶ród wszystkich warszawskich dzielnic.
35 nowych inwestycji drogowych
Oczywi¶cie za dynamicznym rozwojem dzielnicy nie nad±¿a rozwój infrastruktury drogowej. Widaæ to szczególnie na tzw. Zielonej Bia³o³êce, ale tak¿e na Nowodworach Pó³nocnych i Bukowie. Dlatego w listopadzie bie¿±cego roku, w ramach przyznanych ju¿ Bia³o³êce przez w³adze Warszawy dodatkowych funduszy na lata 2016 -2022, zarz±d dzielnicy zwróci³ siê o utworzenie nowych tytu³ów inwestycyjnych, czyli 35 (!) nowych inwestycji drogowych oraz budowy kolejnych dwóch szkó³ podstawowych i dwóch gimnazjów (ju¿ dzi¶ na ró¿nym etapie projektowania i budowy mamy 19 placówek o¶wiatowych, a z czterema dodatkowymi ³±cznie bêdzie ich 23!).
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e najwa¿niejsze drogi nie s± budowane przez urz±d dzielnicy, tylko przez instytucje miejskie, dlatego zarz±d Bia³o³êki zwróci³ siê tak¿e o wpisanie do bud¿etu Warszawy kompleksowej modernizacji i przebudowy tak wa¿nych ulic jak K±ty Grodziskie i Bia³o³êcka (na odcinku od Trasy Toruñskiej do pêtli autobusowej) oraz budowy ronda na skrzy¿owaniu ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej. Mam nadziejê, ¿e wszystkie te inwestycje jeszcze w tym roku znajd± siê w bud¿ecie, a ich faktyczna realizacja odbêdzie siê niezw³ocznie po zakoñczeniu przebudowy ulicy G³êbockiej (inwestycja miejska w tracie realizacji) oraz uk³adu drogowego ulicy Zdziarskiej wraz z mostem nad rzek± D³ug± (inwestycja dzielnicowa w trakcie realizacji).
Kolejne podstawówki i gimnazja
Nie by³bym sob±, gdybym nie uczy³ siê na b³êdach poprzedników. Inwestycje wszelkiego rodzaju nale¿y planowaæ z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego w ramach dodatkowych limitów inwestycyjnych przyznanych ju¿ Bia³o³êce na lata 2016-2022 zwrócili¶my siê o utworzenie nowych tytu³ów inwestycyjnych tak¿e w dziedzinie sportu i rekreacji - zaplanowali¶my utworzenie dwóch nowych terenów rekreacyjno-sportowych i budowê basenu.
Skoñczmy z polityczn± awantur±
Nie wszystkim siê spodoba to, co teraz napiszê. Niezale¿nie od tego, kto bêdzie burmistrzem naszej dzielnicy, realizacja tych ambitnych zadañ z pewno¶ci± nie bêdzie mo¿liwa, je¶li priorytetem wielu radnych pozostan± lokalne rozgrywki polityczne i parali¿ prac zarz±du, jak to siê dzia³o ostatnio. W ostatnich miesi±cach odnios³em wra¿enie, ¿e dla wielu radnych bardziej istotn± spraw± ni¿ rozwój Bia³o³êki, sta³y siê sprawy nielegalnych pods³uchów mojej osoby, "szukanie haków na Jaworskiego", "zemst politycznych" radnego Marcina Korowaja za brak mo¿liwo¶ci kandydowania w wyborach parlamentarnych, doszukiwanie siê domniemanych nieprawid³owo¶ci w wydatkowaniu ¶rodków publicznych i straszenie urzêdników konsekwencjami. W rozwoju Bia³o³êki nie pomaga ci±g³a konieczno¶æ t³umaczenia siê przez zarz±d, ¿e uzyskane od deweloperów na rzecz dzielnicy od 2007 r. dodatkowe kilkadziesi±t milinów z³otych w postaci inwestycji drogowych, to nie by³y ¶rodki na "o¶miorniczki", a wydatkowanie w 2014 r. kilkudziesiêciu tysiêcy z³otych na informacje dla mieszkañców w mediach lokalnych to nie rodzaj "zbrodni".
Pomimo tych trudno¶ci, dla mnie jako burmistrza Bia³o³êki, nadal najwa¿niejsza pozostaje skuteczno¶æ w realizacji priorytetów rozwoju dzielnicy, chyba ¿e w pewnym momencie dojdê do wniosku, ¿e moja misja jest niemo¿liwa do realizacji z powodów opisanych powy¿ej. Dlatego ponownie apelujê o wspó³pracê do radnych dzielnicy wszystkich opcji politycznych, którzy czuj± siê bardziej samorz±dowcami ni¿ politykami traktuj±cymi funkcjê radnego Bia³o³êki wy³±cznie jako trampolinê do dalszej kariery politycznej. Mam nadziejê, ¿e nie zapomnieli¶cie Pañstwo, i¿ Bia³o³êka nie jest samodzieln± gmin±, tylko jednostk± pomocnicz± gminy warszawskiej, nie uchwala w³asnego bud¿etu i ma ograniczone uprawnienia. Rozwój naszej dzielnicy bêdzie dynamiczny tylko dziêki harmonijnej wspó³pracy ze wszystkimi organami w³adzy samorz±dowej i rz±dowej.
Piotr Jaworski
by³y burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Bia³o³êki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece
Nowo planowane inwestycje na Bia³o³êce wraz z latami realizacji: