REKLAMA

Wola

Historia

 

"Do lekarza na Lumumby". Tajemnicze zniknięcie Płockiej

  2 listopada 2017

alt='"Do lekarza na Lumumby". Tajemnicze zniknięcie Płockiej'

Znajdujący się między Górczewską a Obozową fragment Płockiej przez ponad trzy dekady - w latach 1961-1993 - nosił brzmiącą zupełnie obco nazwę "Lumumby".

REKLAMA

Najpierw były liczne pomyłki w odmianie ("na Lumumbach"), potem - utrwalenie w pamięci najstarszych mieszkańców ("jechać do lekarza na Lumumby"), wreszcie - tajemnicze zniknięcie.

Patrice Lumumba - kim był?

Patrice Lumumba, bo takie nazwisko nosił "tymczasowy" patron, urodził się w 1925 roku w ówczesnym Kongu Belgijskim. Podobnie jak wielu mieszkańców tej afrykańskiej kolonii był katolikiem i odebrał edukację w europejskim stylu. Z czasem został urzędnikiem a potem - również pracownikiem urzędu pocztowego, ale do historii przeszedł z zupełnie innego powodu. Choć z początku był zwolennikiem współpracy z Belgami, w latach 50. został jednym z liderów Narodowego Ruchu Konga i najważniejszych przywódców ruchu na rzecz niepodległości od Belgii.

Jego pozycja była tak znacząca, że gdy w 1960 roku Belgia przyznała swojej afrykańskiej kolonii niepodległość, Lumumba został wybrany na premiera. Jego rządy były krótkie. Kiedy w prowincji Katanga wybuchła krwawa rebelia, musiał poprosić o pomoc któreś ze światowych mocarstw. Amerykanie odmówili, zgodzili się Rosjanie i w ten sposób Kongo zostało wciągnięte w wir zimnej wojny. Wkrótce Lumumba został zdymisjonowany przez swojego proamerykańskiego prezydenta, zaraz potem został zmuszony do ucieczki przed zamachem stanu a ostatecznie trafił do więzienia. Dwukrotnie uciekał, dwukrotnie był łapany. Wreszcie na początku 1961 roku wylądował w areszcie rebeliantów z Katangi. Tam go rozstrzelano. Natychmiast po śmierci Lumumba został uznany za męczennika w wielu afrykańskich krajach - zarówno tych niepodległych, jak i walczących o niepodległość. Jego nazwiskiem nazywano ulice i place. Budowano mu pomniki. Kult Lumumby błyskawicznie został wykorzystany także przez komunistów, którzy reklamowali go jako męczennika poległego w walce o wolność Afryki z kapitalistycznymi Belgami i Amerykanami. Tak było także w Bułgarii, na Węgrzech czy w Polsce, gdzie kongijski premier szybko został patronem ulic. W Warszawie decyzja o zmianie nazwy fragmentu Płockiej zapadła już kilka miesięcy po śmierci Lumumby.

Tabliczki z nazwiskiem Kongijczyka wisiały na Woli tylko przez 32 lata. Gdy zaraz po upadku komunizmu masowo zmieniano nazwy ulic i obalano pomniki, "zdekomunizowano" także Lumumbę. Było to o tyle absurdalne, że premier Konga nie tylko nie był komunistą, ale wręcz... publicznie krytykował komunizm. Najwyraźniej lepszą znajomością historii mogli pochwalić się samorządowcy z Poznania i Łodzi, gdzie Lumumby nie ruszono nawet palcem. W drugim z tych miast funkcjonuje nawet "Lumumbowo" - tak łodzianie nazywają jedno z osiedli akademickich. Jeszcze w 2016 roku Kongijczyk patronował także ulicy w Kijowie, ale pozbyto się go na fali nastrojów... antyrosyjskich. Nowym patronem dawnej ulicy został Polak, Jan Paweł II.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Drink lumumba

Popularność Lumumby do dziś skutkuje zaskakującymi ciekawostkami. Z jego nazwiska szybko zrobiono imię, które w latach 60. dość często nadawano afrykańskim chłopcom. Na jego cześć nazwano też argentyński zespół reggae i... drinka. Do jego przygotowania potrzeba tylko dwóch składników: 40 ml brązowego rumu i 100 ml kakao (oraz ewentualnie wiórków kokosowych do przybrania). Wystarczy zmieszać je w shakerze i przelać do szklanki. W zależności od tego, czy używamy gorącego czy schłodzonego kakao, otrzymamy drinka w jednej z dwóch wersji: ciepłego lumumbę lub zimnego lumumbę.

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# ŻelaznA

02.11.2017 11:00

"W zależności od tego, czy używamy gorącego czy schłodzonego kakao, otrzymamy drinka w jednej z dwóch wersji: ciepłego lumumbę lub zimnego lumumbę. "
No proszę, a na reklamy "zimnego Lecha" niektórzy się obrażali... :)

# JzW

02.11.2017 12:52

Nowa nazwa ul. Płockiej - nie Płockiej miała związek z wyznaczeniem biegu ulicy na nowo. Taka jest moja wersja. Powiedzmy, że bieg Płockiej został wyprostowany. Czego dowodem jest kamienica pod obecnym numerem Płocka 41. Wcześniej był to adres Płocka 30. Czyli ulicę ,, przerzucono'' na drugą stronę domu, front stał się tyłem. Końcowy bieg ulicy Płockiej mamy też zaznaczony ostańcem. Dzisiejszy adres Zawiszy 7A. Dlatego pojawiła się nazwa Lumumby. Bo jest to już nowo wybudowana ulica. Wcześniej nic nie mająca wspólnego z Płocką. No może oprócz kamienicy Płocka 41.

# pkierski

02.11.2017 13:23

To mi wygląda, jakby Radziwie było przedłużeniem dawnego ciągu Płockiej.

REKLAMA

# Ken

02.11.2017 16:41

To jakiś przodek Eddiego Murphy.
Przynajmniej trochę podobny....

# Ini

11.11.2017 21:20

Mimo iż mam zaledwie 19 lat dalej używam nazwy "Lumumby". Po dzień dzisiejszy w mojej rodzinie ten odcinek Płockiej jest nazywany ul. Lumumby.

# franek31

08.06.2019 15:04

Jeszcze w związku z tym drinkiem nazywanym "Lumumba". Sprawcą obalenia Patrice Lumumby jako premiera był Moise Czombe, i potem w PRL od późnych lat 60-tych zaczęto nazywać plaster czarnego salcesonu "Ucho Czombego"

REKLAMA

# Merkury

17.09.2021 18:16

W moim domu rodzinnym "od zawsze" czarny salceson nazywano "uchem Lumumby". Chęć wyjaśnienia kim był Lumumba doprowadziła mnie na tą stronę. Teraz już wiem. Dziękuję. Skojarzenie przyszło podczas słuchania piosenki Kabaretu Starszych Panów "Portugalczyk Osculati". Dziwne meandry pamięci ...

# Jacek R

28.06.2023 13:41

Mieszkałem na ul. Rabsztyńskjej w latach 1977-80.Jak się wyprowadzałem z Woli miałem 6 lat. Lumpy, pijactwo i meliniarstwo. Bałem sie wracać ze szkoły bo menele na klatce schodowej koczowały. Byłem szczęśliwy że stamtąd uciekłem. Na lumumby chodziłem z moją ś p mamą po zakupy.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA