REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Długa "żałoba" po 506. Dlaczego?

  30 kwietnia 2015

alt='Długa "żałoba" po 506. Dlaczego?'
źródło: Warszawikia

Na każdych konsultacjach społecznych z Zarządem Transportu Miejskiego na Bemowie słychać ten sam postulat: "Przywróćcie 506!". Dlaczego "żałoba" po tej linii trwa tak długo?

REKLAMA

Zacznijmy od historii, która - biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w warszawskiej komunikacji miejskiej - jest już historią starożytną. Rok 1975. Rozbudowujące się Jelonki i Górce potrzebują szybkiego połączenia z centrum Warszawy, którym może być tylko przyspieszona linia autobusowa. Uruchomiona zostaje linia 406, zatrzymująca się tylko na czterech przystankach na Bemowie i trzech w ścisłym centrum. W 1986 roku oznaczenie zostaje zmienione na 506, z biegiem lat, w miarę rozbudowy dzielnicy, zmienia się także trasa i przybywa przystanków. W 1992 roku linia zostaje przedłużona na Bródno, stając się kluczowym połączeniem dla dwóch zewnętrznych dzielnic miasta. 506 kursuje wówczas na trasie z osiedla Górczewska przez Bemowo-Ratusz (wówczas: Klemensiewicza), Halę Wola i Świętokrzyską na Bródno-Podgrodzie. W późniejszych latach autobusy zaczynają kursować Lazurową i zatrzymywać się przy Bibliotece Uniwersyteckiej, linia cieszy się ogromną popularnością. Tak ogromną, że na oblężonym odcinku z osiedla Górczewska na Mariensztat ZTM organizuje dodatkowe kursy (początkowo oznaczone jako E-6). Aż wreszcie zaczyna się budowa linii metra z Woli na Pragę.

Dlaczego wycofano 506?

Co wspólnego ma metro z Woli na Pragę z autobusem z Jelonek na Bródno? To, że z powodu budowy podziemnej kolei zamknięte dla ruchu były ulice Prosta (od września 2010) i Świętokrzyska (od czerwca 2011). Przez niemal rok 506 kursuje więc Grzybowską, po czym... zostaje zlikwidowane 11 czerwca 2011 roku. Pasażerowie korzystający z linii przez lata są zachęcani do przesiadki do 105, 112 i 118, czyli linii zwykłych, obsługujących tylko krótkie fragmenty trasy 506. Budowa metra M2 dawno się zakończyła, Świętokrzyska i Prosta są otwarte. A gdzie 506? Likwidacja 506 była jednym z pomysłów ZTM, dla których naprawdę trudno znaleźć logiczne wyjaśnienie. Zbudowano komunikację szynową w Rzymie, zlikwidowano autobus na Krymie. Metro z Woli na Pragę to zupełnie inne połączenie, niż autobus z Jelonek na Bródno

- Zgodnie z założeniami zlikwidowana została część linii, które miały długie, podatne na opóźnienia trasy i kursowały rzadko - mówił już we wrześniu 2013 roku rzecznik ZTM Igor Krajnow. - Zostały one zastąpione liniami krótszymi, ale kursującymi z większą częstotliwością. 506 została zastąpiona liniami: 105 (Jelonki - Śródmieście), 112 (Jelonki - Bródno) i 118 (Bródno - Śródmieście). Obecnie nie ma planów przywrócenia jej kursowania.

Wypowiedź ta jest wciąż aktualna, ZTM nie dysponuje zresztą żadnymi dodatkowymi autobusami, które mogłyby obsłużyć przywróconą linię.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Czy na trasie 506 tworzą się korki?

Trzeba przyznać, że tak, bo na Świętokrzyskiej korek to stan normalny. Mimo to można odnieść wrażenie, że mnóstwo mieszkańców Jelonek i tak chciałoby korzystać z takiej linii. Wielka szkoda, że ZTM nie zdecydował się omówić tego tematu podczas ostatnich konsultacji i nie przedstawił konstruktywnej propozycji typu "112 za 506". Bezprzesiadkowe i szybkie (bo 112 trudno uznać za szybką linię) połączenie Jelonek z Bródnem wróci dopiero... cóż, w przyszłości dalekiej, bo "po 2022 roku", gdy ukończone zostaną stacje M2 na Lazurowej i Kondratowicza.

Likwidacja 506 była jednym z pomysłów ZTM, dla których naprawdę trudno znaleźć logiczne wyjaśnienie. Zbudowano komunikację szynową w Rzymie, zlikwidowano autobus na Krymie. Metro z Woli na Pragę to zupełnie inne połączenie, niż autobus z Jelonek na Bródno. Jeśli nie ma na trasie Jelonki-Bródno odpowiednio dużych "potoków pasażerskich", to skąd ta długa żałoba po 506 i taki opór przeciwko usunięciu z Bemowa 112? Na Jelonkach chyba nikt nie ma wątpliwości, że 506 powinno wrócić. Żałoba trwa.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# uzgin

30.04.2015 10:32

112 jest bardzo przydatne i oblegane, to bardzo atrakcyjna trasa łącząca cąłe Bemowo.
Jelonki mają pospieszne E-5 do R.Daszyńskiego i szybkie 109, a dodatkowo tramwaje.
Co ze skasowaniem 507 z Nowego Bemowa?
A może 109 powinno kursować z 2 końcowymi odnogami - do Os.Górczewska i pętli Nowe Bemowo? Np. co drugi kurs inaczej, to by było dobre rozwiązanie, bo pasażerowie z różnych części osiedla by skorzystali z szybszego połaczenia.
Co z brakiem pospiesznego połączenie Nowego Bemowa przez Górce i Jelonki Powstańców Śl. na zagłębie biurowe na Mokotowie, co znacznie odciążyłoby 189?

# aaa

30.04.2015 17:32

proponowałby 506 trasa S8 zamiast 112 - akurat było by połączenie os. Górczewska - Bródno Podgrodzie

# Stach

30.04.2015 21:36

Co ten człowiek pisze, nikt już nie pamięta 506

REKLAMA

# trójrzędowy-prostopadły

01.05.2015 12:19

Pamiętają, pamiętają.
ZTM robi wszystko aby wywołać amnezję.
Widać już jej efekty (u poprzednika?)

# gordon

01.05.2015 13:00

Nie wiem, czy jest wielu klientów na trasę Jelonki-Bródno, ale relacje Jelonki-centrum i Bródno-centrum są zdecydowanie potrzebne. Białołęka dostała swoje 527, które jedzie za Wisłę (do M1 i dalej), od strony zachodniej "odpowiednikiem" jest 105:
* powolne
* za Rondem Daszyńskiego jedzie pozawijaną trasą
* kiepskie przesiadki
* z dala od Centralnego, przy którym zaczynają bieg linie wykrojone kiedyś z linii bemowskich (507, 501, 522) i wiele innych
* omija Człuchowską, na której 506 napełniało się po brzegi.
Jaki jest sens dodatkowej przesiadki przy Rondzie Daszyńskiego, gdy ktoś jedzie do przesiadki w centrum? Od Daszyńskiego do M1 Świętokrzyska jest przecież bliżej, niż od Wileniaka do M1 Ratusz (a 527 nawet tam jeszcze nie kończy biegu). Te same argumenty, które ZTM uznał za słuszne w przypadku Zielonej Białołęki, są odrzucane gdy chodzi o Jelonki. Teraz, po zmasakrowaniu rozkładu 26, niezbędne jest przywrócenie 506 przynajmniej do Marszałkowskiej (dalej np. zawrotka przez Rondo Dmowskiego i Emilii Plater).

# mil

03.05.2015 09:10

Zabierają autobusy z Bemowa, nie ma dobrego, szybkiego połączenia z centrum. Zabrane autobusy, podczas budowy metra nie wróciły na swoje trasy, zostały w innych dzielnicach. Czasowe linie. .. kursują krótko, jeżdżę na Gocław, tam linie czasowe zdezydowanie dłużej kursują, mają pośpieszne linie. I jeszcze. .. Bemowo obsługiwane jest przez krótkie, stare pojazdy... 507 z centrum odjeżdża zawsze puste, ale długie i wygodne! A remonty ulic w naszej dzielnicy to dramat, rozkopane, niedokończone, eh. Zero sensownyvh inwestycji!!! TAK JEST JEŚLI NIE MA DOBRYCH GOSPODARZY! odnoszę wrażenie, że jest to bardzo zaniedbana dzielnica!

REKLAMA

# zjelonek

05.05.2015 20:38

Nie byłoby takiej walki o pospieszne autobusy gdyby tramwaje jeździły szybciej.

# Icek

10.05.2015 22:48

Dominik Gadomski nie zna Bemowa
Klemensiewicza to Klemensiewicza od zawsze, a Bemowo Ratusz to d. Górce.

# mlody

12.02.2022 14:17

na woli brakuje dodatkowej komunikacji miejskiej mza warszawa od cmentarza wolskiego nowej linij autobusowej 817 ztm od cmentarza wolskiego do gminy kampinos i do gminy Leszno kolo blonia i dojazdu do narodowego parku kampinowskiego i do bazy cyrku u panstwa zalewskich w gminie Leszno kolo blonia wlasnie brakuje narzekaja turysci z europy i calej polski wlasnie brakuje dodatkowej komunikacji mieskiej mza warszawa do gmin podwarszawskich brakuje naprawde nawet moglo dodoatkowa komunikacja miejska kursowac co 20 minut autobusy ztm warszawa , bardzo przydalo by sie zeby autobusy komunikacji miejskiej mza warszawa jezdzilo od dworca wschodniego pkp kijowska do gminy Leszno koo blonia nawet linia 816 ztm i rowniez wydluzyc autobusy Linie 719 ztm , L 29 ztm wydluzyc do dworca ochota pkp warszawa jezdzic codzienie i swieta i wszystkie soboty i niedziele co 20 minuty jezdzily one ....

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024