REKLAMA

Wawer

różne »

 

Długa lista potrzeb mieszkaniowych - polemika

  21 marca 2008

W pełni zgadzam się z argumentem S. Gajewskiego dotyczącym odpowiedniego dbania o mienie - czyli, że najlepiej to zrobi właściciel.

REKLAMA

Ale dalsze wywody o tym, by sprzedawać lokale komunalne i to wszystkie, niestety są zupełnie nieprzemyślane. Trudno mi sobie wyobrazić, co by było, gdyby sprze-dać je wszystkie. Jak dzielnica tworzyłaby warunki do zaspokajania potrzeb miesz-kaniowych wspólnoty samorządowej i zaspokajała potrzeby mieszkaniowe (zapisa-ne w ustawie) rodzin o niskich dochodach?

Również sprzedawanie lokali w budynkach nawet 2, 3, 4-lokalowych z bonifi-katą (czyli za 10 lub 20% wartości lokalu) uważam za niedopuszczalne w obecnym stanie prawnym. O ile w ostateczności do przyjęcia jest sprzedawanie z bonifikatą lokali w takich budynkach, to grunt powinien być sprzedawany zgodnie z wyceną, ponieważ nie ma żadnego ekonomicznego ani moralnego uzasadnienia, by również sprzedawać go za bezcen. Tworzy się wtedy patologiczny obrót wtórny mieniem komunalnym.

Kolejnym problemem jest sprzedaż mieszkań w budynkach posiadających po-niżej siedmiu lokali - w związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zarzą-dzania takimi budynkami, np. potrzebna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli (bez wyjątku) na wszelkie czynności prawne w nieruchomości. Zgodnie z ustawą o własności lokali z 24 czerwca 1994 r., do zarządu taką nieruchomością wspólną mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące współwłasności.

Ostatnią sprawą, która została poruszona jest wykonanie symulacji oszczęd-ności związanych z przerzuceniem całej sfery remontowo-konserwacyjnej i zysków uzyskanych ze sprzedaży mieszkań komunalnych, której nie można rozpatrywać tylko w sferze ekonomicznej. Jednorazowo może przynieść zysk, ale w perspekty-wie budowy nowych lokali komunalnych dla potrzebujących niestety zysku nie przynosi.

Jednocześnie cieszyłoby mnie rozpoczęcie poważnej dyskusji o przyszłości za-sobu komunalnego w Wawrze, co niniejszym na łamach "Informatora Wawra" czynimy.

Arkadiusz Kuranowski
mgr ekonomii, były naczelnik (2003-2007) wydziału zasobów lokalowych w Wawrze

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni