REKLAMA

Targówek

różne »

 

Desant wojskowych: nowe osiedle przy Zielonym Zaciszu

  11 października 2012

alt='Desant wojskowych: nowe osiedle przy Zielonym Zaciszu'
www.wojsko-polskie.pl

Już niedługo pomiędzy Zaciszem a Bródnem zaroi się od mundurowych. Przy ul. Gilarskiej powstanie osiedle wojskowe. - Budowa ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku, a zakończy się pod koniec trzeciego kwartału 2014. Powstanie 736 mieszkań, do których wprowadzą się żołnierze zawodowi - informuje Jolanta Zaniewska z TBS Kwatera, prowadzącego inwestycję na potrzeby Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

REKLAMA

Plan przewiduje wybudowanie w pierwszym etapie dwóch budynków z 132 mieszkaniami i garażami podziemnymi. W drugim osiem budynków z 604 mieszkaniami, także z garażami. Powstanie również budynek biurowy. Powierzchnia, którą ma zająć osiedle, wynosi 51 tys. m². Bloki staną na zarośniętej obecnie krzakami działce pomiędzy stadniną koni na terenie dawnego PGR a Kanałem Bródnowskim.

- Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza taką zabudowę jak na sąsiednim Zielonym Zaciszu. Bloki nie mogą być wyższe niż 6-piętrowe, 50% terenu musi być terenem zielonym. Rozpoczęcie pierwszego etapu prac planujemy na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku, a zakończenie w trzecim kwartale 2014. Nasza spółka buduje wyłącznie na potrzeby zawodowych żołnierzy i ich rodzin.

Ustawa przewiduje trzy rodzaje pozyskiwania mieszkań przez wojskowych: świadczenie od 300 do 900 zł miesięcznie, lokal mieszkalny lub zakwaterowanie w zależności od miejsca stacjonowania.
W drodze umowy najmu oddajemy wybudowane lokale do dyspozycji WAM, która przekazuje je na zakwaterowanie żołnierzy zawodowych - mówi przedstawicielka TBS Kwatera.

Żołnierzy kwaterować będzie Wojskowa Agencja Mieszkaniowa (teren wnosi aportem do TBS) na podstawie przydziałów do jednostek. WAM to jednostka powołana do życia w 1995 roku, właśnie z konkretnym zadaniem kwaterowania żołnierzy zawodowych. W Warszawie takie osiedle istnieje od 2006 roku - na Bemowie przy ul. Radiowej.

Mieszkańcy okolicy obawiają się, że będzie to kolejne zaniedbane osiedle. - Wiadomo jak to jest. Dostają za darmo i nie dbają ani o klatki schodowe, ani o otoczenie - niepokoją się autochtoni. Ludzi denerwuje też to, że sami muszą płacić ciężkie pieniądze i spłacać kredyty, podczas gdy wciąż są w Polsce grupy uprzywilejowane, które dostają mieszkania za darmo.

- Teren przy Gilarskiej nie należy do miasta, więc my jako dzielnica nie mieliśmy tutaj nic do gadania. Ale to dobrze, jeśli takie osiedle powstanie. Ten teren i tak od dawna nie był wykorzystywany - mówi rzecznik Targówka Rafał Lasota.

Osiedle od południa będzie ograniczone ulicą Gilarską, a od wschodu Kanałem Bródnowskim.

Warto być żołnierzem?

- Ustawa o zakwaterowaniu sił zbrojnych przewiduje trzy rodzaje pozyskiwania mieszkań przez wojskowych: świadczenie w wysokości od 300 do 900 zł miesięcznie, lokal mieszkalny lub zakwaterowanie w zależności od miejsca stacjonowania. Kiedyś mieliśmy dwa rodzaje służby: stałą i terminową. Do przydzielenia mieszkania prawo miał wyłącznie żołnierz zawodowy. Teraz już nie ma takiego podziału. Każdy żołnierz może sobie wybrać sposób, w jaki stara się o mieszkanie. Część żołnierzy stałych opuściła już swoje miejsca zamieszkania. O te miejsca mogą starać się terminowi, których jest 46 tys. (cała armia liczy 100 tys.) - tłumaczy rzeczniczka prezesa WAM, Magda Wojciechowska.

Mieszkań żołnierze nie mogą wykupić, mają je do dyspozycji wyłącznie na czas pełnienia służby w danej jednostce. Jeżeli zostaną przeniesieni - zwalniają lokale i występują o przydział w nowym miejscu. Wcześniej mieszkania mogły być wykupywane, ale to się zmieniło po 30 czerwca 2004 roku. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zarządza majątkiem skarbu państwa.

- Budujemy z funduszy własnych, nie z dotacji budżetowych, które nam cofnięto. Zysk wypracowujemy z obrotu nieruchomościami - dodaje Magda Wojciechowska.

mac

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Wojsko na własne potrzeby dysponuje nieruchomościami, na które pracowało i nadal pracuje całe społeczeństwo płacąc podatki. Czy puste, niepotrzebne armii od lat nieruchomości nie powinny raczej trafiać do dyspozycji burmistrzów albo dochód z ich sprzedaży zasilać kasy miast i gmin? Czekamy na opinie na forum lub redakcja@gazetaecho.pl.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024