REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Decentralizację czas zacząć

  7 maja 2007

Platforma Obywatelska zapowiadała przed wyborami decentralizację ustroju Warszawy. Przekazywanie kompetencji burmistrzom dzielnic wreszcie się rozpoczęło. Są to na razie jednak kosmetyczne zmiany.

REKLAMA

Przed świętami odbyło się na Bemowie spotkanie burmistrzów dzielnic z przedsta-wicielami prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Rozważano między innymi aspekty decentralizacji zarządzania finansami, inwestycjami, prowadzenia zamó-wień publicznych, nadzoru nad placówkami oświatowymi i sportowymi oraz spra-wami z dziedziny geodezji i architektury. Wiadomo już, że decentralizacja ma się odbywać stopniowo.

- Minęło pół roku od wyborów i nie wydarzyło się nic, co mogłoby znacznie poprawić funkcjonowanie miasta - mówi były wiceburmistrz jednej z warszawskich dzielnic. - Z obiecanej decentralizacji na razie nici.

Przedstawiciele ratusza twierdzą, że pierwszym krokiem w dobrą stronę jest nowy regulamin urzędu miasta, który wszedł w życie 5 kwietnia. Zdaniem władz dokument ten porządkuje i organizuje pracę warszawskich urzędników w ratuszu i dzielnicach. Od 2003 roku obowiązywał regulamin tymczasowy, który był wielo-krotnie zmieniany. Burmistrzowie będą mogli na własną rękę tworzyć nowe stano-wiska pracy i nowe wydziały w urzędach swoich dzielnic. Zostanie im także przekazana odpowiedzialność za organizację pracy urzędu dzielnicy i koordynację działań podległych wydziałów. Nadal jednak ratusz będzie miał nad tym częściową kontrolę.

Były wiceburmistrz wyśmiewa zmiany: - To są kompetencje przenoszenia urzędników z pokoju do pokoju, a nie realna władza. Przecież nadal najważniejsze sprawy pozostają w delegaturach. Nie rozumiem dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może się rozstać z tym dziwnym spadkiem po Lechu Kaczyńskim.

I pewnie nie rozstanie się dopóki rada miasta nie uchwali nowego statutu. Wciąż nie został uchwalony, choć PO obiecywała przed wyborami, że jest napisany i zostanie uchwalony bardzo szybko. Miał być sztandarowym dokumentem decen-tralizującym Warszawę. Niestety wciąż nie ma przepisów, które nakładałyby na radnych obowiązek uchwalenia statutu. Ten błąd ustawodawców wykorzystały z premedytacją poprzednie władze Warszawy. Po zmianie ekipy nadal nie możemy się doczekać uchwalenia tego najważniejszego dla funkcjonowania miasta doku-mentu. Obecne władze wciąż mówią o konieczności decentralizacji, ale jak długo można tylko mówić? Pół roku po wyborach można bez obawy o proces napisać, że Platforma Obywatelska i Hanna Gronkiewicz-Waltz nie dotrzymały obietnic wy-borczych i zapytać, kiedy partia i jej liderka zamierzają wywiązać się z danych wyborcom zobowiązań.

mz, bw

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe