Dbaj o siebie
25 lutego 2008
Zimą szczególnie często czekamy w przychodni na przyjęcie przez lekarza. Zdarza się, że wzywamy go do domu. Na co i dlaczego chorujemy? Czy można uniknąć tej "przyjemności"?
Coraz częściej nagłaśniane są przez media przypadki występowania sepsy. Sepsa lub też posocznica jest to stosowany w medycynie termin odnoszący się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową. Obecnie definiuje się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej wywołanej zakażeniem. Czynnikiem wywołującym zakażenie mogą być grzyby, pasożyty, toksyny.
Czy w dzisiejszych czasach należy się tylko jej obawiać? Po krótkim wywiadzie z dr Jolantą Mikołajewicz postanowiłem przygotować materiał hasłowy, w którym umieszczę najczęstsze choroby w różnych grupach wiekowych oraz sposób ich le-czenia. Sepsa występuje bardzo rzadko, a nasz organizm wyniszczają choroby, przed którymi nie czujemy żadnego lęku.
Dzieci/młodzież
Dzieci najczęściej zapadają na choroby infekcyjne, zakaźne, przebiegające z go-rączką, trwające do kilku dni i kończące się zmorą wieku dziecięcego - kaszlem. Najczęściej są to pospolite choroby, które mogą ustępować spontanicznie, np.:- zapalenie krtani,
- zapalenie oskrzeli,
- przeziębienia,
- anginy.
Zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bakteryjne zapalenie oskrzeli, anginy wymagają najczęściej leczenia antybiotykami, a czasami hospitali-zacji.
Najlepszą ochroną jest wiedza na temat prozdrowotnych zachowań w czasie choroby, edukacja na temat profilaktyki, nauka właściwych zachowań w trudnych dla organizmu sytuacjach. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość snu i odpoczynku, adekwatna do wysiłku fizycznego czy umysłowego. Dieta w naszym klimacie powin-na być oparta na gotowanych i ciepłych posiłkach, bogata w warzywa, zupy, kasze.
Dorośli
Dorośli chorują najczęściej na:- choroby układu krwionośnego,
- nerwice,
- rozliczne zespoły bólowe kręgosłupa i układu kostnego,
- depresję.
Najczęstszą przypadłością dorosłego człowieka są choroby układu krwionośne-go, takie jak choroba niedokrwienna serca, która może prowadzić do zawału, nie-wydolności układu krążenia, a nawet zgonu.
Winą za to obarcza się wszechobecny stres, nieodpowiednie odżywianie, brak odpoczynku. Warto się zastanowić, czy nie zasłużyliśmy na małą przerwę?
Wiek dojrzały
Ludzie starsi mają kłopoty z:- chorobami przewlekłymi,
- układem kostno-stawowym, nerwowym,
- chorobami przewodu pokarmowego.
Szczególnie teraz, w dni słoty oraz zimna, ubierajmy się ciepło, zażywajmy ciepłych kąpieli, pijmy herbaty rozgrzewające. A gdy zdarzy się choroba, znajdźmy na nią czas, ponieważ jest ona częścią naszego życia.
Spisał Dominik Kantorowicz