Darmowa komunikacja dla dzieci. "To odzwyczai je od aut"
14 października 2016
Ratusz rozważa zniesienie opłat za bilety dla uczniów podstawówek. ZTM uważa, że może to odzwyczaić dzieci od podróżowania z rodzicami samochodem.
30-dniowy bilet dla dziecka kosztuje 49-105 zł, w zależności od tego, czy płacimy podatki w Warszawie i w której strefie mieszkamy. To problem nie tylko finansowy. Już na pierwszy rzut oka widać, że bardzo dużo dzieci jest odwożonych do szkół samochodami, co wpływa m.in. na jakość powietrza i powiększa korki. Dlatego warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz proponuje, by uczniowie szkół podstawowych korzystali z komunikacji miejskiej za darmo w okresie od 1 września do 30 czerwca. Gdyby zmiana weszła w życie, prawo do 100-procentowej ulgi przez większą część roku zyskałoby ponad 110 tys. uczniów.
- Projekt bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych byłby najlepszą promocją konsultowanej właśnie polityki mobilności - napisał na Facebooku pełnomocnik prezydent Warszawy d/s rowerów Łukasz Puchalski. - Inwestowanie w społeczeństwo zawsze ma sens, a w przypadku komunikacji najbardziej opłaca się inwestować w najmłodszych, u których dopiero kształtują się nawyki.
- Bardzo ważne jest oswajanie dzieci z komunikacją miejską i przyzwyczajenie ich do podróżowania po mieście metrem czy autobusami, a nie samochodem - dodaje rzecznik ZTM Igor Krajnow. - Jeśli nabierze się w dzieciństwie nawyku wybierania transportu zbiorowego, zostanie on na całe życie.
Największą przeszkodą są oczywiście pieniądze. Wiceprezydent Renata Kaznowska poprosiła o przeanalizowanie kosztów. ZTM i biuro edukacji warszawskiego ratusza przygotowują się do przeprowadzenia w szkołach podstawowych ankiet, które pozwolą oszacować, ilu uczniów korzysta z komunikacji miejskiej oraz - co może być jeszcze ważniejsze - ilu może zacząć po zniesieniu opłat. ZTM zapowiada, że będzie to możliwe już 1 września 2017 roku.
(dg)