Czy znasz największy zabytek Wawra?
28 kwietnia 2014
W powszechnej świadomości mieszkańców jedynymi zabytkami Wawra są niewielkie świdermajery. Niektórzy wymieniają jeszcze charakterystyczne, "skrzydlate" stacje kolejowe. Tymczasem największy zabytek dzielnicy znajduje się zupełnie gdzie indziej.
Pierwszy kościół przy dzisiejszym Trakcie Lubelskim powstał pod koniec średniowiecza i był zbudowany z drewna. Drewno ma niestety tę przypadłość, że łatwo się pali. Tak też wiekowa świątynia spłonęła w czasach króla Augusta Mocnego.
Drugi kościół powstał pod koniec XIX wieku, w czasach, gdy Polacy - pozostający pod władzą zaborców - poszukiwali w architekturze swojego stylu narodowego, za który wielu artystów uznało neogotyk (co ciekawe: na dokładnie taki sam pomysł wpadli wówczas Niemcy). Stało się widoczne również w Zerzniu, gdzie wzniesiono wielki, ceglany kościół z wieżą górującą nad okolicznymi wsiami. Tym razem świątynia przetrwała i ogień, i bolszewików, ale nie oparła się nazistom. Legła w gruzach dopiero w 1944 roku.
Trzeci kościół wygląda identycznie jak drugi. Budowano go przez ponad ćwierćwiecze; ostatnie prace wykończeniowe wykonywano w 1976 r. Dziś to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych kościołów prawobrzeżnej Warszawy, mogący konkurować z praską katedrą. Osiem lat temu celebrowano w niej 600-lecie parafii.
Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl