Czy zaszczepisz się na koronawirusa? Zaskakujące wyniki badań
1 lipca 2020
Dwie uczelnie zbadały, czy Polacy chcieliby zaszczepić się na koronawirusa, gdyby szczepionka istniała już teraz. Wyniki są dość zaskakujące.
Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z ARC Rynek i Opinia, w oparciu o próbę 1066 osób, postanowiły zapytać Polaków, co sądzą na temat szczepień na koronawirusa.
- Z badania wynika, że tylko co trzeci badany (37%) skorzystałby ze szczepionki przeciw Covid-19, gdyby była dostępna. Główne obawy Polaków to zbyt szybkie wprowadzanie szczepionki na rynek i brak zaufania do firm pracujących nad nią. Najbardziej ufni wobec szczepień są najmłodsi dorośli - osoby w wieku 18-24 lata - informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Szczepić się czy nie
Polacy w większości nie mają wątpliwości co do skuteczności szczepionek, jednak kwestionują ich bezpieczeństwo dla zdrowia. Grupa wiekowa, w której przeważają opinie mówiące, że szczepionki są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne, to ludzie młodzi w wieku 18-24 lat (45%). Co ciekawe, tylko 31% osób wieku 25-34 lata (czyli najczęściej rodziców małych dzieci) ocenia szczepionki jako skuteczne i bezpiecznie jednocześnie. Dominującą opinią Polaków na temat szczepionek jest: szczepionki są skuteczne, ale nie zawsze są bezpieczne (39%). Taką postawę nieco częściej reprezentują kobiety (41%), niż mężczyźni (37%). Co dziesiąty Polak nie ma zdania na ten temat. 7% określa szczepionki mianem nieskutecznych i niebezpiecznych.
Eksperci: "Ruch antyszczepionkowy coraz bardziej skuteczny"
- Mimo poważnych skutków społecznych i gospodarczych obecnej epidemii, mimo znaczącej akceptacji dla rutynowych szczepień, w perspektywie międzynarodowej Polska plasuje się w grupie krajów o najniższej akceptacji dla szczepienia przeciwko Covid-19 obok Słowacji, Rumunii, Turcji, Węgier i Czech. Zaskakujące jest to, że poziom niechęci do szczepienia przeciwko Covid-19 jest w większości krajów znacznie wyższy niż zwykła niechęć do szczepień, która waha się między 3% (Egipt) a 55% (Rosja) - komentuje dr hab. n med. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Ruch antyszczepionkowy okazuje się być coraz bardziej skuteczny. W ostatnich latach zmniejsza się poparcie dla szczepień ochronnych - także w Polsce. Pandemia Covid-19 paradoksalnie zwiększyła niechęć do szczepień. Ochrona zdrowia publicznego przed śmiertelnie niebezpiecznymi, zwłaszcza dla osób starszych lub przewlekle chorych chorobami zakaźnymi, w związku z tym wymaga zdecydowanych działań legislacyjnych. (...) Wprowadzenie i co należy podkreślić egzekwowanie obowiązkowego szczepienia jest jedną z możliwych reakcji prawnych. Inną - długofalową byłoby rozważanie kryminalizacji rozpowszechniania szkodliwych społecznie kłamstw na temat szczepionek. Wydaje się, że tylko tak zdecydowane działania pozwoliłyby odwrócić obecny niebezpieczny trend w tym zakresie. Obawiam się jednak, że w Polsce - podobnie jak w szeregu innych krajów, brak jest woli politycznej na działania tego typu - komentuje dr hab. Paweł Waszkiewicz z Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
(DB)