REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

Czy to zabytek naszych czasów? "Dobro kultury współczesnej"

  25 czerwca 2021

alt='Czy to zabytek naszych czasów? "Dobro kultury współczesnej"'
źródło: Wikimedia Commons / Panek

Postmodernistyczny blok na rogu Twardej i Siennej to jeden z budynków, które stołeczny konserwator zabytków chciałby zachować dla przyszłych pokoleń warszawiaków.

REKLAMA

Jak czytamy na stronie urzędu miasta, "za dobra kultury współczesnej można uznać niebędące zabytkami takie obiekty i miejsca, jak pomniki, miejsca pamięci, budynki i ich zespoły, ich wnętrza i detale, założenia urbanistyczne i krajobrazowe. Warunkiem uznania ich za dobro kultury jest to, aby stanowiły dorobek współcześnie żyjących pokoleń oraz miały wysoką wartość artystyczną lub historyczną.

Twarda 44 jak zabytek?

Dwa lata temu prezydent Rafał Trzaskowski powołał przy biurze stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego zespół ds. dóbr kultury współczesnej, mający za zadanie sporządzić listę najcenniejszych obiektów naszych czasów. Wytypowano 58 budynków zbudowanych w XX i XXI wieku, które rekomendowane są do objęcia ochroną w nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy.

Na liście znalazł się m.in. blok mieszkalny spółdzielni mieszkaniowej Starówka, stojący na rogu Twardej i Siennej. Postmodernistyczny budynek projektu Andrzeja Kicińskiego (1938-2008) doceniono za "nowatorstwo rozwiązań przestrzennych, architektonicznych i technicznych", "zachowanie relacji z otoczeniem", "cechy indywidualne" i "zachowane walory artystyczne i przestrzenne".

Kup bilet

Postmodernizm w Warszawie

Wyróżniający się wieżyczkami blok przy Twardej 44 powstał w latach 1991-1992. Był jednym z trzynastu finalistów pierwszej edycji konkursu "Życie w architekturze - Najlepszy Budynek Warszawy 1989-1995". Jest typowym przedstawicielem postmodernizmu; nurtu architektonicznego dość popularnego w Europie w drugiej połowie ubiegłego wieku, który do Polski dotarł z opóźnieniem w latach 90.

Jako najwybitniejsze przykłady warszawskiego postmodernizmu wskazywane są często trzy budynki zaprojektowane przez Marka Budzyńskiego: Sąd Najwyższy na pl. Krasińskich, kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie i Biblioteka Uniwersytecka na Powiślu. Tuż obok ostatniego z tych gmachów stoi Szara Willa z początku ubiegłego wieku, nadbudowana w stylu postmodernistycznym przez twórcę Twardej 44, Andrzeja Kicińskiego.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Matt0

25.06.2021 22:16

Popieram, budynek ma charakter i wyróżnia się pozytywnie na tle okolicy.

# acidum

26.06.2021 09:55

Jeśli to jest ładne i warte zachowania, to mamy z konserwatorem zupełnie inne gusty

# Kolo

27.06.2021 22:18

To jest zabytek na miarę naszych czasów i naszych możliwości i najważniejsze że jest nasz.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe