Batalionów Chłopskich: mieszkańcy proszą o poprawę bezpieczeństwa. ZDM czeka
wczoraj
Mieszkańcy ul. Batalionów Chłopskich nie czują się bezpiecznie. Skarżą się na zbyt szybką jazdę kierowców i słabo widoczne przejścia dla pieszych. Interwencję w ich sprawie podjęła radna Marta Sylwestrzak, ale Zarząd Dróg Miejskich na konkretne działania każe czekać... do otwarcia metra.
Mieszkańcy skarżą się na nadmierną prędkość pojazdów, ograniczoną widoczność oraz niewyraźne oznakowanie przejścia dla pieszych. Sprawą zajęła się radna Marta Sylwestrzak, która napisała w tej sprawie interpelację do władz miasta.
- W imieniu mieszkańców zwracam się z prośbą o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych na ul.
Nowoczłuchowska i metro zmienią wszystko
O tym, z jak poważnymi wyzwaniami komunikacyjnymi muszą się na co dzień mierzyć mieszkańcy Chrzanowa, nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Ma być lepiej - jednak jeszcze nie teraz.
Batalionów Chłopskich. Zgłoszenia mieszkańców jednoznacznie wskazują, że przejście jest słabo widoczne dla kierowców, co stwarza realne zagrożenie dla pieszych - podkreśla Marta Sylwestrzak.
Najczęstsze problemy zgłaszane przez mieszkańców to brak odpowiedniego oznakowania i doświetlenia pasów, nadmierna prędkość samochodów oraz ograniczona widoczność, np. przez zarośla na skrzyżowaniu z ul. Rayskiego. Dochodzi też do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych - wielu z nich przechodzi przez jezdnię w niedozwolonych miejscach, wychodząc zza zaparkowanych pojazdów.
Radna zaproponowała konkretne działania, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie. Wśród propozycji znalazły się m.in. aktywne oznakowanie (żółte migające światła), wyniesione przejście, budowa azylu dla pieszych na środku jezdni, pomiar prędkości oraz montaż tablic ostrzegawczych.
Co z projektem budżetu obywatelskiego?
Sylwestrzak zapytała też o los projektu z budżetu obywatelskiego z 2023 pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa i komfortu pieszych na ul. Batalionów Chłopskich". Projekt zakładał poszerzenie chodnika do ponad 2,5 metra oraz oddzielenie go od jezdni metrowym pasem zieleni na odcinku przy budynkach nr 78 i 82. W miejscu pasów zieleni i szerszego chodnika miały zniknąć miejsca postojowe.
Urzędnicy odpowiedzieli, że ze względu na inwestycję dewelopera i kolizję planów, projekt zostanie zrealizowany częściowo przez dewelopera w pierwszej połowie 2025 roku, a resztą zajmie się Zarząd Dróg Miejskich. Szczegóły zmian w projekcie nie zostały jednak podane.
- Sytuacja w tym miejscu jest mocno złożona, ale pracujemy nad jej rozwiązaniem - mówi Maciej Dziubiński, rzecznik prasowy ZDM. - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że trwa budowa metra, z którą należy skoordynować wszelkie prace. Oprócz metra, inwestycje planuje też ZDM i deweloper. Wszystkie te projekty mają na siebie bezpośredni wpływ. Dlatego próbujemy wypracować rozwiązanie, które je ze sobą pogodzi. Rozmawiamy z metrem i deweloperem - podsumowuje.
ZDM: musimy poczekać na uruchomienie metra
Do propozycji poprawy bezpieczeństwa przedstawionych przez radną ZDM podchodzi z dystansem. - Aby móc zastosować konkretne rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego, należy w pierwszej kolejności przeprowadzić pomiary ruchu. W tym momencie, ze względu na budowę metra, byłyby one niemiarodajne w stosunku do warunków ruchu, jakie będą obowiązywać po jego otwarciu. Skłaniamy się więc do tego, aby pomiary wykonać po uruchomieniu metra - wyjaśnia Maciej Dziubiński.
Policja ma się przyjrzeć sytuacji
ZDM zapewnia, że poprosił policję o zwiększenie nadzoru nad kierowcami na Batalionów Chłopskich. - Zwróciliśmy się do policji o wzmożoną kontrolę kierowców niestosujących się do przepisów, szczególnie w zakresie ograniczenia prędkości - mówi Dziubiński. - Poprosiliśmy też policję, aby zwróciła uwagę na pieszych, którzy pokonują jezdnię w niedozwolonych miejscach - dodaje.
(db)
.