REKLAMA

Wola

zdrowie »

 

Czekają na seniorów

  20 kwietnia 2010

Oddziałowi Psychoterapeutycznemu przy Wolskim Centrum Seniora (ul. Leszno 17) może grozić zamknięcie... z powodu braku chętnych na bezpłatną terapię. Dlaczego seniorzy nie są chętni?

REKLAMA

- Na hasło psychoterapia starsi ludzie reagują alergicznie, a przecież nasza dzia-łalność to zwyczajna pomoc ludziom, którzy czują się bezradni i niepotrzebni - mó-wi Ewa Gawryszewska, kierowniczka oddziału.

Oddział Dzienny Psychoterapeutyczny przy Wolskim Centrum Seniora udziela świadczeń terapeutycznych osobom powyżej 60. roku życia. Pacjenci przyjmowani są tu maksymalnie na 12 tygodni. Z jego pomocy mogą skorzystać osoby, które na co dzień odczuwają samotność, czują się niepotrzebne i nieustannie zmęczone.

- Przeważnie zgłaszają się do nas pacjenci z poczuciem samotności i braku celu - mówi Ewa Gawryszewska, certyfikowana psychoterapeutka, kierowniczka oddzia-łu. - Wielu z nich jest w konflikcie z rodziną, z dorosłymi dziećmi, którym są już zbędni. Wśród naszych pacjentów są również wdowy i wdowcy, nieumiejący odna-leźć się w sytuacji po śmierci współmałżonka.

- Częstym problemem wśród pacjentów jest perspektywa śmierci i związany z tym lęk. Spotykamy się także z problemem seksualności i chęcią znalezienia nowe-go partnera - opowiada Ewa Gawryszewska.

Seniorzy przyjęci do ośrodka uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach. - Dzień zaczynają od porannej gimnastyki i zajęć ruchowych. Potem uczestniczą w terapii grupowej, podczas której poruszane są trudne dla nich problemy, takie jak starość, ból, lęk, smutek czy relacje z rodziną i znajomymi. Dzięki tym zajęciom pacjenci otrzymują wsparcie ze strony innych członków grupy, którzy mają podobne do-świadczenia - mówi Ewa Gawryszewska. - W drugiej części dnia seniorzy uczestni-czą w terapii zajęciowej, która daje możliwość powrotu do swoich pasji, jak malo-wanie, taniec, śpiew, fotografia, robótki ręczne, robienie biżuterii i ozdób. Mogą na-uczyć się także zupełnie nowych umiejętności jak obsługa komputera i internetu - dodaje.

Grupa może liczyć 24 osoby. Jednak z powodu obaw przed zgłoszeniem się na oddział psychiatryczny, obecnie jest tylko pięć osób. - Proponujemy terapię grupo-wą, która jest efektywna wówczas, gdy uczestniczy w niej wiele osób. Szkoda nam, że pacjenci w tej grupie wiekowej boją się i często nie widzą potrzeby korzystania z psychoterapii. Boją się opinii sąsiadów, rodziny czy znajomych i etykietki chorego psychicznie - mówi dyplomowany psychiatra Grzegorz Pietrak. - Chcielibyśmy rów-nież przełamać ogólnie panujący stereotyp, że osoba starsza do niczego się nie na-daje i w jej życiu nie da się już nic zmienić - dodaje Urszula Lajfert, certyfikowana psychoterapeutka.

Na oddział można zgłosić się osobiście lub po wcześniejszym umówieniu się na pierwszą konsultację (kontakt 22 632-93-59). Z pomocy dyplomowanych psychiat-rów i psychoterapeutów mogą skorzystać wszyscy chętni mający ważne ubezpie-czenie zdrowotne.

Anna Przerwa

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA