Co zrobić z wrakami?
29 sierpnia 2008
- Na naszym osiedlu jest kilka samochodów, które można nazwać wrakami. Wtapiają się coraz bardziej w asfalt. Wydaje się, że właściciele kompletnie o nich zapomnieli.
Sprawa jest prosta. Od 1 kwietnia 2007 roku w ramach wydziału ogólnomiej-skiego straży miejskiej powstał referat pojazdów porzuconych. Jego zadaniem jest lokalizowanie porzuconych samochodów, ustalanie właścicieli lub użytkowników oraz egzekwowanie ich usunięcia. Strażnicy pracujący w tym referacie odbyli spec-jalistyczne szkolenie w zespole rzeczoznawców techniki samochodowej i ruchu dro-gowego.
Strażnicy ustalają właściciela wraku i wyznaczają mu siedmiodniowy termin na usunięcie pojazdu we własnym zakresie lub przywrócenie pojazdu do stanu używal-ności. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu lub w przypadku braku możliwości ustalenia właściciela jest wszczynana procedura usunięcia pojazdu. - Jeśli jego stan wskazuje, że jest od dłuższego czasu nieużywany, a ponadto zagra-ża bezpieczeństwu publicznemu, np. wystają ostre metalowe elementy, ma frag-menty wybitych szyb czy stoi na zmurszałych cegłach, jest usuwany niezwłocznie - mówi naczelnik wydziału ogólnomiejskiego Krzysztof Mrówka.
Po odholowaniu pojazdu straż powiadamia telefonicznie właściwy komisariat policji, przekazując informacje na jego temat oraz miejsca, gdzie należy się zgłosić celem dopełnienia formalności przed odbiorem auta. Jeżeli właściciel nie żyje, straż miejska i biuro bezpieczeństwa m.st. Warszawy wszczynają procedurę przewłasz-czenia pojazdu na rzecz miasta. Informacje o porzuconych samochodach można zgłaszać pod numer 986.
Agnieszka Pająk-Czech