REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  25 marca 2011

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

W poprzednim odcinku "Ciekawego Wawra" zamieściliśmy zdjęcie budynku stacji kolejki wąskotorowej do Karczewa, której tory biegły wzdłuż obecnej ulicy Mrów-czej i Mozaikowej. Uruchomiona 4 stycznia 1901 r. linia stanowiła połączenie Wawra z Jabłonną, z przesiadką przy moście Kierbedzia. W 1907 roku rozpoczęły się prace nad jej przedłużeniem do Starej Miłosnej. Ten odcinek miały obsługiwać wozy kon-ne. W 1908 r. uruchomiono linię, kursującą wzdłuż dzisiejszych ulic Wydawniczej, Żegańskiej, Tramwajowej i Trakt Brzeski do Starej Miłosnej (Cegielnia).

W 1903 roku postanowiono wybudować kolej z Wawra do Karczewa licząc, że przysporzy ona zysków właścicielom willi letniskowych Świdra i Otwocka. Urucho-miono ją 16 kwietnia 1914 r., a wybudowano dzięki zasileniu spółki budującej kolej kapitałem belgijskim. Wzdłuż wybudowanej linii znalazły się nowe stacje: Anin, Kaczy Dół, Borków, Radość, Karolew, Falenica, JarosławAnielin, Józefów, Świder, Otwock i Karczew.

Do Karczewa kursowały pociągi, w skład których wchodziły dwa oświetlone i ogrzewane wagony trzeciej klasy. W każdym z nich mieściło się 70 osób. Ciągnął je parowóz o sile 40 KM, rozwijający maksymalną szybkość 13,2 km/godz. w mieście i około 22 km/godz. poza obszarem zabudowanym.

Kolej cieszyła się niebywałym powodzeniem, a moda na spędzanie letniego wypoczynku pod Warszawą powodowała, że kolejce nie brakowało pasażerów. Również Karczew dostarczał wielu pasażerów, a ruch na tym odcinku był wyjątko-wo duży. Wiele osób dojeżdżało codziennie w interesach handlowych z Karczewa do Warszawy.

W czasie okupacji była to linia o pierwszorzędnym znaczeniu dla zaopatrzenia w żywność mieszkańców Warszawy.

Po wojnie liczba pasażerów kolejki zaczęła spadać, co spowodowało, że w 1952 roku wyłączono z ruchu i zlikwidowano środkowy odcinek między stacją Most a Otwockiem. Tory ostatecznie rozebrano w 1959 roku. Ostatni odcinek z Otwocka do Karczewa zamknięto 1 kwietnia 1963 roku.

Do dzisiejszych czasów oprócz budynku stacji w Międzylesiu przy ulicy Mrów-czej, pozostał budynek stacji w Wawrze i w Falenicy. Widoczny jest także dawny przebieg trasy kolejki wzdłuż ulicy Widocznej z Wawra do Sadula.

Na zagadkę odpowiedzi nadesłali: Beata Osuch, Agnieszka Topolewska, Eligiusz Kozłowski, Konrad Osuch, Jerzy Szuba i Tomas Vasko. Nagrodę zdobyła Beata Osuch, którą zapraszam po jej odbiór do sklepu "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3.

A teraz kolejna zagadka: gdzie dokładnie w Wawrze jest tablica pamiątkowa poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego? Dla osoby, która pierwsza właściwie od-gadnie zagadkę przygotowana została nagroda, voucher o wartości 40 zł na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres redakcji lub emailem: wlodekzalewski@gmail.com. Za-praszam również na skypa - kontakt: wlodek.zalewski.

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni