REKLAMA

Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  12 marca 2010

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

Dziękuję wszystkim za trafne odpowiedzi na zagadkę z ostatniego odcinka cyklu "Ciekawy Wawer". Zagadkę odgadli: Agnieszka Topolewska, Michał Chmiel, Grze-gorz Kołodziejek i Marek Łapay. Zwycięzcą został Marek Łapay, który jako pier-wszy napisał, że "jest to pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego, upamiętniający rów-nież czterech obywateli Wawra poległych w walkach z bolszewikami, odsłonięty 1 listopada 1930 roku. Po wojnie zburzony i zakopany w ziemi, odkopany i odrestau-rowany po 1989 roku. Mieści się on przy budynku dawnego gimnazjum w Wawrze".

Pana Marka zapraszamy po odbiór nagrody do sklepu "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Marysińskiej 3.

Dodam, że budynek, przed którym stoi pomnik, nazywany jest "Murowanką". Powstał za społeczne pieniądze w związku z potrzebami edukacji dzieci i młodzieży z okolic Wawra, Glinianki i Gocławia. Pomnik został postawiony przez miejscowe społeczeństwo w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i kilku żołnierzom z tych okolic, którzy polegli w latach 1918-1920. Byli to mieszkańcy Wawra: Józef Osmeliński, Michał Pełka i Józef Wójtowicz.

Tę historię opisał Stanisław Zalech w "Historii Warszawy", powołując się na wie-dzę Oresta Pęgierskiego przedstawioną w książce pt. "Wawer i jego osiedla" ("Bib-lioteka Wawerska", 2007, s. 310) oraz pana Feliksa Waśkiewicza - ludzi, którzy z autopsji znają historię tego obiektu od czasów jego odsłonięcia w 1930 r. Pomnik był zakopany w ziemi od 1948 r. (z inspiracji członków miejscowej komórki PPR) i dopiero w latach 1989-1991 został odnaleziony, przywrócony do dawnego wize-runku i odsłonięty 16 listopada 1991 r.

Monument powstał z darowizn. Każdy, kto wsparł jego budowę, otrzymał mo-siężną płytkę na dowód wsparcia inicjatywy stawiania pomników marszałkowi.

Na płytce jest napis: "Wskrzesiciel Państwa Polskiego, twórca i wódz Armii Pol-skiej Marszałek Józef Piłsudski urodzony w ziemi wileńskiej, zesłany na sybir w 19-tym roku życia. Po powrocie wstąpił do PPR. W 1905 r. zorganizował walkę zbrojną z caratem. Potem stworzył Związek Strzelecki. - z nim wyruszył z Krakowa 6 sier-pnia 1914 r. na oswobodzenie zaboru rosyjskiego. Po opuszczeniu przez Moskali rubieży Rzeczypospolitej, skierował wszystkie siły przeciw Niemcom i Austryjakom. 20 lipca 1917 r wywieziony do Magdeburga, wrócił w listopadzie 1918 r. i 11-go te-go miesiąca objął władzę nad wskrzeszonym państwem. Stworzył rząd, zwołał sejm ustawodawczy, orężem wykreślił granice Polski. W 1920 r. odparł najazd bolsze-wicki. Od 1926 r. dążył całą potęgą swej woli do naprawy konstytucji. Jego geniusz pozwolił narodowi polskiemu dokonać w krótkim czasie olbrzymiego dzieła. Stawia-ne jemu pomniki są jednocześnie pomnikami miłości Ojczyzny".

A teraz kolejna zagadka: gdzie stoi ten budynek i co tam było przed laty? Dla oso-by, która właściwie odgadnie zagadkę, została przygotowana nagroda, voucher o wartości 40 zł na zakupy w sklepie "Hacjenda z winami dobrewina.pl" przy ul. Ma-rysińskiej 3.

Informacje prosimy przesyłać pod adresem redakcji lub pocztą elektroniczną na adres: w.zalewski@itl.waw.pl lub wlodekzalewski@gmail.com. Zapraszam rów-nież na Skypa - kontakt: wlodek.zalewski

Włodzimierz Zalewski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni