REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Wawer

historia »

 

Ciekawy Wawer

  3 kwietnia 2009

Wokół nas jest wiele miejsc, które mijamy i czasami zastanawiamy się, co to za miejsce i jaką kryje tajemnicę. W "Informatorze Wawra" razem z czytelnikami chcemy odkrywać te tajemnice, poznawać ciekawe miejsca.

REKLAMA

norblin lipiec 02 2norblin lipiec 02 0
Na zdjęciu, które stanowiło zagadkę w ostatnim odcinku "Ciekawego Wawra", jest budynek, który był synagogą. Znajduje się w Falenicy przy ulicy Bambusowej 9. Jak w swojej odpowiedzi podał pan Eligiusz Kozłowski, synagoga została zbudowa-na w latach 30-tych XX wieku. Nowe boisko i stoły do ping-ponga już w przyszłym roku Nowe boisko i stoły do ping-ponga już w przyszłym roku Na terenie Szkoły Podstawowej nr 218 przy ul. Kajki 80 już w przyszłym roku będzie można pograć w ping-ponga, koszykówkę, piłkę siatkową, piłkę ręczną, piłkę nożną a nawet w tenisa, bez obawy o kontuzję z powodu nierównej czy popękanej nawierzchni. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali bożnicę i utworzyli wokół niej getto dla żydowskiej ludności Falenicy. Po zakończe-niu wojny budynek synagogi przebudowano na dom mieszkalny. Murowany z cegły budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu nawiązującym do mo-dernizmu. Do dnia dzisiejszego na parterze, w niektórych miejscach zachowały się półokrągle zakończone okna (informacje za www.wikipedia.pl).

A teraz kolejne zdjęcie - zagadka: gdzie stoi ten pomnik? Autorem zdjęcia jest pan Andrzej Krasnowolski. Informacje prosimy przesyłać pod adresem redakcji lub pocztą elektroniczną na w.zalewski@itl.waw.pl.

Włodzimierz Zalewski

.

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

autoreklama tustolica 3autoreklama tustolica 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Tech Research Studies 2Tech Research Studies 0

REKLAMA

eRecepta - recepta online
eRecepta - recepta online

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni