REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

Chmielna nie jest w centrum Warszawy? Dziwne stanowisko radnych

  26 stycznia 2022

alt='Chmielna nie jest w centrum Warszawy? Dziwne stanowisko radnych'
źródło: Wikimedia Commons / Szczebrzeszynski

Radni warszawskiej Woli apelują, by rejon najwyższego wieżowca w Polsce nie był formalnie uznawany za strefę śródmiejską.

REKLAMA

"Zabudowa śródmiejska" to pojęcie z zakresu prawa budowlanego. Określa ono miejsca, w których dozwolone jest stosowanie szczególnych parametrów technicznych: możliwe jest skrócenie o połowę minimalnego czasu nasłonecznienia mieszkań, żłobków, przedszkoli, szkół i placów zabaw, a dla mieszkań jednopokojowych w ogóle nie trzeba ustalać minimalnego czasu nasłonecznienia.

Chmielna to nie centrum?

Dla urzędników z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy jest oczywiste, że rejon skrzyżowania Chmielnej z al. Jana Pawła II powinien być uznawany właśnie za strefę zabudowy śródmiejskiej. Mowa o terenie znajdującym się obok Dworca Centralnego, zdominowanym przez sylwetkę 230-metrowego wieżowca Varso i dwa biurowce wchodzące w skład tego samego kompleksu. Ten fragment Chmielnej miał charakter śródmiejski już w czasach Imperium Rosyjskiego, gdy powstawały przy nim kamienice z podwórkami-studniami.

Na objęcie okolicy przepisami strefy śródmiejskiej nie zgadza się grupa mieszkańców Chmielnej. Ich zdaniem wzniesienie nowych budynków zgodnie z zasadami typowymi dla centrum miasta pogorszy jakość życia i... obniży wartość mieszkań. W rzeczywistości jest odwrotnie: im więcej miejsc pracy i punktów usługowych powstaje w sąsiedztwie, tym droższe są lokale w starszych budynkach.

Wstąp do księgarni

Nie chcą "strefy śródmiejskiej"

Jak wyjaśniała w ubiegłym miesiącu miejska architekt Marlena Happach, decyzja o uznaniu odcinka Chmielnej za strefę śródmiejską była formalnym usankcjonowaniem stanu faktycznego a okolica Varso znajduje się w centrum Warszawy niezależnie od przyjętej definicji.

Podczas ostatniej sesji online urzędnicy z Biura Architektury ponownie omawiali temat z radnymi Woli, którzy nieoczekiwanie postanowili wystosować apel o wyłączenie odcinka Chmielnej ze strefy śródmiejskiej. Według radnego Adama Matusika nie ma wystarczającego uzasadnienia dla zwartej zabudowy nie tylko w pobliżu Varso, ale też w rejonie stacji metra Płocka. Z kolei Kamil Giemza dodał, że w propozycji urzędu miasta trudno mu znaleźć jakiekolwiek korzyści dla mieszkańców. Ostateczną decyzję o zasięgu strefy śródmiejskiej podejmie Rada Warszawy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Wredny Kocur

26.01.2022 15:44

"decyzja o uznaniu odcinka Chmielnej za strefę śródmiejską była formalnym usankcjonowaniem stanu faktycznego"
Taaaaaak?? To niby czemu mieszkając na chmielnej 106 musze zap*** pół miasta do skarbówki na WOLI, zamiast pójść spacerkiem na chałubińskiego i wszystkie sprawy załatwiać w WOLSKIM ratuszu??? Chcecie sformalizować, to zmieńcie mój kod pocztowy!!
Czemu w nowoczesnym mieście w 2022 roku granice dzielnic mają przebiegać jak jakiegoś muru getta z przed 60 lat??? Pier** farmazony jak potłuczeni.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA